آخرین اخبار

مانعی در مسیر اجرای خروج فرسوده‌های سنگین

 
سه ماه دیگر، طرح ابر پروژه اسقاط خودروهای سنگین یکساله می‌شود. در طرح یاد شده قرار بود ۲۰۲ هزار دستگاه خودروی فرسوده سنگین تا پایان عمر دولت دوازدهم از رده خارج شود. حال با توجه به شرایط حاکم براقتصاد کشور، این طرح به کندی پیش می‌رود.

دلیل این کندی را می‌توان از یکسو عدم‌ تخصیص اعتبارهای لازم برای این طرح جست‌وجو کرد و ازسوی دیگر از افزایش قیمتخودروهای سنگین.  براساس آمارهای ارائه شده در‌حالی‌که در زمان آغاز این طرح، یک اتوبوس نو، قیمتی برابر با ۷۰۰ میلیون تومان داشت، در حال حاضر و از رهگذر نوسانات نرخ ارز و همچنین بازگشت تحریم‌ها، قیمت این اتوبوس به بیش از ۲ میلیارد تومان افزایش یافته است.

در این زمینه روز گذشته معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست عنوان کرده بود که باید در شرایط حاضر که اعتبارات لازم برای نوسازی ناوگان در اختیار نیست، راه‌های دیگر امتحان شود.یکی از راه‌هایی که مورد توجه مسعود تجریشی قرار گرفته است، توجه به بازسازی به جای نوسازی خودروهای فرسوده است. برای تحقق این مساله باید به بحث معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین توجه ویژه کرد. طرح اسقاط خودروهای سنگین بهمن‌ماه سال گذشته در راستای کاهش آلودگی هوا از سوی حسن روحانی رئیس‌جمهور رونمایی شد. همانطور که عنوان شد این طرح هم‌اکنون با موانع جدی روبه‌رو است، تجریشی یکی دیگر از موانع اجرای این طرح را عدم‌شناسایی خودروهای سنگین فرسوده می‌خواند و عنوان می‌کند که بانک اطلاعاتی خودروهای سنگین در وزارت راه و بانک اطلاعاتی خودروهای سبک در وزارت کشور است. بنابراین یکپارچه نبودن این دو بانک اطلاعاتی مانع از شناسایی خودروهای فرسوده می‌شود.

 

 

روزنامه دنیای اقتصاد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *