آخرین اخبار

افزایش قطعی قیمت خودروهای داخلی از ابتدای سال آینده

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به افزایش قیمت خودروی خارجی گفت : «هم‌اکنون عده‌ای به علت ناآشنا بودن با بازار، خیلی سریع قیمت‌ها را افزایش داده‌اند که واکنش بدی در جامعه داشته است با این حال بی شک در فروردین ماه قیمت خودروی داخلی افزایش پیدا می‌کند.»

به گزارش اخبار خودرو ، سقف قیمت چهل‌هزار دلار و موتور ۲۵۰۰‌سی‌سی برای واردات خودرو در زمان بازگشایی ثبتارش، با اینکه به‌منظور جلوگیری از خروج ارز اعلام شد، نگرانی واردکنندگان و نمایندگی‌های این خودروها را به‌دنبال داشت.

بسته بودن سایت ثبت سفارش که در هنگام بازگشایی می‌توانست نوساناتی را در بازار ایجاد کند، با محدودیت‌هایی همراه شد که مخالفان و موافقانی داشت. موافقان، موضوعاتی مانند حمایت از خودروی داخلی و عدم وجود ظرفیت در جاده‌ها را عنوان می‌کنند. اما مخالفان معتقدند اینگونه اعمال بازدارنده در بحث واردات، بازار را با افزایش قیمت مواجه می‌کند و دولت مجاز به این شیوه اعمال محدویت‌ها در زمینه وارد کردن خودرو نیست و تنها باید با اهرم تعرفه‌ها این بخش را کنترل کند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان این استدلال و با انتقاد از ربط‌دادن تعیین سقف واردات و جلوگیری از خروج ارز گفت: «امروز در جواب هر صحبتی که در حوزه واردات خودرو می‌شود، جلوگیری از خروج ارز را مطرح می‌کنند. درحالی‌که باید گفت اگر نگاه این است، باید کل واردات خودرو را متوقف کنند.»

مهدی دادفر بیان کرد: «قبلا بحث محدودیت ۲۵۰۰سی‌سی وجود داشت. الان هم یک قفل دیگر به‌عنوان ۴۰هزاردلار روی آن زده شده است، درحالی‌که با این قانون جدید، بخش مهمی از خودروها، حتی نوع پریمیوم هم از رده خارج می‌شوند. خودروهایی از بنز و و ب‌ام‌و نمی‌توانند وارد شوند و این به‌خاطر نبود نگاه تخصصی و عدم آشنایی کامل با موضوع خودرو و قیمت خارج از کشور آن توسط تصمیم‌گیران است.»

وی درخصوص اثرات این محدودیت‌ها روی بازار گفت: «به‌جز تولیدات زیر ۲۵۰۰سی‌سی برندهای کره‌ای و ژاپنی، بقیه خودروهایی که تاکنون وارد می‌شده‌اند، اجازه ورود ندارند و این خالی ماندن بازار را به‌دنبال دارد.»

وی بیان کرد: «تاکنون لندکروزر قیمت غیرواقعی داشت، ازاین‌به‌بعد خودروهایی مثل بنز و ب‌ام‌و هم با این افزایش قیمت روبه‌رو می شوند، به‌طوری که خودرویی با ارزش واقعی ۲۰۰میلیون‌تومان به ۴۷۰‌میلیون می‌رسد. باید بگویم درحال‌حاضر هم این اتفاق افتاده است و بی‌شک شاهد بالا رفتن قیمت‌ها خواهیم بود.»

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه افزایش قیمت خودروی خارجی، قیمت خودروهای داخلی را هم بالا می‌برد، افزود: «هم‌اکنون عده‌ای به علت ناآشنا بودن با بازار، خیلی سریع قیمت‌ها را افزایش داده‌اند که واکنش بدی در جامعه داشته است و نهادهای نظارتی هم واکنش نشان داده‌اند؛ با این حال بی شک در فروردین ماه قیمت خودروی داخلی افزایش پیدا می‌کند.»

دادفر سقف قیمتی مناسب را همان رقم قبلی یعنی ۷۵هزاردلار عنوان کرد و گفت: «در آن زمان غیر از خودروهای لوکس، مابقی وارد می‌شد چراکه خودروی لوکس به‌معنای جهانی را در هیچ کجای دنیا نمی‌توانید با قیمت ۷۵هزاردلار پیدا کنید اما متاسفانه در کشور ما هر خودرویی که گران است لوکس نامیده می‌شود.»

وی تاکید کرد: «اقتصاد بازار آزاد تعیین‌کننده قیمت و کیفیت خواهد بود اما دولت با چنین قوانینی در آن ورود می‌کند که این موضوع نظم بازار را به‌هم می‌زند.»

درحالی‌که واردکنندگان، افزایش قیمت در بازار خارجی و داخلی را از دلایل مخالفت خود با محدودیت‌های وارداتی عنوان می‌کنند، یک نماینده مجلس می‌گوید با این سقف موافق است چراکه جاده‌های ما در کشور ظرفیت خودروهای بالاتر را ندارند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی درحالی‌که ایجاد تعرفه برای تقویت تولید داخلی را لازم می‌داند، بر تعیین زمان مشخص برای بالا رفتن کیفیت آن‌ها تاکید دارد.

ناصر موسوی لارگانی درباره علت محدودیت‌های وارداتی گفت: «یکی‌از مهم‌ترین دلایل این امر، کمک به خودروسازان داخلی است؛ البته از همان ابتدا محدودیت‌ها باید باعث می‌شد خودروسازان ما هم کیفیت خود را بالا ببرند.»

اظهار نظر این نماینده مجلس در حالی است که واردکنندگان معتقدند میان گران‌ترین خودروی داخلی و سقف قیمتی وارداتی‌ها، اختلاف زیادی وجود دارد و این موضوع، بازار هدف خودروهای داخلی و وارداتی را متمایز می‌کند.

ناصر موسوی لارگانی با اعلام موافقت با محدودیت‌گذاری درمورد واردات خودرو گفت: «جاده‌های کشور ما حقیقتا نمی‌توانند دربرگیرنده چنین خودروهایی با این سقف سرعت باشند که البته ما محدودیت سرعت و جریمه‌هایی را گذاشته‌ایم؛ اما بعضی مواقع این اقدامات هم نمی‌تواند پاسخگو باشد و بعضی افراد می‌خواهند از حداکثر سرعت استفاده کنند.»

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *