آخرین اخبار

اوپل با ساپرا موتور شکست می خورد؟!

چند وقتی است که مجوز فعالیت برای برند اوپل در ایران از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرکت ساپرا موتور داده شده است.

این شرکت خود را به عنوان نماینده رسمی اوپل در ایران معرفی می کند و قرار است که محصولات این نشان آلمانی را به زودی وارد جاده های کشور کند. ولی سابقه اوپل نشان می دهد که با توجه به ذات خوب محصولات، نمی توان به موفقیت فروش آن ها در ایران امیدوار بود. حتی به غیر از بازار ایران، شاهد بودیم که طی سال های گذشته، کمپانی اوپل با بحران های جدی مواجه شد و به تازگی مجددا وارد عرصه رقابت شده است.
اما مشاهده چند رویکرد از جانب شرکت ساپرا موتور این احتمال را می دهد که این شرکت هم آنچنان قدرت کافی برای معرفی یک نشان آلمانی را در ایران ندارد و مانند شرکت های تازه تاسیس و کم تجربه، تنها ضربه ای به اعتبار یک برند اصیل و مشتریان می زند. اگر به چند سال پیش برگردیم، دخیل بودن چند شرکت نامعتبر در واردات آئودی و اوپل در ایران باعث شد تا بسیاری از مشتریان بازار خودرو، محصولات این دو برند را نشناسند و برای خرید آن ها به خاطر اعتبار پایین شرکت، دست نگه دارند. حتی در مواردی دیده شده است که شرکتی چون گلرنگ موتور به عنوان نماینده هوندا در ایران، پشتوانه قوی اعتباری را در کشور دارد، اما به خاطر عدم فعالیت قدرتمند، نتوانسته تا نام هوندا را در ایران جای بیاندازد.
در مورد سبک فعالیت ساپرا موتور باید گفت که اولین اشتباه توسط این شرکت، پیش فروش خودرو بدون وجود مجوزهای لازم بود. مدیران این شرکت گویا به قوانین ساده بازار ایران آشنا نیستند و تنها با در دست داشتن مجوز فعالیت اقدام به پیش فروش خودرو کرده اند. این در حالی است که روند فعالیت سازمان حمایت از مصرف کنندگان، مصوبه هیئت وزیران و مجوزهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد، تفاوت اساسی میان مجوز فعالیت با مجوز پیش فروش برقرار است و توجیهی وجود ندارد که با داشتن مجوز فعالیت شرکت، بخش فروش بدون داشتن مجوزهای لازم خودروها را پیش فروش کند. جالب است که شرکت ساپرا موتور برای تکذیب این خبر، تصویر مجوز فعالیت خود را منتشر می کند. این اقدام دوباره نشان می دهد، گویا مدیران این شرکت آنچنان توجیه نیستند که وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاوت میان مجوز فعالیت و مجوز فروش قائل می شود.
یکی دیگر از اشتباه های این شرکت در همان پیش فروش غیرقانونی، دریافت مبلغ پیش پرداخت بیش از ۹۳% از مشتریان است. این در حالی است که دیگر هر فردی می داند، در پیش فروش خودرو شرکت ها می توانند حداکثر وجه اولیه ای در محدوده ۵۰% قیمت رسمی خودرو دریافت کند. ساپرا موتور در طرح فروش اولیه خود اعلام کرده بود که برای موکا X با قیمت ۱۷۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان (با احتساب تخفیف ۴ میلیون تومانی) به پیش پرداخت ۱۶۵ میلیون تومان نیاز است. وقتی به این اتفاق ساده نگاه می کنید، بهتر از خوش بین باشیم و بگوییم که مدیران ساپرا موتور در جریان قوانین فروش و پیش فروش خودرو نیستند و حدس و گمان های دیگری به سرمان نزند!
جدای از پیش فروش غیر قانونی و شرایط پیش فروش غیر قابل توجیه، گویا مدیران ساپرا موتور نگاه سنتی به بازار ایران دارند و هنوز فکر می کنند که مشتریان خودروهای وارداتی در همه موارد مجبور به موافقت با شرایط یک طرفه شرکت ها هستند. ساپرا موتور در پیش فروش اولیه خود، زمان تحویل ۹۰ تا ۱۲۰ روز کاری را اعلام می کند که شاید از نگاه همه آنچنان عجیب نباشد. زیرا این اقدام توسط بسیاری از شرکت های خودرویی رویت می شود. ولی با نگاهی دقیقتر و با داشتن دانش بازاریابی در صنعت خودرو، می توان فهمید که برای جذب اعتبار میان مصرف کنندگان، شرکت های تازه وارد خودروها را در زمان کوتاه و به صورت تحویل فوری به دست مشتریان می رسانند. به عنوان مثال شرکت جهان نوین آریا در روزهای اول فعالیت، تحویل خودروها را در کمتر از ۳۰ روز کاری انجام می داد و با گذشت زمان توانست اعتبار خوبی را در بحث فروش خودرو میان مشتریان به دست آورد. یا وقتی شرکت کرمان موتور می خواهد اعتبار و قدرت فعالیت خود را در عرصه واردات خودرو نشان دهد، شرایط فروشی را اعلام می کند که زمان تحویل خودروهای آن کمتر از شرکت رقیب است. از طرفی وقتی با شرایط فروش بلند مدتی مانند طرح پیش فروش اولیه ساپرا موتور در شرکت های دیگر مواجه می شویم، می بینیم که هیچ وقت نتوانسته است فروش حداکثری و ایده آل را داشته باشند و به اصطلاح برخی افراد، اعتبار خود و محصول را در بازار سوخت داده است.
با نگاهی ساده به روند فعالیت ساپرا موتور، می توان احتمال داد که آینده آنچنان روشنی در انتظار اوپل نیست و همچنان باید شاهد آن باشیم که یک نشان آلمانی با محصولات خوب، نمی تواند خود را به خاطر عملکرد ضعیف نماینده ایرانی در بازار کشور اثبات کند. بدیهی است که با این سبک فعالیت، حداکثر استقبال از محصولات اوپل در ایران در همان حد چند سال قبل باقی می ماند و پیشرفتی در افزایش فروش و اعتبار این برند حاصل نمی شود.

 

اسب بخار

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *