آخرین اخبار

مردودی ۷۰درصد خودرو‌ها در مرحله معاینه فنی “برتر”

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران گفت: در حال حاضر شاهد هستیم که ۷۰ درصد خودرو‌هایی که برای دریافت معاینه فنی مراجعه می‌کنند موفق به اخذ معاینه فنی “برتر” نمی‌شوند.

به گزارش کارنت به نقل از میزان، معاینه فنی سید نواب حسینی منش گفت: میزان مردودی بار اول مراجعه کنندگان به مراکز معاینه فنی تهران برای دریافت معاینه فنی برتر ۷۰ درصد است.

وی افزود: حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد خودرو‌هایی که در مرحله نخست موفق به دریافت معاینه فنی برتر نمی‌شوند به دلیل آلایندگی و ۲۰ تا ۲۵ درصد از آمار ۷۰ درصدی خودرو‌های مردودی به دلیل مباحث ایمنی از دریافت معاینه فنی برتر رد می‌شوند.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته در رابطه با خودرو‌هایی که آمار بیشترین مردودی را برای دریافت معاینه فنی برتر به خود اختصاص داده اند اظهارکرد: خودرو‌هایی از قبیل وانت نیسان، وانت پیکان، پراید و انواع دیگر وانت‌ها بیشترین آمار مردودی خودرو‌ها در دریافت معاینه فنی برتر را به خود اختصاص داده اند.

حسینی منش از صدور معاینه فنی برتر در تمام مراکز معاینه فنی شهر تهران خبرداد و تصریح کرد: در ۱۳ مرکز معاینه فنی تهران، معاینه فنی برتر نیز برای خودرو‌ها صادر می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر از تمام خودرو‌ها تست معاینه فنی برتر هم اخذ می‌شود و اگر یک خودرو موفق به دریافت این تست نشد و راننده اصرار به دریافت این نوع معاینه فنی داشت مشاوره‌های لازم جهت رفع عیب خودرو برای دریافت این نوع معاینه فنی به فرد داده می‌شود.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران در خصوص نیاز برخی از خودرو‌ها به بعضی از اصلاحات برای دریافت معاینه فنی برتر اذعان کرد: برخی از خودرو‌ها از جمله پژو ۴۰۵ برای دریافت معاینه فنی برتر باید برخی اصلاحات را انجام دهند که این اصلاحات هزینه‌ای بین ۵۰۰ تا یک میلیون تومان برای صاحب خودرو خواهد داشت.

حسینی منش در رابطه با درخواست‌های صورت گرفته از سوی مسئولان شهرداری تهران از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست برای اعمال برخی تغییرات جهت صدور مجوز معاینه فنی برتر خاطرنشان کرد: درخواستی را از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست داشته ایم تا تغییری را در حدود مجاز ارائه معاینه فنی برتر صادر کنند. حدود تعیین شده برای معاینه فنی برتر فراتر از سطح تکنولوژی خودرو‌هایی است که در داخل کشور وجود دارد و بسیاری از خودرو‌ها نمی‌توانند از مرحله تست‌های اخذ شده عبور کنند.

وی تاکید کرد: در شرایطی که سطح تکنولوژی خودرو‌ها در داخل کشور در حد معقول نیست، این خودرو‌ها قادر به عبور از حدود تعیین شده برای دریافت معاینه فنی برتر نیستند.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران در خصوص پیشنهادات مطرح شده از سوی شهرداری تهران در رابطه با لحاظ کردن معاینه فنی برتر برای خودرو‌هایی که قصد تردد در کلانشهر‌های کشور را دارند گفت: پیشنهادی از سوی شهرداری تهران ارائه شده که بر اساس این پیشنهاد معاینه فنی برتر مختص کلانشهر‌هایی شود که با آلودگی هوا مواجه بوده و مشکل آلودگی هوا دارند.

گفتنی است، در معاینه فنی نوع 2 که تاکنون صادر می‌ شده در تست‌ها دور موتور آرام در سرعت پایین ملاک تست خودروها بود، اما در معاینه فنی برتر دور موتور به پایین و بالا بررسی می شود و مبنا بر این است که دور موتور RPM 2500 از 2.5 CO به 0.7 CO کاهش یابد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.