آخرین اخبار

به ازای واردات هر دستگاه خودرو چند خودرو فرسوده باید از رده خارج شود؟ + جزئیات

هیات دولت مصوبات مربوط به نحوه اسقاط خودروهای فرسوده در ازای واردات خودرو و همچنین تولید داخلی آن و گواهی معادل آنها را اصلاح کرد.

به گزارش کارنت به نقل از اقتصادنیوز، هیات دولت این تصمیم را به‌منظور افزایش مشارکت در از رده خارج کردن خودروهای فرسوده براساس مصرف سوخت در چرخه ترکیبی و وارد کردن خودروهایی با مصرف سوخت کمتر و هدفمند کردن عوارض شماره‌گذاری برای نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل بار و مسافر و همچنین با هدف افزایش میزان معادل‌سازی تعداد گواهی اسقاط با هدف ارائه تسهیلات غیرمستقیم اتخاذ کرد.

به موجب این اصلاحیه، خودروهای سواری و وانت وارداتی از لحاظ مصرف سوخت به پنج گروه تقسیم می‌‌شوند که شامل خودروهای با مصرف کمتر از 5 لیتر در صد کیلومتر، 5 تا 6 لیتر در صد کیلومتر، 6 تا 7 لیتر در صد کیلومتر، 7 تا 8 لیتر در صد کیلومتر و بیش از 8 لیتر در صد کیلومتر هستند و شرایط شماره‌گذاری آنها براساس مصرف سوخت در چرخه ترکیبی، از اسقاط حداقل 2 دستگاه تا حداکثر 8 دستگاه خودروی فرسوده، متفاوت خواهد بود.

همچنین 10 درصد ارزش گمرکی مربوط به خودروهای یادشده، توسط واردکنندگان در چارچوب قانون بودجه سالیانه در اجرای قانون توسعه حمل‌و‌نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت به‌منظور توسعه و نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل بار و مسافر کشور هزینه می‌‌شود.

برای سواری تولید داخلی با مصرف سوخت 8 لیتر، بین 8 تا 5/ 8 لیتر، 5/ 8 لیتر و بیشتر در صد کیلومتر نیزیک دستگاه خودروی فرسوده اسقاط می‌‌شود که از ابتدای سال آینده به اجرا درخواهد آمد. خودروهای وارداتی به مناطق آزاد نیز مشمول شرایط شماره‌گذاری (تعداد اسقاط خودروی فرسوده) می‌شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. چه فایده فقط به گرانی خودرو دامن میزند چون عملا” خودرویی از ردهخارج نمیشود و معادل آن نقدی دریافت میشود .
    تا زمانی که در کشور دین و قانون را میتوان خرید و فروخت به جایی نخواهیم رسید اش همین است و کاسه همین .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *