آخرین اخبار

۳۰۱ با چه مشخصاتی به خط تولید می آید؟

ایران خودرو اعلام کرده است که پژو ۳۰۱ وارد مرحله مونتاژ آزمایشی شده و فعلا قرار است که خط تولید ایکاپ با این خودرو آشنا شود. اگر روند فعالیت مونتاژ آزماشی ۳۰۱ مانند ۲۰۰۸ باشد، احتمال دارد که تا اواخر سال جاری، دومین محصول جدید پژو به خط تولید ایران خودرو بیاید.

حال سوال اینجاست که ایران خودرو برنامه دارد تا کدام نسخه از ۳۰۱ را با چه قیمتی به بازار کشور عرضه کند؟ اواخر سال ۱۳۹۴، هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرد که نسخه مونتاژی ۳۰۱ اتوماتیک قیمتی حدود ۶۳ میلیون تومان و نسخه دنده ای آن بهایی نزدیک به ۵۸ میلیون تومان را دارد. اما با گذشت زمان معلوم شد که سری اول پژو ۳۰۱ به صورت وارداتی با قیمتی نزدیک به ۹۵ میلیون تومان به فروش می رسد. این روزها ایران خودرو مدل ۲۰۱۶ وارداتی این خودرو را به مشتریان خود فروخته است و حال سوال ایجاد می شود که آیا این شرکت برنامه دارد تا ظاهری قدیمی ۳۰۱ را دوباره به بازار عرضه کند؟
اگر ایران خودرو بخواهد این خودرو را به بازار کشور به صورت مونتاژی عرضه کند، بدیهی است که بازار رقابتی کیا سراتو سایپا و هیوندای اکسنت کرمان موتور را هدف گرفته و می خواهد تا محصولی در آن رده داشته باشد. با اینکه ۳۰۱ تا حد قابل توجهی نسبت به رقبا، اقتصادی تر به نظر می رسد، اما به گفته برخی کارشناسان بازار خودرو، ایران خودرو ۳۰۱ مونتاژی را هم با قیمتی بیش از ۷۵ میلیون تومان روانه بازار می کند. حال امید بسیاری از تحلیلگران صنعت خودرو این است که ۳۰۱ فیس لیفت ۲۰۱۷ به خط تولید ایران خودرو بیاید. به هر حال این خودرو از نظر ظاهری ارتقا زیادی را داشته و تا حدی امکانات مشتری پسند در آن بیشتر دیده می شود. پژو ۳۰۱ فیس لیفت از نظر ظاهری الگو جدید این کمپانی فرانسوی را دنبال می کند و به پیشرانه ۱٫۶ لیتری ۱۱۵ اسب بخار مجهز است. همچنین گیربکس جدید شش دنده اتوماتیک به آن اضافه شده و امکاناتی نظیر سانروف در اکثر نسخه های آن دیده می شود.
از طرفی اگر پژو و ایران خودرو به دنبال جذب بازار معقول برای این خودرو باشند، راهی جز مونتاژ نسخه فیس لیفت با امکانات حداکثری ندارند. زیرا ۳۰۱ به عنوان یک خودرو رسمی در بازار اروپا شناخته نمی شود و بیشتر برای بازار کشورهای در حال توسعه و یا چین طراحی شده است. برای همین نمی توان از این محصول پژو توقع کیفیت خاصی را داشت و شاید در واقعیت تنها یک پله از محصولات چینی بالاتر باشد. اما اعتبار برند پژو می تواند فروش خوبی را برای ۳۰۱ در ایران تضمین کند. ولی مسئله اینجاست که ظاهر قدیمی این سدان اقتصادی مناسب عرضه در سال ۲۰۱۷ نیست و در صورتی که این اتفاق بیافتد، دوباره پژو خودروهای قدیمی خود را برای تولید در ایران فرستاده باشد. این روزها بسیاری از مشتریان و کارشناسان صنعت خودرو در کنار باور به کیفیت خودروهایی چون مزدا۳ و سوزوکی گرندویتارا، اعتقاد دارند که باید خودروسازان داخلی در بحث مونتاژ محصولات خارجی، به روزترین خودرو را به ایران بیاورند.

 

اسب بخار

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *