آخرین اخبار

محصولات جدید ایران خودرو که امسال به بازار می آیند

آنطور که مسوولان ایران خودرو در ماه های گذشته وعده داده اند، امسال هشت خودروی جدید از این گروه عرضه و روانه بازار خواهد شد؛ خودروهایی که برخی از آنها نسخه های بهبود یافته و تغییر شکل یافته خودروهای موجود این خودروساز بوده و برخی دیگر با تغییرات فنی بسیار یا از پلت فرم های جدید در تولید آن‌ها استفاده شده است.

به گزارش کارنت به نقل از ایرنا، امسال این خودروساز عرضه هشت خودروی K132، دنا پلاس اتوماتیک، پژو 207 پانورما و پژو 207 پانورما اتوماتیک، سورن پلاس، رانا پلاس، سمند بهینه، کراس اوور K125 و هاج بک K121 را در برنامه دارد.

در ادامه برخی مشخصات این خودروها را مرور می کنیم.

K132

محصول جدید ایران خودرو یک سدان در رده C است که با توجه به الگوی درب ها، نمای جانبی، کاپوت، شیشه ها و زاویه های داشبورد از پلتفرم PF1 گروه PSA در آن استفاده شده است.

این خودرو به امکاناتی نظیر دو کیسه هوا، تهویه دستی، کروز کنترل، نمایشگر لمسی و غیره مجهز است و نخستین بار بهمن ماه گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در معرض دید قرار گرفت.

با رونمایی از K132، برخی شائبه اینکه این خودرو نمونه تغییر شکل یافته پژو 301 است را به آن وارد کردند، اما آن طور که معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو اعلام کرده، آنچه در حاشیه جلسه هیات دولت به مردم و مقامات معرفی شد، نمونه اولیه K132 بوده و هنوز نسخه نهایی این سدان جدید رونمایی نشده است.

“پورمجیب” گفت: “برای قضاوت درباره این خودرو باید منتظر رونمایی از نسخه نهایی K132 باشیم و در این صورت همگان متوجه خواهند شد که این سدان ارتباطی به پژو 301 فیس لیفت ندارد و در اکثر بخش ها ویژگی های متفاوتی نسبت به سدان فرانسوی را دنبال می کند.”

وی یادآور شد: فاصله محوری، ظاهر کلی، اجزای کابین، سیستم برق و فنی، ساختار بدنه و… از جمله تفاوت های میان K132 نهایی با پژو 301 خواهد بود.

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو خاطرنشان کرد: “پروژه K132 در سال 99 به صورت رسمی معرفی می شود و از زمستان سال آینده عرضه آن آغاز خواهد شد. تامین قطعات و اجزای این سدان تا سقف 92 درصد از طریق داخل کشور تامین می شود و فعلا در هشت درصد قطعات آن وابستگی به خارج از کشور وجود دارد. با معرفی و عرضه K132 نهایی، بسیاری متوجه تفاوت های بارز و برتری های این سدان نسبت به پژو 301 فیس لیفت خواهند شد، زیرا این خودرو قرار است در سال 1399 به عنوان کاملترین و فول ترین محصول ایران خودرو شناخته شود”.

آن طور که مسوولان ایران خودرو وعده داده اند، این خودرو با دو تیپ فنی اصلی به بازار می آید که نمونه ساده به پیشرانه 1٫6 لیتری EC5 با قدرت 110 تا 113 اسب بخار مجهز است. این نسخه قدرت خود را به وسیله جعبه دنده پنج سرعته BE4 به چرخ های جلو می رساند.

در نمونه کامل تر K132 پیشرانه EF7 توربو و EF7 توربو پلاس (TC7 و TC7 پلاس) نصب می شود. این پیشرانه ها قابلیت تولید 150 و 167 اسب بخار را دارند و جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک DAE این توان را به چرخ های جلوی این سدان ملی می‌رساند.

همچنین با توجه به زیرساخت های ایجاد شده، نسخه نهایی K132 با تریم داخلی چرم و پارچه عرضه می‌شود و امکاناتی نظیر فرمان کمکی برقی، سانروف، تهویه الکتریکی، نمایشگر لمسی، کروز کنترل، صندلی های جلو برقی، دوربین و سنسور پارک عقب، چراغ روشنایی روز، رینگ آلومینیومی، کیسه هوای جلو و جانبی و غیره در آن دیده خواهد شد.

پژو 207i اتوماتیک با سقف پانورما

آنطور که ایران خودرو اعلام کرده، مشخصات فنی پژو 207 پانورما همان مشخصات پژو 207 اتوماتیک است و تنها تفاوت در سقف شیشه ای آن است. پژو 207i با سقف پانورما به پیشرانه 1٫6 لیتری TU5 مجهز است که 105 اسب بخار قدرت با گشتاور 142 نیوتن متر تولید می‌کند و جعبه دنده چهار سرعته اتوماتیک یا پنج سرعته دستی، قدرت را به چرخ های جلوی این خودرو می‌رساند.

رانا پلاس

اواخر پارسال بود که ایران خودرو اعلام کرد از بهار 99 عرضه رانا پلاس آغاز می‌شود. این خودرو نسخه تغییر شکل یافته (فیس لیفت) رانا LX است که نسبت به نمونه پایه با 26 تغییر روانه بازار می‌شود.

چراغ روشنایی روز، کاسه چراغ های جدید، ارتقای کیفیت متریال کابین، صندلی های جدید، تریم داخلی جدید، غربیلک فرمان جدید با دکمه های تنظیم سیستم صوتی، تزئینات طرح کربن داشبورد، جلو آمپر جدید و دستگیره ها و زه هم رنگ بدنه، از جمله تغییرات در این محصول است.

رانا پلاس در گام نخست با جعبه دنده دستی و پیشرانه TU5 به بازار عرضه می‌شود، اما در آینده قرار است که این خودرو با جعبه دنده اتوماتیک AL4 به بازار بیاید و امکاناتی نظیر کروز کنترل، فرمان کمکی برقی و چند ویژگی دیگر به صورت پایه بر روی آن نصب شود.

سورن پلاس

این خودرو نسخه فیس لیفت سورن ELX است. سورن پلاس به امکاناتی نظیر چراغ روشنایی روز، دستگیره های جدید، رینگ آلومینیومی تراش خورده، سنسورهای پارک ارتقا یافته، نمایشگر روی داشبورد جدید، غربیلک فرمان جدید، کروز کنترل و تزئینات کابین جدید مجهز است. این خودرو قرار است در نسخه EF7 با جعبه دنده دستی و TC7 با جعبه دنده دستی به بازار عرضه شود.

دنا پلاس توربو اتوماتیک

دنا پلاس توربو اتوماتیک نسبت به آخرین نسخه دنا تغییرات فنی بسیاری به خود دیده، موتور بهتری دارد و تعادل و پایداری‌اش بالا رفته است. افزایش توان موتور، سیستم خنک‌کاری بهتر و هماهنگی بیشتر در تعویض دنده از جمله مشخصه‌های بارز این خودرو ذکر شده است.

این خودرو به پیشرانه TC7 مجهز است که 150 اسب بخار قدرت را با گشتاور 215 نیوتن متر تولید می‌کند. این خودرو از جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک DAE برخوردار است.

فرمان کمکی برقی، سانروف و کیسه های هوای جانبی از جمله امکانات پیش بینی شده در آن است. این خودرو در نسخه L3 دارای امکاناتی نظیر استارت دکمه‌ای، سیستم کنترل پایداری، سنسور نور و باران، سنسور باد لاستیک، تریم داخلی جدید، نمایشگر 10 اینچی و غیره خواهد بود.

سمند بهینه

این خودرو نسخه فیس لیفت و بهبود یافته سمند LX است. در بحث فنی تفاوت خاصی بین این نسخه و نمونه های قبلی سمند وجود ندارد و بیشتر تغییرات در بحث ظاهری اتفاق افتاده است.

کاسه چراغ های جدید، چراغ روشنایی روز و داشبورد مشابه خودروی سورن از جمله این تغییرات است.

کراس اوور K125 و هاج بک K121

همچنین ایران خودرو از تولید دو خودروی دیگر یعنی کراس اوور K125 و هاج بک K121 خبر داده است.

ایران خودرو برنامه نصب پیشرانه 1٫6 لیتری EC5 تنفس طبیعی را در نسخه های پایه K132 و K125 دارد. این پیشرانه 110 تا 113 اسب بخار را با گشتاور حدود 150 نیوتن متر تولید می کند و جعبه دنده پنج سرعته دستی وظیفه انتقال نیرو را به چرخ های جلوی این سدان و کراس اوور ملی دارد.

نمونه قوی تر ایران خودرو K125 و K132 به پیشرانه 1٫7 لیتری توربو (TC7 و یا TC7 پلاس) مجهز خواهند بود که قدرتی در بازه 150 تا 167 اسب بخار را با گشتاور 215 تا 245 نیوتن متر به دست می آورند. انتقال قدرت این توان از طریق جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک DAE به چرخ های جلو انجام می‌شود و در اصل نسخه فول آپشن این دو محصول با پیشرانه ملی توربو به بازار می آیند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *