آخرین اخبار

اثر قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: باید ارزش روز مبلغی که خریداران در زمان پیش فروش پرداخت کردند محاسبه و باقیمانده زمان تحویل از خریداران اخذ شود.

به گزارش کارنت به نقل از خانه ملت، محمدحسین فرهنگی با بیان اینکه خودروسازان باید به تعهدات خود پایبند باشند، گفت: در حوزه قیمت خودرو دو نکته مهم وجود دارد؛ نخست مربوط به تعهدات پیشین این کارخانه‌ها است. براساس توافقی که میان کمیسیون صنایع و خودروسازان انجام گرفت، شرکت‌ها موظفند به تعهدات خود با قیمت‌های سابق پایبند باشند.

وی ادامه داد: مردمی که یک سال گذشته در پیش فروش ثبت‌نام کردند نباید به‌دلیل کاهش ارزش پول متضرر شوند؛ چراکه با مبلغی که خریداران در زمان پیش فروش در اختیار خودروسازان قرار دادند این شرکت‌ها می‌توانستند خودرو را فوری و با هزینه پایین تولید کنند.نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس افزود: اگرچه خودروسازان سخت زیربار عمل به تعهدات خود می‌روند؛ اما پیش فروش معامله‌ای دو طرفه است و برای اعتمادسازی طرفین باید به تعهدات خود عمل کنند.

وی با بیان اینکه خودرو نیز مانند سایر کالاها تحت‌تاثیر بازار است، عنوان کرد: تغییر قیمت قطعات، مواداولیه و دستمزدها باعثافزایش قیمت خودرو می‌شود. در صورتی که خودروسازان ملزم به عرضه خودرو با قیمتی پایین‌تر از قیمت تمام شده شوند ورشکستگی آنها حتمی است.عضو فراکسیون ولایی مجلس بیان کرد: درصورتی که قیمت بازار و کارخانه به یکدیگر نزدیک شود انگیزه‌های دلالان در بازار خودرو از بین می‌رود و بازار خود را با فاصله‌های قیمتی منطبق می‌کند.فرهنگی با بیان اینکه زمانی که فاصله میان قیمت بازار و کارخانه زیاد باشد همه به‌دنبال خرید از کارخانه هستند که این موضوع خود مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند، اظهار کرد: زمانی که فاصله میان قیمت خودرو در کارخانه و بازار کم شود تقاضا کاهش پیدا می‌کند و خودروساز ناچار می‌شود قیمت را کاهش دهد. بنابراین میان عرضه و تقاضا تعادل شکل خواهد گرفت.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: تفاوت قیمت خودرو در کارخانه و بازار نقدینگی را به سمت خرید این کالا سوق می‌دهد که باید این جاذبه از بین برود.وی با بیان اینکه به‌دلیل تحریم بسیاری از قطعه‌سازان نتوانستند قطعات موردنیاز را تامین کنند در نتیجه قیمت خودرو افزایش پیدا کرد، ادامه داد: قیمت‌ها براساس واقعیت‌های بازار شکل می‌گیرد.متاسفانه فرآیند عرضه و تقاضا در ایران مشکلات بسیاری دارد، برخی کالاهای داخلی از کشور خارج شده و مجددا به نام محصول خارجی وارد کشور می‌شود.عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خودروسازان کشور خود باید به فکر تولید قطعات موردنیاز باشند تا در شرایط بحرانی دچار مشکل نشوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *