آخرین اخبار

چرا خودرو پژوی ۷۰ میلیونی را ۱۲۰ میلیون تومان می‌فروشد؟

اگر بخواهیم قیمت جهانی این خودروی فرانسوی که قرار است توسط ایران خودروی به بازار ایران عرضه شود، بررسی کنیم، در حال حاضر پژو ۲۰۰۸ در بازارهای جهانی حدود ۱۸ هزار دلار قیمت می خورد.

به گزارش کارنت به نقل از تابناک، همزمان با سفر رئیس جمهور به فرانسه که بهمن ماه دو سال پیش یعنی در سال 94 انجام شد، قراردادی برای ازسرگیری همکاری فی مابین‌ ایران خودرو و پژو به امضای طرفین رسید. البته این بار به دلیل اینکه ایران پس از تحریم ها و عدم همکاری پژو برای تولید محصولاتش در کشورمان از این ناحیه ضربه خورده بود، بر ایجاد شرکتی مشترک و انتقال تکنولوژی تأکید شد.

بنابراین، شرکت های ایرانی و فرانسوی (ایران خودرو و پژو) شرکت مشترکی را تشکیل دادند که هر یک در آن 50 درصد سهامدار شدند تا از این طریق علاوه بر سهیم شدن طرف فرانسوی در سود و زیان احتمالی ناشی از تحریم های مجدد و انتقال تکنولوژی، تولید محصولات جدید در ایران صورت بگیرد و همچنین این مسأله به استفاده از بازارهای صادراتی منتهی شود.

با امضای این قرارداد که به امضای «هاشم یکه زارع» مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و «ژان کریستف کمارد»‌ قائم مقام مدیرعامل پژو سیتروئن رسید، مقرر شده بود که سه محصول 2008 ، 301 و 208 در ایران تولید شود و از اسفند ماه سال 95 خودروی پژو 2008 به تولید انبوه برسد. علاوه بر این، آنچه در آغاز اعلام شده، این است که قیمت اولیه این خودرو رقمی بین 70 تا 80 میلیون تومان خواهد بود و دو خودروی دیگر به صورت مشارکت 50 و 50 و با آورده 200 میلیون یورو از هر دو طرف تولید خواهد شد.

در این قرارداد طی 5 سال تا 400 میلیون یورو (451 میلیون دلار) سرمایه گذاری در زمینه تولید محصولات جدید، تحقیق و توسعه انجام خواهد گرفت. بدین جهت تولید مشترک سه نوع خودروی 208، 2008 و 301 در این قرارداد تعریف شد که قرار است در شرکت مشترک”ایکاپ” با سهم 50 درصدی هر یک از طرفین با اولویت صادرات 30 درصد از محصولات انجام شود.

با عقد این قرارداد، مقرر شد که خط تولید خودروی 2008 اسفند ماه سال گذشته در کشورمان رونمایی شود، اما به دلیل مشکلات روند داخلی سازی، افتتاح رسمی خط تولید اولین محصول مشترک ایران خودرو و پژو (2008)به 12اردیبهشت ماه امسال موکول شد.

بعد از افتتاح رسمی خط تولید قرار شد شرکت جزئیات فروش این خودرو را هم اعلام کند که با تعلل هایی امروز اول تیرماه نخستین سری فروش این خودرو آغاز شد. نکته قابل توجه در این فروش، عدم اعلام قیمت نهایی خودروست که همین موضوع با انتقادات بسیاری همراه شد؛ اما مسؤلان ایرادی به این موضوع نگرفتند و بر این باور بودند قیمت این خودرو را عرضه و تقاضا مشخص خواهد کرد.

علاوه بر این موضوع، مسؤلان ایران خودرو صحبت های روز اول خود درباره قیمت احتمالی خودروی 2008 را فراموش و پس از آن اعلام کردند که قیمت خودرو پژو 2008 حدود 100میلیون تومان خواهد بود که این امر هم باعث نشد تا رغبت مردم برای خرید این محصول جدید کمتر شود.

قیمت پایه این خودرو در انگلستان، با احتساب مالیات و عوارض که معمولا در این کشور زیاد هم است، 13 هزار و 345 پوند می‌شود که اگر با پوند آزاد هم حساب کنیم، نزدیک به 70 میلیون تومان خواهد شد. البته قرار است که 2008 با شراکت ایران و فرانسه در داخل ساخته شود و قاعدتا باید هزینه کمتری جهت تولید داشته باشد. فقط در این جا یک نکته خیلی ساده باعث تغییرات در بهای نهایی خواهد شد و آن هم نام ایران خودروست! بالاخره برای یدک کشیدن این عنوان ارزشمند و منحصربه‌فرد، حداقل باید چندین میلیون تومان هزینه اضافه بپردازید!

اگر بخواهیم قیمت جهانی این خودروی فرانسوی که قرار است توسط ایران خودروی به بازار ایران عرضه شود را بررسی کنیم، در حال حاضر پژو 2008 در بازارهای جهانی حدود 18 هزار دلار قیمت می خورد. اگر این نرخ را با دلار 3745 تومانی همین امروز تهران هم محاسبه کنیم رقم فروش پژو 2008 که قرار است در ایران و با همکاری فرانسوی ها تولید بشود، چیزی حدود 67 میلیون و 410 هزار تومان خواهد بود.

اینکه در ابتدا قیمت پژو 2008 رقمی بین 70 تا 80 میلیون عنوان شد با آنچه امروز محاسبه شده است با پوند و یا با دلار، نشان از اختلاف قیمت تقریبا جدی داشت که حتی آن هم جای سؤال بود؛ حال مسئولان ایران خودرو با چه میزانی، با چه منطقی و با چه سنجه ای رقم پیش روی فروش این خودرو را محاسبه کرده اند که ابتدا حدود 100 میلیون آن را عنوان کرده و حال پس از استقبال مردم از فروش این خودرو پشیمان شده و آن را می خواهند 120 میلیون قیمت گذاری کنند.

با بررسی شرایط فروش ایران خودرو برای پژو 2008 متوجه نکات جالبی می‌شوید؛ نکاتی که شاید حکایت از تخلف ایران خودرو داشته باشد و شاید هم بیانگر بی تفاوتی همیشگی صاحبان صنعت نسبت به مشتریانشان. موضوعاتی که شاید خیلی از مردم و مسئولان به آن توجهی نکرده باشند. بهتر است هم مردم برای خرید چنین خودرویی ملاحظات خود را داشته باشند و هم مسئولان با تخلفات احتمالی در این زمینه برخورد کنند.

طبق قانون حمایت از مصرف کنندگان، تمامی شرکت‌ها حداکثر تا سقف 50 درصد قیمت خودرو را می‌توانند به عنوان پیش پرداخت از مشتریان دریافت کنند. با توجه به پیش پرداخت 60 میلیون تومانی در نظر گرفته شده از سوی ایران خودرو برای پیش فروش پژو 2008، تنها دو حالت وجود دارد؛ یا قیمت خودرو 120 میلیون تومان است، یا اینکه ایران خودرو برخلاف قانون عمل کرده‌ است.

البته با توجه به اینکه مدیرعامل ایران خودرو پیشتر در یک اظهار نظر رسمی در اردیبهشت ماه همین امسال قیمت پژو 2008 را رقمی بین 90 تا 100 میلیون تومان اعلام کرده است، همچنین «احمد نعمت بخش» دبیر انجمن خودروسازان، نیز ماه گذشته در مصاحبه با رسانه‌ها گفته بود که براساس اطلاعاتی که ما داریم این خودرو با قیمت زیر 100 میلیون تومان روانه بازار خواهد شد؛ هرچند بعید می دانستیم که قیمت پژو 2008 بر خلاف اظهار نظرهای صریح مدیر عامل ایران خودرو و یک کارشناس فعال در این صنعت یکباره با رشد 20 میلیونی مواجه شود؛ اما به نظر می رسد دریافت 60 میلیون پیش پرداخت برای خودرویی که کمتر از 70 میلیون در بازارهای جهانی قیمت گذاری می شود، تخلف ایران خودرو نیست و واقعا به معنای افزایش قیمت چند باره و این بار 20 میلیونی پژو 2008 است.

باز هم طبق قانون، حداکثر زمان تحویل خودرو در شرایط پیش فروش قطعی معادل 9 ماه و در شرایط پیش فروش عادی دوازده ماه است، اما با توجه به شرایط فروش 2008 ، باز هم ایران خودرو تخلف کرده‌ است، چون این خودرو قرار است از 3 تا 14 ماه (شهریور 96 تا مرداد ماه 97) به دست مشتریانش برسد؛ موضوعی که مسئولان امر باید به آن پاسخ روشن و شفافی بدهند و در صورت بروز تخلف برخورد جدی با آن داشته باشند.

اما سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان درباره شکایات مردمی از افزایش قیمت خودرو در آخرین بیانیه خود آورده است که «تنظیم دستورالعمل قیمت خودرو از وظایف شورای رقابت است و به تبع آن در رابطه با افزایش قیمت خودرو، مسئولیتی متوجه سازمان حمایت نیست.»

همچنین میر آخورلو، معاونت بازرسی سازمان حمایت در مورد ابهامات فروش پژو 2008 گفته است، هرچند بنا بر آیین نامه پیش فروش خودرو، ودیعه دریافتی هنگام پیش فروش حداکثر 50 درصد قیمت خودرو تعیین شده است، اما چون قیمت فروش نقدی آن مشخص نشده و پیش بینی می شود این خودرو با قیمت 120 میلیون تومان از خرداد سال آینده عرضه شود، با پیش فروش 60 میلیون تومانی موافقت شد.

معلوم نیست چطور ممکن است قیمت خودرویی که در بازارهای جهانی زیر 70 میلیون تومان به فروش می رود، یکباره توسط ایران خودرو ابتدا 30 میلیون و بار دیگر 20 میلیون تومان اضافه می شود و به مرز 120 میلیون تومان می رسد. با توجه به اینکه این خودرو وارداتی نیست و قرار است طی یک همکاری دو جانبه با پژو تکنولوژی ساخت آن به ایران منتقل و در کشورمان تولید شود، لذا نه تعرفه واردات به آن تعلق می گیرد و نه حساب و کتاب های دیگری به این شکل دارد.

به نظر می رسد انحصار تولید و فروش خودرو توسط ایران خودرو کار را به جایی رسانده است که هر چه تصمیم مدیران و عوامل ارشد این مجموعه باشد مردم باید بپذیرند، حتی اگر لحظه ای و آنی باشد. قطعا کسی مخالف تولید داخلی و اشتغال کارکنان خدوم و زحمتکش ایران خودرو نیست، ولی بهتر است مدیران محترم این مجموعه کمی از رفاهیات خود و کارانه ها و پاداش های آنچنانی شان کم کنند، شاید بتوان این صنعت را محکم تر و استوارتر به پیش برد.

افزایش بیش از 50 میلیونی قیمت یک خودرویی که قرار است با همکاری یک شرکت خارجی در داخل تولید شود، نسبت به قیمت جهانی آن که زیر 70 میلیون تومان است، با چه منطق و شاخصی از سوی مدیران ایران خودرو صورت پذیرفته است؛ یعنی تغییر ظاهر خودروهای این خودروسازی نسبت به دهه 70 و اینکه مردم با سال ها انتظار امروز بعد از بیست سال خودروی تقریبا روز دنیا را می خواهند به عنوان یک محصول تولید شده در یک خودروسازی داخلی سوار شوند، باید اینقدر هزینه ساز باشد؟

از ساعت 10 صبح روز پنجشنبه نخستین مرحله فروش خودروی 2008 آغاز شده و مردم برای پیش خرید این خودرو باید 60 میلیون پیش پرداخت بدهند. در حالی که هنوز معلوم نیست، دقیقا قیمت نهایی این خودروی زیر 70 میلیون تومانی توسط ایران خودرو چه میزان خواهد بود!

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫11 نظرها

 1. بسیار سپاسگذار از این مقاله.چطور 70 میلیون پیش بگیرن چون ممگنه 97 بشه 140 میلیون!
  اینها به قانونهای خودنوشته هم پایبند نیستن!
  لطفا این موضوع سر کیسه کردن مردم سر خودرهایی جدید و بویژه 2008 زنده نگه دارین تا سایر خودروسازها به اسم خودروسازی قیمتها رو بالاتر از بقیه کشورها به ایرانیان ارایه ندهند.مثل هیوندایی و سیترون و درآینده سایرین. 100 میلیون پول کرولا و 120 میلیون پول کمری.

 2. هر چه میکشیم از خودمون میکشیم.حقمونه‌.اگر ۲۰۰ میلیون هم قیمت میخورد تو همون دقایق اولیه پیش فروش میشد.نوش جانشون اونا که ثبت نام کردن

 3. چطور زمان ریاست جمشیدپژویان در شورای رقابت عرچه ایشان دادزدند که قیمت گذاری خودرو از وظایف این شوار است وقصدارزان کردن وایستادن جلوایران خودرو را داشت گفتند این به شورای حمایت از تولیدکننده ومصرف کننده است!اما بعداز اینکه عذرایشان را خواستند وجماعتشان یکدست شد،حالا از وضایف شوارای رقابت است؟!

 4. 120 تومن که هیچی 220 تومن هم کنن مردم می خرن
  پس چرا نفروشن حالا که مردم می خرن

  1. مردم هرکشور تصمیم میگیرن ک آیالیاقتشون اینه کشورشون بشه نروژ یا افغانستان

 5. این مقاله / نوشته کمی بوداره!! چرا؟!
  اولاً قیمت جهانی این خودرو 13 هزار یورو است که با یک ضرب ساده به عددی حدود 55 ملیون میرسیم. البته این با ارز آزاد اینقدر میشه تکلیف ارز دولتی که حالا بماند.
  ثانیاً بسیاری از مخاطبان کارنت در حد خواندن تیتر مقالات به سایت سر میزنند و تیتر این نوشته طوری انتخاب شده تا به خواننده القا کند که قیمت 120 است. اینکار یعنی آماده سازی جو روانی و …
  ثالثاً یکی نیست از ایرانخودرو بپرسه : خودرو س ا ز محترم!! حالا که یه خودرو خارجی وارد کردی و دو برابر میفروشی مازادش رو چگونه در راستای حمایت از تولید داخلی هزینه میکنی؟
  حداقل کاری که باید بکنی اینه که محصولات تولیدی داخلی باید با نرخ جهانی قابل رقابت باشند و قیمتها کم کم نزدیک بشه به قیمت جهانی ولی افسوس . . .
  ایرانخوردو چیز ببخشید ایرانخودروی عزیز نگو که دنا پلاس زدی و … بیخیال بابا

 6. دركشوري كه خودرو چيني كه در خود كشور سازنده فروش اندكي دارد با دوبرابر قيمت فروخته ميشود با ان كيفيت نازل حالا چرا مديران بي مدبر ايران خودرو ضررهاي مالي وبهره وري پايين را بادوبرابر فروختن ٢٠٠٨ جبران نكنند … تا ما ملت پر شور هستيم چه نيازي به ان هست كه صنعت خودرو رقابتي وكيفي باشد

  1. خدایاازدست ایرانخودرو بخودت پناه میاورم
   زمانی کسی میرفت ازآلمان بنزمیخرید توایران ارزونتربود
   ن الان ببرکت مسعولان محترم مابقیمت4برابر جنس الکی بخریم

 7. جدی گرونه.صبر کردم که جک نخرم.اما ظاهرا همون چینی ها رو بخرم بهتره

 8. مشکل اساسی اینجاست که مردم منطقی فکر نمیکنن و همه یک دست نیستن.اگه کسی نخره چه طور از ۷۰ میلیون میشه ۱۲۰ میلیون.واقعا جای افسوس داره

 9. یکی از دوستان پست زده که در چین مردم سوار خودروی داخلی خودشون نمیشوند در تایید این ادعا باید بگویم دقیقا همینطوره و مردم رغبتی جهت خرید خودروی داخلی ندارند چون میدونند آشغال تولید میشه ..برویم سراغ موضوع دوم یعنی قیمت پژوی 2008 امروز که این پست را ارسال میکنم سه شنبه 28 فروردین 97 است و ساعاتی پیش که با یکی از اقوام در فرانسه صحبت میکردم قیمت این ماشین را جویا شدم ایشان بصورت آنلاین و با کامپیوتر خودشون قیمت این ماشین را استعلام کردند و با imo به من نشان دادند قیمت اینمحصول امروز 17 آوریل در فرانسه و در تمامی شعب فروش چهارده هزار و سیصد دلار آمریکاست اگر دلار 5800 تومانی هم محاسبه کنیم میشود 82940000 تومان اما ایران خودرو مدل 2016 صفر آنرا به دویست و بیست و نه میلیون تومان به ملت غالب میکند بگذریم از اینکه افرادی که این مقدار پول را پرداخت میکنند از قشر ثروتمند جامعه هستند ولی از یاد نبریم که در کشورهای اروپایی و آمریکایی قوانین تجاری و فروش دارا و ندار نمیشناسد و قانون جهت استیفای حقوق مشتری به شکل کامل خود اجرا میشود و هیچ تولید کننده ایی توان دور زدن قانون و اجحاف به مردم را ندارد چه قشر ثروتمند و چه قشر متوسط جامعه به عبارتی فروش این اتومبیل با این قیمت و برای محصولی که در داخل ایران تولید میشود بزبان بسیار ساده دزدی از جیب مردم است …..از طرفی هیچ اراده ایی جهت جلوگیری از این اجحاف در بین مسئولین مربوطه وجود ندارد و تولید کننده آزاد است تا هر چه میتواند بتازد از طرف دیگر برای گران فروشی هزار تومانی فرضا توسط یک کاسب خرده فروش او را میلیونها تومان جریمه میکنند ولی دستشان به تولید کننده گان خودرو هم نمیرسد ..لذا راه چاره فقط یک چیز است و آن فقط و فقط اتحاد مردم برای نخریدن محصول چنین تولیدکنندگانی است تا آنها وادار به قیمت گذاری منطقی و منطبق با معیارهای جهانی شوند ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *