آخرین اخبار

تجربه رانندگی با ام وی ام ۵۵۰

شرکت مدیران خودرو چند سالی است که ام وی ام ۵۵۰ را به بازار ایران عرضه کرده است.

این خودرو در بازار جهانی با لوگو چری عرضه می شود و به عنوان نسل جدید و به روز شده ام وی ام ۵۳۰ معرفی شده است. وقتی که ۵۵۰ به بازار ایران آمد از همان ابتدا گیربکس اتوماتیک CVT بر روی آن نصب شد تا بتواند شرایط رقابت را در بازار ایران داشته باشد. این سدان چینی که از ابتدا به صورت مونتاژ داخل به دست مشتریان ایرانی رسیده است، تا به امروز توانسته نظر افراد زیادی را به سمت خود بکشاند. در بازار ایران نسخه دنده ای ۵۵۰ قیمتی حدود ۵۴ میلیون تومان دارد و نسخه اتوماتیک آن هم در محدوده ۶۲ میلیون تومان معامله می شود.
هفته گذشته شرایطی فراهم شد تا سفر یک روز حدود ۳۵۰ کیلومتری را با ام وی ام ۵۵۰ دنده ای و اتوماتیک تجربه کنیم. در این بخش به معرفی و ارائه تجربه رانندگی خود با این محصول چینی مدیران خودرو می پردازیم:

با مشخصات MVM 550 آشنا شوید

ام وی ام ۵۵۰ در بازار ایران با موتور دو لیتری چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ عرضه می شود. این پیشرانه ۱۳۲ اسب بخار را با گشتاور ۱۸۰ نیوتون متر تولید می کند. در نسخه دنده ای این نیرو توسط یک گیربکس ۵ دنده به چرخ های جلو و در نسخه اتوماتیک با یک جعبه دنده اتوماتیک CVT منتقل می شود. نسخه اتوماتیک این خودرو یک گیربکس پیوسته با قابلیت قرارگیری در وضعیت L و تیپ ترونیک ۷ سرعته دارد. فرمان هیدرولیک این خودرو عملکردی مانند خودروهای دیگر دارد و آنچنان متفاوت از سایر خودروها طراحی و ساخته نشده است. سانروف، دو کیسه هوا، تودوزی چرمی، کامپیوتر سفر، سیستم تهویه دستی و… از جمله امکانات ام وی ام ۵۵۰ به حساب می آید. به تازگی مدیران خودرو ۵۵۰ را در نسخه لاکچری هم عرضه می کند که به مانیتور و دوربین دنده عقب مجهز شده است. با اینکه از نظر مالکان ۵۵۰، این خودرو سدان امکانات کافی و کابردی را دارد، ولی از نگاه بازار رقابتی، نبود برخی امکانات ساده مانند امکان تنظیم ارتفاع صندلی راننده از کمبود های این خودرو به حساب می آید.

وقتی رانندگی شروع می شود

تست ما از تهران آغاز شد و به سمت طالقان ادامه پیدا کرد و در بعد از ظهر آن روز دوباره به تهران بازگشتیم. در این تست تجربه رانندگی حدود ۲۲۰ کیلومتر را در جاده های بزرگراهی، ۸۰ کیلومتر در جاده های کوهستانی و حدود ۵۰ کیلومتر را در ترافیک شهری و خیابان ها بدست آوردیم. در تجربه رانندگی ما خودروهایی حضور داشتند که کارکردی بیش از ۳۰ هزار کیلومتر را ثبت کرده بودند. لذا این تست بیشتر معیاری برای سنجش کیفیت این خودروهای چینی به حساب می آید.
واقعیت مسئله این است که ام وی ام ۵۵۰ تا حد قابل قبولی به عنوان یک خودرو نرم خانوادگی به حساب می آید. وقتی نرمی ۵۵۰ را با رقبایی چون برلیانس H330، جک J5 اتوماتیک و دنا مقایسه می کنید، تا حدی بازی سیستم تعلیق آن نسبت به رقبا بیشتر است. البته که برخی این حرکت نوسانی سیستم تعلیق را آنچنان مطلوب ندانسته و اعتقاد دارند که حرکت متناوب خودرو در برخورد با چاله ها و سرعتگیرها، کنترل خودرو را سخت می کند.
در طول مسیر توانستیم که با کولر روشن مصرف سوخت کمتر از ۹ لیتر را در جاده های بزرگراهی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت ثبت کنیم. همچنین در ترافیک های شهری و مسیرهای کوهستانی این عدد به ۱۰٫۲ و ۱۱ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر هم رسید. نسخه های دنده ای این خودرو از نظر کشش و راه رفتن به مراتب بهتر از مدل اتوماتیک بود. در گردنه و پیج های تند جاده های منتهی به طالقان، مدل دنده ای ام وی ام ۵۵۰ چالاکتر ظاهر شد. ولی نسخه اتوماتیک هم آنچنان بی جان بود. به هر حال کمی رانندگی و یافتن قلق گیربکس CVT این خودرو می شد تا شروع به حرکت خوب و کشش مناسب را جاده های کوهستانی داشت. هندلینگ و پایداری ۵۵۰ را می توان به نسبت خوب اعلام کرد. وقتی پایداری این خودرو را با پنج سرنشین به نسبت برخی رقبای دیگر مورد مقایسه می کنیم، می توان آن را در همان حد رقبا دانست. همچنین وضعیت L گیربکس که باعث می شد تا ۵۵۰ با سنگین ترین حالت حرکت کند، کنترل بهتری را در اختیار راننده می گذاشت. این حالت گیربکس می توانست در شیب های تند رو به پایین و رو به بالا حرکت یکنواختی را برای خودرو داشته باشد.
یکی از معایب رایج گیربکس های CVT که بیشتر در نسخه های چینی خود را نشان می دهد، صدای نا متعارف آن در دورهای بالا است. بدیهی است که بسیاری از افراد به علت ناآشنا بودن با گیربکس در بدو استفاده از آن، هنگام شتاب گیری با صدای زیاد گیربکس و موتور در کابین مواجه می شوند. ولی نکته ای عجیب که در گیربکس اتوماتیک ۵۵۰ وجود دارد، حالت تیپ ترونیک آن است که می تواند رانندگی لذت بخش تری را در اختیار راننده بگذارد. ولی همین حالت تیپ ترونیک بسیاری از مواقع باعث می شود که هوش راننده بر کامپیوتر خودرو پیروز شود. به عبارت ساده کامپیوتر گیربکس ۵۵۰ آنچنان باهوش نیست و در حالت D به صرفه رفتار نمی کند. این مسئله را زمانی متوجه شدیم که در جاده کفی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت، در حالت D گیربکس دور موتور حدود ۳۱۰۰ rpm بود و وقتی دسته دنده را در وضعیت تیپ ترونیک قرار دادیم، متوجه شدیم که خودرو به حالت اوور درایو کامل نرفته در در دنده ۶ قرار داد. وقتی خودرو را در دنده ۷ قرار دادیم دور موتور به کمتر از ۲۴۰۰rpm آمد و باز هم به صورت یکنواخت حرکت کرد. این یعنی اینکه خودرو بعد از چند دقیقه متوجه رانندگی یک نواخت راننده نشده و فشار به موتور را کمتر نکرده بود.
وقتی با مالکین ۵۵۰ صحبت می کردیم، انتخاب خود موجه می دانستند و از آن راضی بودند. همچنین آن ها کیفیت خدمات پس از فروش مدیران خودرو را در سطح مناسبی می دانستند، ولی توقع داشتند که شرکت باز هم خدمات خود را بهتر کند. برخی از مالکان ۵۵۰ که چند ده هزار کیلومتری را با خودرو خود رانندگی کرده بودند، به این مسئله اشاره می کردند که تنها هزینه های جاری را برای خودرو انجام داده اند و تا به حال ماشین آن ها را در جاده نگذاشته است. همچنین بر این مسئله پافشاری داشتند که خودرویشان نسبت به روز اول افت کیفیت خاصی را نداشته و شرایط آن ثابت مانده است.
به هر حال ام وی ام ۵۵۰ به عنوان سدان چینی مونتاژ داخلی در بازار کشور شناخته می شود که فروش خوبی را داشته است و توانسته نظر مشتریان زیادی را به سمت خود بکشاند. ولی بهتر است که مدیران خودرو معرفی این محصول را در بازار قوی تر انجام دهد تا بتواند افت قیمت این سدان را در بازار به نسبت رقبا کاهش دهد. یکی از دغدغه های خریداران خودروهای چینی افت قیمتی است که مالکان آن در آینده با آن روبه رو می شوند. در صورتی هم که مدیران خودرو بتواند امکانات ۵۵۰ را افزایش دهد و از طرفی کیفیت آن را بالا ببرد، بدیهی است که می تواند فروش بهتری را برای آن تجربه کند. در حال حاضر طبق گزارش موسسه ISQI، ام وی ام ۵۵۰ در اردیبهشت سال ۹۶ تنها یک ستاره کیفی را در رده قیمتی ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان به خود اختصاص داده است. این در حالی است که رقبای این خودرو مانند برلیانس H300 و جک J5 از نظر کیفی در رده بالاتری قرار دارند. بدیهی است که خودروهای مورد بررسی ما افت کیفیت خاصی نداشته اند و مالکان خود را راضی نگه داشته اند، ولی مسئله اینجاست که برای جذب مشتری بهتر باید کیفیت پایه ام وی ام ۵۵۰ افزایش پیدا کند تا مشتریان قبل از انتخاب خودرو با خیال راحتی نسبت به خرید ۵۵۰ اقدام کنند.
گروه مستند اسب بخار
حسین دلاور و محمد مهدی تفضلی
عکس ها: عرفان حمیدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. باسلام
    خواهشا ابعاد صندوق عقب خودروی‌ام وی ام۵۵۰رو‌ برامون بگید .

    1. در منابع چینی حجم صندوق این خودرو 485 لیتر اعلام شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *