آخرین اخبار

افت ۴۰ درصدی درآمد دولت از واردات خودرو

در هشت‌ماه سال جاری درآمد دولت از محل مالیات بر واردات خودرو ۲۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال پیش‌بینی شده بود اما گزارش بانک مرکزی در این زمینه نشان می‌دهد پیش‌بینی دولت از این محل محقق نشده است.

این در حالی است که رقم مصوب تا پایان سال جاری ۳۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است، رقمی که به نظر می‌رسد دولت نمی‌تواند آن را محقق کند.

گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از میزان درآمد   دولت از محل مالیات بر واردات خودرو در هشت ماه امسال نشان می‌دهد دولت توانسته تنها ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال درآمد از این محل کسب کند. بر این اساس درآمدهای دولت از این بخش در هشت ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت بیش از ۲/ ۴۰ درصدی داشته است. نکته مهم دیگر اینکه درآمدهای حاصل از مالیات واردات خودرو در هشت ماه سال‌جاری ۹/ ۰ درصد از کل درآمدهای مالیاتی دولت را تشکیل داده است. بر این اساس سهم درآمدهای دولت از محل واردات خودرو نسبت به سال گذشته نیز کاهش جدی داشته است؛ چراکه سهم دولت از درآمدهای حاصل از مالیات واردات خودرو در هشت ماه سال گذشته به‌میزان ۶/ ۱ درصد از کل درآمدهای مالیاتی بوده است.

در این بین بررسی درآمدهای دولت از مالیات بر نقل‌و‌انتقال خودرو نشان می‌دهد دولت در این بخش نیز نتوانسته رقم پیش‌بینی شده را محقق کند؛ در حالی که دولت در هشت ماه سال‌جاری باید چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال از نقل‌و‌انتقال خودرو درآمد کسب می‌کرد، تنها توانسته ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال از این بخش درآمد حاصل کند. از سوی دیگر گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد درآمد دولت از این محل نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز کاهش ۶/ ۲ درصدی داشته است.  اما بررسی درآمدها از مالیات شماره‌گذاری خودرو نشان می‌دهد که دولت توانسته درآمدهای مصوب خود از این محل را محقق کند؛ براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در بودجه مصوب امسال دولت در هشت ماه امسال باید درآمد ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی از محل شماره‌گذاری خودرو کسب می‌کرد که ۸/ ۳ درصد بیش از آنچه در لایحه بودجه برای این مدت مدنظر بود، محقق شده است. در این بین مقایسه درآمدهای مالیاتی شماره‌گذاری خودرو در هشت ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان از افزایش بیش از ۹/ ۲۱ درصدی دارد.

 

دنیای اقتصاد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *