آخرین اخبار

دلیل تعیین سقف ۴۰هزاردلاری برای واردات خودرو

اگر شرکت‌های واردکننده خواهان بازگشت رونق به بازارخود هستند، باید آپشن‌های متنوعی را برای فروش در نظر بگیرند

به گزارش اخبار خودرو ، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که بعد از تصویب آیین‌نامه جدید واردات خودرو مطرح شد این است که چرا سقف ارزشی برای واردات گذاشته شد و اصولا فلسفه وجودی این کار چیست؟

برخی کارشناسان ازجمله نمایندگان مجلس در این زمینه معتقدند این کار باعث به‌وجود آمدن رانت می‌شود و فقط عده‌ای خاص از این مصوبه سود می‌برند و همچنین این ممنوعیت‌ها باعث حمایت کامل از صنعت خودروی داخلی می‌شود و نباید به چنین سمت‌وسویی حرکت کرد.

در مقابل یکی از مسئولان ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت که خواست نامش فاش نشود، معتقد است «این مصوبه فقط به دلیل مسائل ارزی که دولت با آن درگیر است وضع شده و ارتباطی با حمایت از صنعت خودروی داخلی ندارد.»

وی درتایید حرف‌های خود می‌گوید: «درحال‌حاضر قیمت کدام‌یک از خودروهایی که در داخل تولید می‌شوند، حتی به ۴۰هزاردلار نزدیک است که با ورود خودرویی بالای ۴۰هزاردلار آن محصول با خطر و به‌نوعی با رقیب مواجه شود؟ این مورد فقط به مسائل ارزی ارتباط پیدا می‌کند.»

ازسوی دیگر به‌گفته این مقام‌مسئول دولتی، این آیین‌نامه می‌تواند تغییر پیدا کند و نمایندگانی که در این زمینه نقطه‌نظراتی دارند، می‌توانند در قالب طرح آن را دنبال کنند.

نمایندگان نیز به دنبال آن هستند که در آینده این آیین‌نامه واردات خودرو را مورداصلاح و بازنگری قرار دهند، بنابراین باید منتظر ماند و مشاهده کرد در این رابطه چه رخدادهایی به وقوع خواهد پیوست.

براساس این گزارش، یکی‌از مهم‌ترین الزاماتی که این روزها باید بدان توجه کرد، موضوع حکم‌فرمایی آرامش بر بازار خودروهای وارداتی است، چراکه طی شش‌ماه گذشته و بعد از بسته‌شدن سایت ثبت سفارش، این خودروها با افزایش قیمت‌های زیادی روبه‌رو بودند که این امر نارضایتی‌های بسیار زیادی را به‌دنبال داشت، حال باید دید در ادامه و با باز شدن سایت ثبت‌سفارش چه اتفاقاتی روی خواهد داد.

این درحالی است که برخی از کارشناسان معتقدند تا زمانی که قیمت‌ها تعدیل نشود، نباید انتظار بازگشت رونق به بازار خودروهای وارداتی را داشت، اما هرچه که به پایان سال نزدیک می‌شویم و خودروها براساس تعرفه‌های جدید وارد می‌شوند و به اصطلاح قیمت‌های جدید در بازار جا میفتند، می‌توان به بازگشت رونق به بازارخودروهای وارداتی خوشبین بود.

ازسویی باید به این نکته توجه کرد که اگر شرکت‌های واردکننده خواهان بازگشت رونق به بازارخود هستند، باید آپشن‌های متنوعی را برای فروش در نظر بگیرند تا یخی که در این بازار به وجود آمده از بین رود. قدر مسلم اگر شرکت‌های واردکننده خودرو در چنین مسیری حرکت کنند، بازار خودروهای وارداتی به مسیر رونق بازخواهد گشت.

بر این اساس می‌توان گفت، بازار خودروهای وارداتی برای خارج شدن از وضعیت فعلی و رسیدن به وضعیت متعادل کمی نیاز به زمان دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *