آخرین اخبار

دولت واردات خودرو را آزاد بگذارد

رئیس کمیسیون صنایع مجلس گفت: پیشنهاد می‌کنیم دولت واردات خودرو را با تعرفه قبلی آزاد بگذارد تا قیمت خودرو در کشور پائین بیاید.

عزیز اکبریان در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد برکناری مدیرعامل ایران خودرو گفت: از مدت‌ها پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت به دنبال جابجایی مدیرعامل ایران خودرو بود که متاسفانه این تغییر و تحول مدیریتی با دستگیری دو نماینده مجلس مصادف شد ولی این دو هیچ ربطی به هم ندارند.

اکبریان ادامه داد: دیگر خودروهای تولیدی کارخانه‌های ایران خودرو و سایپا به پارکینگ نمی‌رود در حالی که پیش از این از هزار دستگاه تولید این کارخانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ دستگاه به پارکینگ می‌رفت، چرا که قطعات کم بود و امکان تولید محصول به شکل کامل مهیا نبود.

وی افزود: هم ایران خودرو و هم سایپا در کنار سایر شرکت‌های تولید خودرو دیگر تولیدات روزانه خود را به پارکینگ نمی‌برند.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس در مورد نوسانات خودرو در بازار بیان کرد: ما پیشنهاد کردیم تا واردات خودرو با تعرفه قبلی آزاد باشد که در این صورت قیمت خودرو تا ۳۰ درصد پائین می‌آید.

اکبریان تصریح کرد: انحصار به دنبالش رانت می‌آورد و تولید کم متقاضی زیاد را به همراه خواهد داشت و این خود بسترساز رانت است.

وی گفت: ما در طرح ساماندهی صنعت خودرو از مسئولان خواسته‌ایم تا برای خودروهای هیبریدی و برقی بدون تعرفه اجازه واردات خودرو را بدهند تا تعدیل قیمت در بازار اتفاق بیفتد.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس بیان کرد: اگر با این روند ما بتوانیم بازار را کنترل کنیم قطعا تولیدات ما بیش از نیاز بازار خواهد بود و تعدیل قیمت اتفاق می‌افتد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد تعطیلی چندین واحد پتروشیمی در کشور اظهار کرد: پتروشیمی صنعت قدیمی است، اما در سال‌های اخیر به روز نشده است.

اکبریان خاطرنشان کرد: کمیسیون صنایع مجلس گزارشی را در این زمینه به رئیس جمهور و وزیر نفت ارائه کرده تا از واگذاری کارخانه‌های پتروشیمی به شرکت‌های خصولتی و بازنشستگی پرهیز کنند چرا که در این واگذاری فقط حقوق کارکنان پرداخت می‌شود و برای بروزرسانی آن هیچ کار جدی انجام نمی‌شود.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد: اگر این وضعیت کنونی در صنعت پتروشیمی اتفاق بیفتد ما در مدت زمان کوتاه نه تنها به دو برابر رشد تولید پیش‌بینی شده در برنامه ششم نخواهیم رسید بلکه تولیدات ما در صنعت پتروشیمی تا ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.

اکبریان ضرورت بروزرسانی ماشین‌آلات و دستگاه‌های مورد نیاز این کارخانه‌ها را یادآور شد و افزود: در صورت نوسازی در صنعت پتروشیمی ما هم در بخش اشتغال  و هم تولید متنوع موفق خواهیم بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.