آخرین اخبار

چرا پراید استاندارد دارد، هیوندا i۱۰ ندارد؟

روز گذشته سازمان ملی استاندارد فهرست ۲۵ خودروی غیراستاندارد که تولید آنها متوقف شده را منتشر کرد که برخی خودروهای خارجی مثل هیوندای i۱۰ را هم شامل می شد. حال این سوال مطرح می شود که چطور پراید استاندارد دارد ولی هیوندای i۱۰ ندارد؟

به گزارش کارنت به نقل از تسنیم، براساس ابلاغیه جدید سازمان ملی استاندارد با اجرای فاز اول استانداردهای جدید اجباری خودرو از اول دی ماه ۱۳۹۶، تولید و واردات خودروهای MVM 315 سدان،MVM 550 ، تیگو ۵، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۳۲ دوگانه سوز، سایپا ۱۴۱ بنزینی و دوگانه سوز، آریو ۱۵۰۰ سی سی، پژو پارس با موتور XUM ، وانت تک کابین و دو کابین مزدا و کارا ۱۷۰۰(بنزینی و دوگانه سوز)، آسا B 50F ، لیفان ۶۲۰، لیفان X50، لیفان X60 ، جک J5 ، هیوندای i10 از دستور کار خودروسازان خارج شد.

از همان ساعت نخست انتشار این لیست، برخی شرکت های خودروسازی اطلاعیه هایی را مبنی بر اشتباه بودن این لیست اعلام کردند که پیرایش مدیر کل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران در گفت و گو با تسنیم با بیان اینکه در لیست اعلامی سازمان برای توقف تولید ۲۵ خودرو هیچ اشتباهی صورت نگرفته است، گفت: خودروهای فاقد استانداردی که اعلام کردیم، شماره گذاری نخواهند شد.

البته موضع گیری شرکت سایپا هم در مقابل لیست سازمان ملی استاندارد بسیار قابل توجه است زیرا این شرکت به نقل از گل محمدی معاونت کیفیت سایپا اعلام کرد: “بسته جامع پایش استانداردهای اجباری محصولات سایپا را به مراجع نظارتی برون سازمانی ارائه دادیم و موفق به اخذ تمدید مجوز شماره گذاری خودروهای تولیدی شامل: سراتو، چانگان ۳۵CS، ساینا دنده ای، تیبا صندوقدار، تیبا ۲، سایپا ۱۱۱، سایپا ۱۳۱، سایپا ۱۳۲، سایپا ۱۵۱ و آریو تا اول دی ماه ۱۳۹۷ براساس الزامات سازمان ملی استاندارد ایران شدیم”.

صحبت های این مقام مسئول شرکت سایپا نشان می دهد پراید موفق به دریافت استاندارد های جدید شده است. حال جالب اینجاست بنا بر اعلام سازمان ملی استاندارد خودروهایی مانند جک J5 و هیوندایی i10 فاقد استانداردهای جدید هستند ولی خودرویی مثل پراید در رعایت استاندارد از هیوندای i10 سبقت گرفته است.

پیرایش مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران در همین ارتباط در گفت و گو با خبرنگار تسنیم، گفت: پراید ١٣١ موفق به دریافت استانداردهای جدید شده است اما در محصول هیوندایی i10 ، این شرکت تلاشی برای ارتقاء استانداردها نکرده است.

وی با بیان اینکه دلایل عدم ارتقاء استاندارد این خودرو را باید از مسئولان خود شرکت بپرسید، افزود: در حال حاضر استاندارد خط تولید این خودرو را متوقف کرده اما هر زمان که استانداردها در این خودرو رعایت شود تولید آن ادامه خواهد یافت.

پیرایش با اعلام اینکه یکی از شرکت ها اعلام کرده در جریان ابلاغیه سازمان ملی استاندارد در توقف تولید خودروهای فاقد استاندارد نبوده است، افزود: همین شرکت چند ماه گذشته به سازمان اعلام کرده بود که امکان تولید تعدادی از خودروها را ندارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. جناب پیرایش مدیر کل نظارت بر استاندارد صنایع فلزی : تمام مردم عالم و خصوصا مردم ایران میدانند که پراید استاندارد نیست ! ولی شما می‌فرمایید که نخیر شرایط استاندارد را رعایت کرده !!! چرا و به چه منظور به ملت دروغ میگویید . ؟ پشت پرده این بازی جدید چه خبر است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.