آخرین اخبار

خرید خودرو گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است خرید خودرو گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در شرایط طبیعی نیست اما در حال حاضر به دلیل نبود بازارهای امن مردم ناچارند برای حفظ ارزش پول خود به سراغ خرید چهارچرخ‌ها روند.

محمدرضا نجفی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خانه ملت درباره علت استقبال مردم از بازار خودرو، گفت: سیاست‌گذاری‌ها در اقتصاد کلان باید به گونه‌ای باشد که ابزارهای مناسبی برای حفظ سرمایه و سرمایه‌گذاری در اختیار  مردم قرار دهد، با تحقق این امر سیل نقدینگی در جامعه مدیریت می‌شود.

ضرورت تجمیع سرمایه‌های خُرد با سیاست‌گذاری مناسب

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ابزارهای حفظ و مدیریت مولد سرمایه باید متنوع باشد، افزود: با سیاست‌گذاری مناسب در ابعاد ملی باید زمینه تجمیع سرمایه‌های خُرد فراهم و این منابع در تولید به کار گرفته شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: سیاستگذاران می‌توانند زمینه افزایش و تنوع ابزارهای ذخیره ثروت -مانند بیمه‌های زندگی، صندوق سرمایه‌گذاری، صندوق زمین و مسکن و … – را  فراهم کنند تا فشار نقدینگی و در نتیجه سفته بازی بر صنعت خودرو و بازار مسکن- کاهش یابد.

وی نقش بانک‌ها را در تجمیع سرمایه‌های خرد موثر دانست و اظهار کرد: بانک‌ها باید بتوانند با به‌کارگیری سیاست‌های مناسب سرمایه‌های خرد را تجمیع و در اختیار نظام تولید قرار دهند.

مردم با سرمایه‌های خرد گزینه‌های چندانی برای سرمایه‌گذاری ندارند

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین بورس را بازار مناسبی برای سرمایه گذاری برشمرد و خاطرنشان کرد: مردم با سرمایه‌های خرد گزینه‌های چندانی برای سرمایه‌گذاری ندارند بنابراین ناچارند برای حفظ قدرت ارزش پول خود به سراغ بازارهای محدود از جمله خودرو روند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی‌توان از مردم انتظار داشت به دنبال حفظ ارزش پول خود نباشند، ادامه داد: در شرایط نرمال که -بازارهای مناسبی برای سرمایه‌گذاری در اختیار مردم قرار دارد- خرید خودرو انتخاب خوبی برای حفظ ارزش پول نیست اما در شرایط کنونی قدرت خرید به شدت کاهش پیدا کرده و مردم به دنبال حفظ ارزش پول خود هستند بنابراین به سراغ بازار خودرو می‌روند.

صنعت خودروسازی بدون کمترین هزینه و کوششی بازاری تشنه و چاه ویلی از تقاضا در اختیار دارد

نجفی با بیان اینکه خودرو گزینه اولویت‌داری برای سرمایه گذاری در شرایط طبیعی نیست، تصریح کرد: استقبال مردم از خرید خودرو به نفع این صنعت است چراکه مشکل اصلی هر صنعتی به دست آوردن بازار است اما در حال حاضر صنعت خودروسازی بدون کمترین هزینه و کوششی بازاری تشنه و چاه ویلی از تقاضا در اختیار دارد.

وی ادامه داد: باید پیش از آنکه به دنبال نصیحت و ارشاد مردم برای نخریدن خودرو باشیم، سیاستگذاران و اداره کنندگان صنعت خودروسازی را مورد خطاب قرار دهیم؛ که چرا با برنامه‌ریزی و اقدامات به هنگام برای تولید و تامین کافی، نیاز بازار را تامین نکردند.

مردم بازار امن و متناسبی برای سرمایه گذاری ندارد

رییس کمیته تحقیق و تفحص از خودروسازی‌ها، بیان کرد: بازار امن و متناسبی برای سرمایه گذاری در اختیار مردم قرار ندارد در نتیجه سرمایه ها به سمت خرید خودرو سوق داده می‌شود. اگر مدیریت کارآمدی بر صنعت خودروسازی اعمال می‌شد استقبال مردم از خرید خودرو، بهترین شرایط را برای خودروسازان رقم می زد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت صمت باید تامین و  بازار را مدیریت کرده و تولید را اصلاح کند، افزود: تدابیر و سیاست های داشته یا نداشته در مدیریت این حوزه و ضعیت کنونی بازار را رقم زده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *