آخرین اخبار

توقع قیمتی از پاسات چقدر است؟

طبق اعلام مدیران ارشد شرکت خودروسازی ماموت، ۱۶ مرداد ماه محصولات جدید فولکس واگن به بازار ایران معرفی می شود.
اعلام این تاریخ از جانب شرکت به این معناست که رونمایی خودروهای فولکس واگن در نمایشگاه خودرو شهر مشهد انجام می شود. ماموت خودرو اعلام کرد است که در حال حاضر برنامه واردات خودروهای این برند آلمانی را دنبال می کند و در آینده نزدیک مونتاژ خودروهای آن در کشور آغاز می شود. در شرایط پسابرجام یکی از مهمترین قراردادهای همکاری برای تولید، برنامه ماموت با فولکس واگن شناخته می شود. زیرا گروه فولکس واگن آلمان به عنوان پرتیراژتریت خودروساز جهان شناخته می شود و حضور آن در بازار ایران می تواند رشد خوبی را به شرایط فنی و دانش تولید بدهد.
به هر حال در شرایط فعلی ماموت خودرو ابتدا به عنوان یک واردکننده شناخته می شود و قرار است تا فروش محصولات فولکس را با دو مدل در ایران آغاز کند. به تازگی یکی از مراکز خدمات پس از فروش فولکس واگن در شمال تهران افتتاح شده است.
ماموت خودرو می خواهد که در نمایشگاه خودرو مشهد دو خودرو پاسات و تیگوان را به بازار کشور معرفی کند. این روزها در محافل خودرو، بحث های زیادی بر سر نوع قیمت گذاری آن ها انجام می شود. ابتدا در این بخش به نوع قیمت گذاری جهانی پاسات در می پردازیم. بسیاری از افراد توقع دارند تا ماموت خودرو و فولکس واگن، پاسات را با قیمتی هم رده کره ای های بازار عرضه کند. این یعنی عدد کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان که شاید برای یک خودرو آلمانی عجیب باشد. چند سال پیش فولکس واگن پاسات ABT توسط یک واردکننده غیر رسمی به کشور آمد و قیمتی حدود ۲۴۰ میلیون تومان را داشت.
بازار هدف پاسات کدام مناطق هستند؟
فولکس واگن پاسات علاوه بر فروش خوب در بازار اروپا، به عنوان یک سدان پرفروش در بازار آمریکای شمالی و چین هم شناخته می شود. این خودرو در بازار آمریکا با دو پیشرانه بنزینی ۲٫۵ لیتری ۵ سیلندر و ۱٫۸ لیتری توربو چهار سیلندر عرضه می شود.
جالب است بدانید که قدرت خروجی هر دو نسخه ۱۷۰ اسب بخار است و تنها گشتاور نسخه توربو ۱۰ نیوتون متر از مدل ۲٫۵ لیتری بیشتر بوده و ۲۵۰ نیوتون متر است. ولی به لطف همین سامانه توربو شتاب نسخه ۱٫۸ لیتری TSI حدود ۷٫۸ ثانیه اعلام می شود. در بازار حاشیه خلیج فارس هم عمده مدل های موجود پاسات به پیشرانه ۲٫۵ لیتری مجهز هستند. نسخه ۲٫۵ لیتری پنج سیلندر شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۸٫۸ ثانیه را دارد.
در بازار چین هم پاسات با موتورهای ۱٫۴ لیتری توربو، ۱٫۸ لیتری توربو و دو لیتری توربو عرضه می شود. البته که در هر دو بازار نسخه های ۳٫۶ لیتری شش سیلندر هم حضور دارند.
محدوده قیمتی پاسات
پاسات در بازار اروپا با موتور ۱٫۸ لیتری توربو قیمتی حدود ۲۲ تا ۳۱ هزار یورو را دارد. عدد ۲۲ هزار یورو به ما می گوید که امکان عرضه پاسات با بهای کمتر ۲۰۰ میلیون تومان فراهم است. ولی باید دقت داشت که این نسخه از مدل های کم آپشن و پایه پاسات به حساب می آید و نمی تواند آنقدر برای مشتریان ایرانی جذاب باشد. اما اگر بخواهیم نسخه SEL پرمیوم این خودرو را در بازار داشته باشیم، به بهای ۳۱ هزار یورویی نزدیک خواهیم شد. طبق قواعد بازار ایران، تنها با احتساب بهای ارز و عوارض گمرکی (بدون در نظر گیری هزینه بیمه، کارشناسی، مالیات، شماره گذاری و…) به عددی حدود ۲۰۰ میلیون تومان می رسیم که با احتساب هزینه های جاری مرسوم، می توان انتظار داشت که بهای پاسات فول آپشن بیش از ۲۲۰ میلیون تومان در کشور باشد.
جالب است بدانید که نسخه ۲٫۵ لیتری پنچ سیلندر هم اختلاف قیمتی خاصی با این خودرو ندارد و به هر حال نسخه تکمیل آن بیش از ۲۰۰ میلیون تومان ارزش گذاری می شود.
ولی راه حلی هست که بتوان نسخه های فول پاسات را با قیمتی کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان به بازار ایران فرستاد. شرکت ماموت خودرو به عنوان نماینده رسمی فولکس واگن در ایران شناخته می شود و به نحوی شریک تحاری این برند در کشور است. لذا در صورتی که سیاست فرانسوی ها در عرضه محصول به بازار ایران پیش گرفته شود، می توان شاهد موفقیت پاسات در ایران باشیم. واقعیت این است که بهای جهانی پاسات با برخی از خودروهای نیمه لوکس فرانسوی حاضر در بازار یکی است. ولی تفاوت اینجاست که کمپانی های مانند رنو و گروه PSA به شرکای ایرانی خود تخفیف های ویژه ای در نظر می گیرند تا با قیمت کمتر خودروهایشان در ایران، بتوانند بازاریابی راحتتری داشته باشند. بدیهی است که اگر فولکس واگن چنین تخفیف هایی را برای ماموت در نظر بگیرد، می توانیم شاهد نسخه های رقابتی پاسات با قیمت کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان در بازار ایران باشیم.
حسین دلاور- گروه مستند اسب بخار

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *