آخرین اخبار

بازبینی قرارداد خودروسازان با شرکای خارجی از هفته‌آینده

«هفته آینده قرارداد خودرویی‌ها با خودروسازان فرانسوی بررسی می‌شود.» خیلی از مردم و حتی کارشناسان صنعت خودرو منتظر شنیدن چنین خبری بودند.

به گزارش کارنت به نقل از ایران، تجربه شکست خورده در تولید تندر 90 باعث شد که همه نسبت به قراردادهای جدید خوش‌بین نباشند چرا که برخی عقیده دارند شرکت‌های خارجی تنها به فکر فروش محصولات خود هستند. البته از نگاهی دیگر نقطه عطف در عدم خودکفایی مونتاژ محصولات کیفی باشد. وقتی یک خودرو به داخلی‌سازی نزدیک می‌شود به مرور کیفیت آن هم افت پیدا می‌کند. نمونه اینگونه خودروها در بازار خودروی ایران کم نیست. خودروهایی که حتی در جدول رده‌‌بندی کیفی خودروها سه یا چهار ستاره دارند اما مشتریان با توجه به پولی که پرداخت کردند از کیفیت آن راضی نیستند. با این اوصاف سیاست کشور این است که ایران فروشنده خودروهای خارجی نباشد و خودروسازان باید طبق قراردادی که منعقد کردند، به تولید خودرو بپردازند. اما در تمام همکاری‌های مشترک، داخلی‌سازی به فراموشی سپرده شده است. طبق گفته محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت این بار داخلی‌سازی خودروها با جدیت دنبال می‌شود و این منوط به فرانسوی‌ها نیست بلکه چینی‌ها هم نمی‌توانند از قانون طفره بروند.

شرکت‌های خودرویی باید بگویند که چه کارهایی انجام دادند

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته آینده با حضور خودروسازان، شرکای خارجی آنها و قطعه‌سازان نخستین جلسه بررسی و ارزیابی قراردادها آغاز می‌شود. بر این اساس کارهای انجام شده، فعالیت‌هایی که در آینده باید انجام شود و زمانبندی برنامه‌ها با دقت مورد تحلیل قرار می‌گیرد. خودروسازان، قطعه‌سازان و شرکای خارجی باید بگویند طی این مدت چه کارهایی انجام دادند. این امر در مورد تفاهمنامه‌های خودرویی هم صدق می‌کند. وی خاطرنشان کرد: یکی از مزیت‌هایی که این نشست پیش‌رو دارد مشخص شدن چالش‌های (مشکلات از قبیل تأمین مواد اولیه، قالب، دانش فنی و…) خودروسازان، قطعه سازان و حتی شرکت‌های خارجی است.

6 هزارخودروی 2008 صادر می‌شود

صالحی‌نیا در مورد تولید خودروهای پژو 301 و 2008 که خودروهای پسابرجامی لقب گرفته‌اند گفت: طبق زمانبندی صورت گرفته از اواخر سال‌جاری و اوایل اردیبهشت این خودرو با داخلی‌سازی 50 درصد تولید خواهد شد. خودروی 2008 هم تا پایان سال با 40 درصد داخلی‌سازی ادامه تولید خواهد داد. موضوع دیگری که مورد اشاره قرار گرفت صادرات خودروهایی بود که قرار است به تولید مشترک برسند. وی اظهار داشت: تولید خودروی پژو 2008 به 600 الی 700 دستگاه رسیده است اما طبق گفت‌و‌گوهای صورت گرفته و تعهدی که داده شده، با تولید جمعاً 22 هزار دستگاه خودرو (اواسط سال آینده)، 16 هزار دستگاه در بازار داخلی عرضه می‌شود و 6 هزار دستگاه صادر می‌شود.هفته آینده مبحث صادرات خودروهای پژو هم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. معاون وزیر صنعت در مورد اینکه ثبت سفارش واردات خودرو چه زمانی آغاز می‌شود تصریح کرد: آیین‌نامه ثبت سفارش واردات خودرو در دولت است و بزودی تکلیف آن مشخص می‌شود.

تولیدکننده زیرپله‌ای نداریم

موضوع تولیدکنندگان زیرپله‌ای در صنعت لوازم خانگی چند وقتی است که از سوی انجمن و اتحادیه این صنف خبری می‌شود اما صالحی‌نیا چنین امری را قبول ندارد و می‌گوید: قطعاً تولیدکننده زیرپله‌ای نمی‌تواند تولید کند یا حتی اگر تولید کرد امکان فروش ندارد.

معاون وزیر صنعت توضیح داد: هر نوع کالای صنعتی که بخواهد تولید شود فارغ از اینکه محل تولید آن کجا باشد باید به جهت استاندارد تأیید شده باشد. لذا اگر سازمان ملی استاندارد در محل تولید به هر دلیلی نتواند سیستم‌های نظارتی خود را اعمال کند به طور قطع در محل عرضه بازرسی‌های لازم صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی کالایی که استاندارد نباشد نمی‌تواند ادامه حیات بدهد و سریعاً محصول و حتی آن واحد متخلف پلمب می‌شود.مهم‌ترین نکته برای ما این است که کالا و محصول صنعتی طبق ضوابط فنی و استاندارد تولید شده باشد.تمام کالاها در بازار قابل رصد و پایش است.لذا به صورت سطحی و بدون در نظر گرفتن پارامترهای عنوان شده نمی‌توان محصول تولیدی را زیر سؤال برد.وی در مورد اینکه برخی از تولیدکنندگان زیرپله‌ای از برند سایر کارخانجات سوءاستفاده می‌کنند گفت:این امر از سوی تولید‌کننده اصلی قابل پیگیری است.

تولید اکثر کالاها رشد داشته است

چند وقتی است که کاهش تولیدات کالاهای صنعتی مطرح می‌شود. برخی‌ها می‌گویند اهداف دولت در رشد تولید اتفاق نیفتاده است. در این باره معاون وزیر صنعت گفت: آمار 7 ماهه سال‌جاری از رشد تولید کالاهای صنعتی خبر می‌دهد بنابراین کاهش تولید را قبول ندارم.در کالاهایی چون خودرو 20 درصد، لوازم خانگی 9درصد، پتروشیمی 6 درصد و مابقی کالاها چون دارو، شوینده، لاستیک، نساجی، فرش ماشینی، نخ، الیاف مصنوعی، فولاد خام و محصولات فولادی رشد داشتیم.تولید روغن خوراکی، قند و شکر هم روند تعادلی دارد. اگر در منطقه با محدودیت صادرات مواجه نشده بودیم تولیدکنندگان حجم بیشتری کالا تولید می‌کردند.

گرانی سیمان ربطی به تولید ندارد

وی خاطرنشان کرد: در مورد کالاهای مربوط به صنایع ساختمانی چون سیمان 4 تا 5 درصد کاهش تولید داشتیم. وی گفت: رشد تولیدی که از آن صحبت می‌شود به منزله آن نیست که تولیدکنندگان هیچ مشکلی ندارند اما هر واحدی که توقف تولید یا کاهش تولید داشته است مجموعه دیگر سهم آن را گرفته است. صالحی‌نیا درباره افزایش قیمت سیمان هم اظهار داشت: افزایش قیمت حامل‌های انرژی مربوط به حامل‌های انرژی و هزینه‌های دستمزد است یا برخی از واحدها از سال‌های قبل درخواست افزایش قیمت داده بودند اما اکنون اجرا کردند. بدین جهت افزایش قیمت سیمان ارتباطی با کاهش تولید ندارد چرا که تولید هنوز بیش از تقاضا است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *