آخرین اخبار

سه هاچبک اتوماتیک در یک رده قیمتی

اگر بخواهید با بودجه حدود ۵۰ میلیون تومان یک هاچبک اتوماتیک در بازار صفر کیلومترها خریداری کنید، بدیهی است که گزینه های چندانی برای شما وجود ندارد. همچنین شاید بهتر باشد که برای خرید چنین خودرویی به سراغ خوش فروش های بازار بروید. در این بخش قصد داریم تا مقایسه ای میان سه هاچبک اتوماتیک پرفروش در بازار ایران را انجام دهیم و برخی از نکات آن ها را متذکر شویم.

کدام یک فضای کابین بیشتری را دارد؟
در این بازه قیمتی و میان سه خودرو اچ۳۰ کراس، ۲۰۷ آی و ساندرو بدیهی است که دانگ فنگ H30کراس به عنوان یک هاچبک چینی از نظر فضای کابین و صندوق به مراتب بهتر از دو رقیب فرانسوی ظاهر شده است. این خودرو با اینکه نام کراس را یدک می کشد، ولی تنها در برخی از جزئیات خود را به یک کراس اوور نزدیک کرده و تفاوتی در پایه طراحی آن ایجاده نشده است. فضای پای بیشتر و صندوق جادار از ویژگی هایی است که H30 کراس در بحث ابعاد و اندازه میان رقبا سربلند کرده است. بعد این خودرو چینی، رنو ساندرو فضای بهتری را نسبت به پژو ۲۰۷ آی دارد.

پایداری و ایمنی کدام خودرو بهتر است؟
در این بخش، بیشتر اطمینان به بحث ایمنی به سمت رنو ساندرو می رود. این خودرو از نظر پایداری در جاده های کوهستانی و همچنین ایمنی اتاق از دو رقیب خود بهتر ظاهر شده است. ذات طراحی پلتفرم این خودرو می تواند سه ستاره ایمنی را با دو کیسه هوا از موسسه Euro Ncap دریافت کند. این در حالی است که پلتفرم مشترک ۲۰۷ آی می تواند در بهترین شرایط امتیازهای مشابه و چه بسا کمتری را از ساندرو بگیرد. دانگ فنگ H30 کراس به عنوان یک چینی پارامترهای ایمنی بیشتری نسبت به دو خودرو فرانسوی رقیب دارد. این خودرو به چهار کیسه هوا مجهز است و بر روی کاغذ از ساندرو و ۲۰۷آی جلوتر است. اما با توجه به نوع اتصال قطعات شاسی، نمی توان امتیاز بیشتری نسبت به فرانسوی ها را به اچ۳۰ کراس داد. زیرا پایه طراحی و اصول ایمنی این چینی به مراتب از ساندرو و ۲۰۷آی قدیمی تر است.

قوای حرکتی کدام یک بیشتر است؟
می توان گفت که شباهت های زیادی در جمع بندی قابلیت های حرکتی هر سه خودرو وجود دارد. سه گزینه مورد نظر به پیشرانه ۱٫۶ لیتری مجهز هستند که ۱۰۵ اسب بخار قدرت تولید می کند. تنها پیشرانه ۲۰۷آی و اچ۳۰ کراس(که دقیقا مانند هم هستند) با گشتاور ۱۴۲ نیوتون متر، حدود دو واحد قوی تر از ساندرو ظاهر شده اند. همچنین هر سه خودرو به گیربکس چهار دنده اتوماتیک مجهز هستند و در این میان گیربکس اچ۳۰ کراس فناوری قدیمی تری را نسبت به رقبا دارد. اما کارخانه صاحب امتیاز گیربکس اچ۳۰ کراس، آیسین ژاپن است که به عنوان یکی از بهترین گیربکس سازهای دنیا به حساب می آید. اما طبق بررسی های انجام شده، استهلاک گیربکس ساندرو به مراتب از پژو ۲۰۷آی و دانگ فنگ H30 کراس کمتر است و خطای کمتری در عملکرد آن دیده می شود.

امکانات کدام یک بیشتر است؟
در این بخش، دانگ فنگ اچ۳۰ کراس و پژو ۲۰۷آی با اختلاف زیاد از ساندرو، بهتر ظاهر شده اند. در میان این سه رقیب تنها گزینه چینی است که به سانروف مجهز شده و چهار کیسه هوا در آن دیده می شود. از طرفی ۲۰۷آی هم به عنوان تنها گزینه موجود است که کروزکنترل به صورت فابریک بر روی آن نصب شده است. رنو ساندرو در کنار دو رقیب دیگر آنچنان حرف زیادی برای گفتن ندارد و تنها امکانات ابتدایی و ساده در آن یافت می شود.
کیفیت کدام یک بهتر است؟
به طور قطع می توان اعلام کرد که رنو ساندرو با کیفیت ترین گزینه است. این خودرو در بررسی های موسسه ISQI چهار ستاره کیفی را به خود اختصاص داده و توانسته در بحث استهلاک و کیفیت مونتاژ به مراتب بهتر از دو خودرو دیگر باشد. بعد از رنو ساندرو در بررسی های این موسسه رسمی، پژو ۲۰۷آی با چهار ستاره کیفی حضور دارد. اما مسئله اصلی اینجاست که دانگ فنگ H30 کراس بر خلاف تصورها تنها دو ستاره کیفی را به خود اختصاص داده و آنچنان نتوانسته مانند دو رقیب دیگر ظاهر شود.
نتیجه گیری
با توجه به موارد ذکر شده، اگر به دنبال خودروی جادار و پرآپشن می گردید، قطعا باید دانگ فنگ H30 کراس را انتخاب کنید. این خودرو در بازار آزاد وضعیت خوبی را دارد و استقبال مناسبی از آن شده است. اگر به دنبال خودرویی با کیفیت و با امکانات مناسب و ظاهر خوب هستید، می توانید به ۲۰۷آی اعتماد کنید. این خودرو هم به عنوان یکی از هاچبک های اتوماتیک محبوب در بازار شناخته می شود. اما اگر به دنبال خودرویی کم خرج و با کیفیت هستید و مسائل چون ایمنی و پایداری اهمیت بیشتری برای شما دارد، بدیهی است که رنو ساندرو گزینه برتر معرفی می شود.

 

مشخصات رنو ساندرو پژو ۲۰۷آی دانگ فنگ H30 کراس
حجم موتور (لیتر) ۱٫۶ ۱٫۶ ۱٫۶
قدرت (اسب بخار) ۱۰۵ ۱۰۵ ۱۰۵
گشتاور (نیوتون متر) ۱۴۰ ۱۴۲ ۱۴۲
گیربکس ۴ دنده اتوماتیک با حالت تیپترونیک و حالت برفی ۴ دنده اتوماتیک با حالت تیپترونیک و حالت برفی و اسپرت ۴ دنده اتوماتیک استپ گیت با حالت برفی و اسپرت
مصرف سوخت ترکیبی(لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر) ۸٫۳ ۷٫۱ ۷٫۰۴
شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت (ثانیه- طبق اعلام رسمی) ۱۱٫۵ ۱۲٫۶ ۱۲٫۵
سانروف ندارد ندارد دارد
دی لایت ندارد دارد ندارد
کروزکنترل ندارد دارد ندارد
مانیتور ندارد دارد دارد
دوربین و سنسور عقب ندارد دارد دارد
سیستم تهویه اتوماتیک ندارد دارد دارد
کامپیتور سفر دارد دارد دارد
تعداد کیسه هوا ۲ ۲ ۴
قیمت کارخانه (تومان) ۴۹٫۹۰۰٫۰۰۰ ۴۷٫۷۰۰٫۰۰۰ ۴۵٫۵۲۴٫۰۰۰
قیمت بازار (تومان) ۵۳٫۳۰۰٫۰۰۰ ۵۲٫۵۰۰٫۰۰۰ ۴۵٫۹۵۰٫۰۰۰

 

اسب بخار

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.