آخرین اخبار

نیسان جوک اسکای پک در برابر سانگ یانگ تیوولی آرمور

کراس اوورهای ساب‌کامپکت در حقیقت هاچ بک‌هایی قد کشیده هستند که به دلیل بهره‌گیری از ابعاد کوچک، بیشتر برای مصارف درون شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند و عمده آن‌ها در بازار جهانی قیمتی کمتر از ۳۰ هزار دلار دارند. اما شرایط عجیب و غریب بازار کشورمان و مسائلی مثل محدودیت واردات خودرو، نرخ ارز و… اینطور ایجاب کرده که این روزها کراس‌اوورهای ساب کامپکت مردمی و ارزان قیمت بازار جهانی را هم به عنوان خودروهای لوکس و گران قیمت بازار کشور بشناسیم و با اوضاع فعلی برچسب‌های قیمتی چند صد میلیون تومانی را بر روی آن‌ها ببینیم.

در این بین سانگ یانگتیوولی و نیسان جوک دو مورد از کراس‌اوورهای ساب کامپکت محبوب بازار ایران هستند که در ابتدا با قیمتی در محدوده 100 میلیون تومان وارد بازار کشورمان شدند اما با توجه به هیاهوی این روزها، تیپ پایه نیسان جوک یعنی اسکای پک مدل 2017 و البته تیوولی تیپ آرمور 2018 که فول‌ترین نسخه این خودرو است در نمونه‌های صفرکیلومتر به قیمتی بیش از 250 میلیون تومان رسیده‌اند.

1598 – 1597 سی سی
هر دو خودرو از پیشرانه‌های 4 سیلندر خطی تنفس طبیعی به حجم 1.6 لیتر بهره می‌برند که تنها 1 سی سی اختلاف بین حجم آنهاست. این موتور بر روی تیوولی تنها گزینه بنزینی قابل سفارش در بازارهای جهانی است و بر روی جوک یکی از پیشرانه‌های کم مصرف و ضعیفی است که نیسان برای این کراس اوور در نظر گرفته.

117 – 128 اسب بخار
جنگ واقعی جایی شروع می‌شود که می‌بینید یک محصول کُره‌ای حتی با حجم موتور یکسان (یک سی سی کمتر!)، قدرتی بیشتر از یک ژاپنی پرمدعا دارد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که خودروسازان ژاپنی اصولا عادت دارند که قدرت و راندمان کمتری از پیشرانه‌های محصولات اقتصادی خود بگیرند تا استهلاک کمتری گریبان‌گیر خریدار شود. اما اختلاف نزدیک به 10 اسب بخاری بین این دو خودرو، در صورت یکسان بودن وزن، سرنوشت‌ساز است!

1278 – 1300 کیلوگرم
همانطور که در این بخش می‌بینید، وزن این دو کراس اوور هم تقریبا یکسان است و تفاوتی در حد یک چمدان دارند. البته لازم به ذکر است که تیپ‌ اسپرت نیسان جوک، به دلیل بهره‌گیری از پیشرانه توربو، سیستم انتقال قدرت چهار چرخ محرک و در نهایت، امکانات بیشتر، وزنی بسیار سنگین‌تر دارد اما از آنجا کهتیوولی تنها به صورت تک دیفرانسیل و با یک موتور یکسان در کشور حضور دارد، تیپ‌های تجهیزاتی آن اختلاف وزن چندانی با یکدیگر ندارند.

10.92 – 10.15 کیلوگرم بر اسب بخار
با وجود وزن تقریبا یکسان در این دو خودرو و اختلاف فاحش بیشینه توان تولیدی توسط پیشرانه‌های 1.6 لیتری، در بحث نسبت وزن به قدرت کفه ترازو به سمت تیوولی سنگین‌تر است. همانطور که پیش‌تر هم بارها اشاره‌ کرده‌ایم، هرچقدر که عدد حاصله از تقسیم وزن به قدرت کمتر باشد، خودرو عملکرد بهتری خواهد داشت و این یعنی هر اسب بخار از قدرت خودرو، وزن کمتری را باید حمل کند.

98.75 – 100 نیوتن متر بر لیتر
در ساختار فنی خودرو چیزی که کشش را مشخص می‌کند گشتاور است. در این تقابل، گشتاور هر دو خودرو با 158 نیوتن متر در جوک و 160 نیوتن متر در تیوولی تقریبا یکسان است و با توجه به اعداد فوق می‌توان گفت که هر دو خودروساز از هر لیتر حجم موتور، گشتاور تقریبا مشابهی را استخراج کرده‌اند. هرچند که پیک گشتاور نیسان جوک در 600 دور بر دقیقه پایین‌تر صورت می‌گیرد.

6 – 7.2 لیتر در 100 کیلومتر
مصرف سوخت یکی از مهمترین پارامترها برای انتخاب یک کراس اوور اقتصادی شهری است و به این ترتیب باید گفت که هر دو این گزینه‌ها، خودروهای کم مصرفی هستند. ولی با وجود اینکه در بخش قدرت، کفه ترازو به سمت تیوولی سنگینی می‌کرد، در اینجا راندمان بالاتر به ضرر محصول سانگ یانگ بوده و می‌بینیم که مصرف سوخت این خودرو در هر 100 کیلومتر سیکل ترکیبی، بیشتر از همتای ژاپنی است.

554 – 479 کیلومتر
با توجه به مصرف سوخت سیکل شهری 9.8 لیتر در هر 100 کیلومتر برای تیوولی و 8.3 لیتر در هر 100 کیلومتر برای جوک، اگر قرار باشد از این دو خودرو برای مصارف درون شهری استفاده کنید، با توجه به حجم باک تقریبا مشابه 47 لیتری تیوولی و 46 لیتری جوک، با هر بار سوخت گیری می‌توانید مسافتی معادل 554 کیلومتر را با جوک و 479 کیلومتر را با تیوولی در شهر رانندگی‌کنید.

23.300 – 25.500 تومان
اگر با هر یک از این دو خودرو قصد داشته باشید از تهران به اصفهان سفر کنید، با توجه به مسیر 448 کیلومتری بین این دو شهر و مصرف سوخت 5.2 و 5.7 لیتر در 100 کیلومتر برای به ترتیب جوک و تیوولی، مبلغ کمتری را برای سوخت‌گیری جوک پرداخت خواهید کرد. هرچند که با توجه به کیفیت بنزین لیتر 1000 تومانی ایران و شرایط دیگری مثل ارتفاع از سطح دریا و دمای هوا احتمالا مصرف سوخت شما در جاده بیش از عدد اعلام شده توسط کارخانه خواهد بود.

180 – 165 میلیمتر
هرچند که خودروهای کراس اوور و خصوصا نمونه‌های ساب کامپکت این کلاس مناسب مسیرهای خارج از جاده‌ای نیستند اما در بحث فاصله کف خودرو از سطح زمین، نیسان جوک 1.5 سانتیمتر برتری دارد و به نظر می‌رسد که با این وجود در مسیرهای پر از سنگ، با چالش کمتری مواجه باشد.

 

هفته نامه خودروی امروز

*معید حمیدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *