آخرین اخبارشرایط فروش

زمان احتمالی پیش‌فروش خودروهای شاهین و راناپلاس

آشفتگی بازار خودرو از مشخصات مهم سال‌های اخیر است که بی‌ارتباط با وضعیت تولید شرکت‌های خودروساز نیست.

به گزارش کارنت به نقل از گسترش نیوز، نوسانات نرخ ارز در سه ماهه پایانی سال ٩٦، خروج امریکا از برجام و وعده بازگشت تحریم‌ها در اردیبهشت ٩٧، به کاهش تحرک در خطوط تولید خودروسازان انجامید. حال با فعال شدن مجدد شرکت‌های جاده مخصوص، این سوال مطرح است که شرایط فروش ایران خودرو و سایپا در سال 99 از چه زمانی اعلام می‌شوند؟

درحال‌حاضر ایران خودرو و سایپا و صنعت قطعه سازی، فعالیت خود را از سر گرفته‌اند. البته که بخشی از خودروسازان خصوصی همچنان در شرایط نیمه تعطیل به سر می‌برند و فعالیت بیشتر نیروهای آنها به صورت دورکاری دنبال می‌شود. با این وجود به احتمال بسیار زیاد با آغاز هفته آینده بیشتر کارکنان در صنعت خودرو بر سر مشاغل خود باز می‌گردند و فعالیت حداکثری شرکت‌ها در شرایط فاصله‌گذاری هوشمند انجام می‌شود.

حال با این رویکرد خودروسازان، بسیاری منتظر آغاز برنامه‌های فروش ایران خوردو و سایپا هستند. البته که از روزهای گذشته برخی خودروسازان بخش خصوصی موجودی‌های مدل 1398 خود را برای فروش گذاشته‌اند. اما با توجه به اطلاعات در دسترس، هفته آینده فروش رسمی خودروسازانی چون ایران خودرو و سایپا آغاز می‌شود.

آن طور که مشخص است، فعلا برنامه‌های پیش فروش سایپا و ایران خودرو در هفته آینده آغاز می‌شود و فعلا طرح‌های فروش فوری در دسترس نخواهد بود. البته که احتمال دارد از اواخر اردیبهشت 99، فروش فوری و اقساطی این دو خودروساز آغاز گردد.

منابع خبری می‌گویند که سایپا برنامه دارد تا در اردیبهشت 99 پیش فروش «شاهین» را آغاز کند و به احتمال زیاد در هفته آینده شرایط فروش سایپا شاهین را اعلام می‌کند. از سویی ایران خودرو با پیش فروش پژو 206 تیپ 2، دنا، پارس، دنا پلاس توربو اتوماتیک و… به بازار بر می‌گردد. همچنین قرار است تا در اواخر بهار 99، پیش فروش محصولات به روز شده این شرکت چون «رانا پلاس» و «سورن پلاس» نیز آغاز شود.

البته گفتنی است که در سال 98 برنامه‌های مورد انتظار خودروسازان برای ساخت 1.2 میلیون دستگاه خودرو محقق نشد و در نهایت تیراژ تولید و فروش ایران خودرو و سایپا به رقمی کمتر از 900 هزار دستگاه محدود ماند، از این رو در سال 99 نیز با توجه به سخت بودن شرایط اقتصادی به نظر می‌رسد که پیش فروش تعداد زیادی خودرو تنها در راستای تامین نقدیندگی مورد نیاز شرکت‌ها انجام شود و در عمل توانی برای تامین نیاز 1.5 میلیون دستگاهی بازار وجود نداشته باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.