آخرین اخبار

ورود خودروهای خارجی به مناطق آزاد ادامه دارد

با وجود اعلام ممنوعیت واردات خودرو به کشور توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ورود خودروهای خارجی با ارزش کمتر از ۴۰هزار‌دلار به مناطق آزاد همچنان ادامه دارد.

 به گزارش کارنت به نقل از اخبار خودرو ،دولت به منظور ساماندهی بازار ارز پس از ابلاغ بخشنامه‌های ارزی، سه اولویت وارداتی را تعیین کرد تا واردکنندگان، ارز مورد نیاز خود را از طریق سه سامانه بانکی ‌نیما، سما و صا تامین کنند. همچنین در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور لیست سیاهی از کالاهای ممنوعه برای واردات اعلام شد که در این بین نام خودروهای خارجی نیز به چشم می‌خورد. بر اساس این تصمیم که درنهایت توسط وزیر صمت ابلاغ شد، واردات خودرو به کشور حداقل تا پایان سال ممنوع شده است.
در این شرایط اما روند واردات خودرو به مناطق آزاد همچنان طبق روال گذشته البته با قید واردات خودروهای با قیمت زیر ۴۰هزار دلار ادامه دارد. ظاهرا روند واردات خودرو به مناطق آزاد کشور کمی متفاوت‌تر از خاک اصلی کشور است.
به‌عنوان مثال ساکنان جزیره کیش که اصطلاحا کیشوند نامیده می‌شوند، کارتی به‌عنوان کارت کیشوندی دارند که با آن کارت می‌توانند هر سال یک خودرو را به‌صورت شخصی وارد کنند. اما همین واردات شخصی نیز منوط‌به قوانینی است که از سوی سازمان منطقه آزاد وضع می‌شود. به‌‌عنوان مثال انحصار واردات خودرو به جزیره کیش، تمام و کمال به نمایشگاه‌ها سپرده شده است. یعنی حتی اگر شخصی بخواهد خودرویی خاص را که مدنظر دارد، به جزیره وارد کند، باید توسط یکی از نمایشگاه‌های خودرو جزیره اقدام کند. بدین صورت که خودرو مورد نظر را در خارج کشور خریداری کند و کلیه امور مربوط به واردات و ترخیص آن ‌را به نمایشگاه بسپارد.
بر همین اساس در گفت‌و‌گو با برخی واردکنندگان غیر‌رسمی در جزیره کیش، موضوع ممنوعیت واردات خودرو را مطرح کردیم که در پاسخ به این سوال گفتند واردات خودرو در مناطق آزاد مانند قبل طبق قوانین جدید درحال جریان است و خودروهای با قیمت زیر ۴۰ هزار دلار قابلیت ورود به کشور را دارند. اما این روزها به‌دلیل نوسانات نرخ ارز، برخی واردکنندگان فعالیت خود را به تعلیق درآورده‌اند تا اوضاع بازار در این مناطق به ثبات نسبی برسد.
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *