آخرین اخبار

عوامل افزایش تعداد خودرو‌های فرسوده شناسایی شدند

بخشی از مشکل آلودگی هوا و افزایش مصرف بنزین به تردد خودرو‌های فرسوده باز می‌گردد. خودرو‌هایی که طبق آمار موجود، تعداد آن‌ها در سطح کشور به یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه می‌رسد. در سال‌های اخیر خودروسازان داخلی از تعهدات خود در این زمینه شانه خالی کرده اند و این کار بیشتر بر دوش واردکنندگان خودرو بوده است. با ممنوع شدن واردات خودرو روند اسقاط خودرو‌های فرسوده بسیار کُند شده است.

به گزارش کارنت به نقل از تابناک ،خودرو‌بخشی از مشکل آلودگی هوا و افزایش مصرفبنزین به تردد خودرو‌های فرسوده باز می‌گردد. خودرو‌هایی که طبق آمار موجود، تعداد آن‌ها در سطح کشور به یک میلیون و 400 هزار دستگاه می‌رسد. در سال‌های اخیر خودروسازان داخلی از تعهدات خود در این زمینه شانه خالی کرده اند و این کار بیشتر بر دوش واردکنندگان خودرو بوده است. با ممنوع شدن واردات خودرو روند اسقاط خودرو‌های فرسوده بسیار کُند شده است.

سال‌ها است که کلان شهری کشور با مشکل آلودگی هوا مواجه شده اند و هزینه‌های هنگفتی را در راستای مبارزه با آلودگی هوا پرداخت نموده اند. همچنین چند سالی است که کشور با افزایش میزان مصرف بنزیننیز مواجه بوده است. بخشی از این مشکلات به موضوع خودرو‌های فرسوده باز می‌گردد. خودرو‌هایی که طبق گفته کارشناسان به میزان دو برابر خودرو‌های معمولی آلودگی ایجاد می‌کنند و میزان مصرف بنزینآن‌ها نیز دو برابر مصرف خودرو‌های معمولی است. از این رو از حدود بیست سال پیش موضوع خارج کردن خودرو‌های فرسوده از ناوگان حمل و نقل مطرح شد.

در سال 1377 بود که برای اولین بار موضوع خارج کردن خودرو‌های فرسوده مطرح شد. با این حال 8 سال بعد و با تشکیل ستاد تبصره 13 (ستاد مدیریت حمل و نقل و مصرف سوخت فعلی) این موضوع وارد پروسه اجرایی شد. در آن مقطع ستاد تبصره 13 با توجه به اختیارات قانونی که داشت به طور جدی پروژه اسقاط و جایگزینی خودرو‌های فرسوده را دنبال کرد و بدین لحاظ نتایج بسیار مثبتی را در کارنامه خود به ثبت رساند. در آن زمان شرایط به گونه‌ای بود که مالکان خودرو‌های فرسوده می‌توانستند با خوداظهاری، مبلغی را در ازای اسقاط خودرو خود دریافت و با استفاده از تسهیلات بانکی، صاحب محصولی نو شوند.

در سال 1387 بود که دولت تصمیم گرفت که برای سرعت بخشیدن به پروژه از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده خودروسازان را نیز به نوعی درگیر این پروژه بکند. به همین منظور در مورخه 17 اسفند ماه 1387، آئین نامه‌ای جهت از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده تصویب شد که از ابتدای سال 1388 لازم الاجرا بود. در ماده 6 این آئین نامه عنوان شده بود که خودروسازان و موتورسیکلت سازان موظفند از ابتدای سال 1388 حداقل معادل سی درصد از تولید ماهانه خود، گواهی اسقاط به ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت تحویل نمایند. البته در تبصره 1 این ماده عنوان شده بود که میزان درصد یاد شده در صورت نیاز هر دو ماه یکبار با اعلام ستاد تغییر می‌یابد.

البته این آئین نامه در سال‌های 1390 و 1392 اصلاح شد و قرار شد که خودروسازان به ازای تولید هر محصول با مصرف سوخت بیش از ده لیتر در 100 کیلومتر، یک گواهی اسقاط ارائه کنند. همزمان واردکنندگان خودرو نیز به ماجرای از رده خارج کردن خودرو‌های اسقاطی اضافه شدند و بنا شد واردکنندگان خودرو با توجه به میزان مصرف سوخت خودرو‌های وارداتی، بین یک تا چند خودرو را از رده خارج کنند.

در نهایت طبق تصویر زیر در 24 مرداد ماه 1396 بود که هیات وزیران آیین نامه اجرایی این مصوبه را ابلاغ نمود. در این مصوبه خودروسازان مکلف شدند به ازای تولید هر محصول با مصرف سوخت 8 تا 8.5 لیتر در 100 کیلومتر، یک خودرو فرسوده را اسقاط و در برابر تولید خودرو‌هایی با مصرف 8.5 لیتر و بیشتر نیز یک خودرو فرسوده دیگر را از رده خارج کنند. این مصوبه تنها دو ماه دوام آورد و با دوندگی‌های خودروسازانداخلی نهایتاً در مورخه 19 مهر 1396 لغو شد!

طبق آمار منتشر شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس، در حال حاضر بین یک میلیون و 300 تا یک میلیون و 400 هزار دستگاه خودروی فرسوده در سراسر کشور وجود دارد. اگر سن فرسودگی را 20 سال در نظر بگیریم به طور متوسط می‌توان گفت که سالانه 350 هزار دستگاه به این تعداد افزوده می‌شود که این روند حداکثر تا چهار سال دیگر ادامه پیدا خواهد کرد و پس از آن مطابق با نمودار زیر، با توجه به اینکه تولید خودرو در سال 1381 به بالای 500 هزار دستگاه افزایش یافت، لذا تعداد خودرو‌های فرسوده که باید سالانه اسقاط شوند از سال 1401 به بیش از 500 هزار دستگاه خواهند رسید و حتی این تعداد در سال 1404 از مرز یک میلیون دستگاه خودروی فرسوده (سالانه) خواهد گذاشت. این در حالی است که طبق مصاحبه محمدحسین گودرزی رئیس کارگروه اتحادیه بازیافت و اسقاط خودرو‌های فرسوده در مورخه 21 آبان 1397، از ابتدای سال جاری تا کنون، تنها 37 هزار دستگاه خودرو اسقاط شده اند که این رقم باید سالانه حداقل یک میلیون دستگاه باشد.

در ادامه مصاحبه، محمدحسین گودرزی پرده از ماجرای کُند پیش رفتن طرح از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده برداشته است و عنوان نموده که تاکنون خودروسازان داخلی به وظایف خود در این زمینه عمل نکرده اند و این واردکنندگان خودرو بودند که تنها به تعهدات خود عمل کرده اند. در مورخه 10 آبان 1397 نیز رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به نوعی با تایید نقش عمده واردکنندگان خودرو در پروژه از رده خارج کردن خودرو‌های خارجی، موضوع عدم همکاری خودروسازان داخلی در این پروژه را تایید نمود و گفت: بخش عمده اسقاط خودرو‌های فرسوده در ازای واردات خودرو‌های خارجی انجام می‌شد که اکنون با اعمال ممنوعیت واردات، به دنبال طرح‌های جایگزین حتی در حوزه خودرو‌های سنگین و تجاری هستیم.

شایان ذکر است اوایل تیر ماه سال جاری بود که محمد شریعتمداری وزیر سایق صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای ثبت سفارش گروه چهارم کالایی شامل 1339 ردیف تعرفه 8 رقمی را ممنوع اعلام کرد که خودرو نیز جزء همین کالا‌ها محسوب می‌شد. با این کار عملاً تنها مجری اسقاط خودرو‌های فرسوده نیز از این طرح کنار رفت.

عدم اسقاط خودرو‌های فرسوده علاوه بر آثار زیست محیطی و افزایش میزان مصرف بنزین، آثار دیگری را نیز دارد که از آن جمله می‌توان به بیکاری 1500 نفر از 3000 نفری که در 215 مرکز فعال اسقاط خودرو مشغول به کار بودند، اشاره نمود.

با توجه به ممنوعیت واردات خودرو، تنها راهکار برون رفت از این وضعیت آن است که طبق قانون،خودروسازان داخلی ملزم به اجرای تعهدات خود در این زمینه شوند و ماهانه همان 30 درصد تولید خود را به این کار اختصاص دهند. البته رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت طی مصاحبه‌ای اجرای تعهداتخودروسازان داخلی در این زمینه را بر تامین منابع منوط کرد و گفت: هر چقدر منابع طرح از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده تامین شود، خودروسازان آمادگی دارند که این کار را انجام دهند.

به هر صورت باید در انتها به این نکته اشاره نمود که اگر خودروسازان به تعهدات خود در این زمینه عمل نکنند، با توجه به اینکه هم اکنون یک میلیون و 400 هزار خودروی اسقاطی در ناوگان حمل و نقل کشور حضور دارند و با توجه به اینکه تا سال 1400 هر ساله 350 هزار خودرو اسقاطی به این تعداد افزوده می‌شود، باید گفت: در سال 1400 شاهد حضور نزدیک به دو میلیون و پانصد هزار خودروی اسقاطی در جاده‌ها و خیابان‌های کشور خواهیم بود. پس همان گونه که خودروسازان داخلی به دنبال منافع خود از طریق آزادسازی قیمت خودرو‌ها هستند، بهتر است به این وظایف و تعهدات خود نیز عمل کنند چه منابع این طرح تامین شود و چه تامین نشود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *