آخرین اخبار

واقعیت هایی را از پژو ۲۰۰۸ بدانید

اواخر سال ۹۴ بود. مدیرعامل ایران خودرو در قاب تلویزیون ظاهر شد و ناگهان قیمت پژوهای جدید را اعلام کرد. همه تعجب کردیم که چقدر سریع با پژو به تفاهم رسیده اند. چند روز بعد، شرایطی فراهم شد تا در نشست خبری ایران خودرو حضور پیدا کنم.

باز هم در آنجا آقای مدیرعامل قیمت ها را گفت:«۲۰۰۸ با قیمت ۷۸ میلیون تومان به بازار می آید» بعد از پایان کنفرانس در کنار نشان ایران خودرو مشغول یک مصاحبه کوتاه اختصاصی شدیم. یادم می آید که آنجا هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو، برای اولین بار قیمت سورن توربو را اعلام کرد. سوژه خوبی بود و همه رسانه ها خبرش را کار کردند. در میان سوال های مربوط به سورن از آقای مدیرعامل پرسیدیم که آیا قیمت ۲۰۰۸ تغییر می کند؟. او هم در جواب گفت: « در صورتی که شرایط ثابت باشد خیر». دوباره پرسیدم اگر تغییر کرد چه؟. در جواب گفت: «ما مسئله ای را ناواضح نمی گذاریم و حتما به اطلاع مشتریان می رسانیم».
امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد است. ساعت ۱۰ صبح فردا ثبت نام اولیه پژو ۲۰۰۸ آغاز می شود. آن هم با پیش پرداخت ۶۰ میلیون تومان! تا به این ساعت هنوز قیمت رسمی این خودرو از جانب ایران خودرو اعلام نشده است. شاید بگویید که اعلام شد. در رسانه ها گفتند که ۹۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد. قبلا هم پیش آمده بود که فلان آقا مطلبی را به عنوان یک مقام مسئول در ایران خودرو اعلام می کرد و از ما می خواست که نامش را در مطالب نبریم. همیشه هم حرف هایش درست بود و دروغی در اعلام اطلاعات در رسانه ها نبود. ولی اینبار می بینم که گویا سوء استفاده ابزاری از رسانه ها شده است. چون هنوز ایران خودرو قیمت تمام شده ۲۰۰۸ را برای مصرف کننده اعلام نکرده و بهای روز را معیار محاسبه قیمت خودرو با مشتریان می داند. یک سری ها می گویند شاید همین عدد ۹۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان درست نباشد و بهای بالاتری برای خودرو اعلام شود. زیرا در تبصره ۱ ماده ۴ این قانون تاکید شده است: «حداکثر مبلغ قابل دریافت در قراردادهای پیش فروش خودرو معادل ۵۰ درصد قیمت فروش نقدی محصول مورد نظر در هنگام عقد قرارداد است».
لذا با توجه به اینکه چند وقتی است شرایط پیش فروش خودروها باید به تایید سازمان های مربوطه برسد، عجیب است که چرا باید ایران خودرو بیش از ۶۰% مبلغ اعلام شده در رسانه ها در از مشتری دریافت کند؟!
یا در این میان تخلفی رخ داده است و یا ایران خودرو ۶۰ میلیون تومان را ۵۰ درصد قیمت تمام شده خودرو حساب کرده است.
اگر ایران خودرو ۶۰ میلیون تومان را ۵۰% بهای تمام شده خودرو حساب کرده باشد، یعنی اینکه برخی مدیران این شرکت برای جذب مشتری خبرهای دروغین را به رسانه ها داده اند و از اعتماد مردم به پایگاه های خبری سوء استفاده کرده اند. اگر هم که ۶۰ میلیون تومان ۵۰ درصد بهای تمام شده خودرو نباشد و قیمت رسمی خودرو همان مبلغی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان اعلام شود، در این صورت تخلف واضح در ثبت های شرکت ایران خودرو دیده می شود که طبق قانون باید با آن برخورد جدی صورت گیرد.

پول بدهید؛ سال دیگر تحویل بگیرید
از طرف دیگر بارها اعلام شده که شرکت ها باید زمان تحویل خودرو را کمتر از شرایط فعلی اعلام کنند. با اینکه طبق قانون در پیش فروش فوری خودروها باید تحویل طی ۳۰ روز انجام پذیرد، ولی شاهد هستیم که برخی شرکت ها مثل ایران خودرو نام پیش فروش خودروهایی چون ۲۰۰۸ را غیر فوری اعلام می کنند. باز هم هر طور که حساب کنیم، دیگر پیش فروش خودرو برای تحویل یک سال بعد در ایران منسوخ شده است و این کار ایران خودرو نشان می دهد که می خواهد از پرداخت سود تاخیر به مشتریان فرار کند و از طرفی بیش از یکسال پیش پرداخت مشتری را نزد خود نگه دارد و حال با سود پول ۱۵% آن را راضی نگه دارد. قطعا می توان با بررسی های حقوقی، این نوع ثبت نام ایران خودرو برای ۲۰۰۸ و نوع تحویل آن را، تخلف رسمی اعلام کرد که هنوز هیچ نهادی از آن انتقاد نکرده و حتی بسیاری از رسانه ها در برابر آن سکوت کرده اند. حتی صدا و سیما که خود را حامی حقوق ملت در اخبار نشان می دهد و کوچکترین مسئله در نوع فعالیت خودروسازان خصوصی و واردکننده ها را بیش از حد درشت نشان می دهد، اینبار در خصوص پیش فروش ۲۰۰۸ سکوت کرده است.
اینجاست که سوال دیگری هم به وجود می آید. آیا شرکت ایکاپ که توسط سرمایه گذاری مشترک پژو و ایران خودرو تاسیس شده است، یک درصد هم قواعد فروش پژو فرانسه را در دل خود ندارد؟! کجای دنیا پژو خودروهای خود را برای تحویل سال آینده ثبت نام می کند؟! چه طور پژو فرانسه می خواهد دوباره اعتماد مردم را به سمت خود جلب کند، وقتی دوباره مسیر منفعت طلبی را از سرمایه مردم ایران پیش گرفته اس؟!
داستان بعدی بر سر مسئله صادرات ۲۰۰۸ به کشورهای دیگر است. وقتی که ایران خودرو ۲۰۰۸ را با قیمت حدودی ۱۰۰ میلیون تومان تحویل مشتری ایرانی می دهد، با چه قیمتی می خواهد این خودرو را به کشورهای دیگر بفرستند؟! چرا باید کشورهای دیگر ۲۰۰۸های ایرانی را با قیمتی بیشتر از گذشته خریداری کنند؟! حال شاید بگویید که وقتی ایران خودرو ۲۰۰۸ها را صادر کند از مشوق های صادراتی استفاده می کند و دیگر هزینه های جاری شماره گذاری یک خودرو به نسخه های صادراتی تعلق نمی گیرد. ولی به هر حال کشور مقصد هم قوانینی واردات و مالیاتی خود را دارد. برای چه باید در امارات متحده عربی ۲۰۰۸ ایرانی را گرانتر از نسخه های دیگر بخرند؟! شاید بهتر باشد مدیرعامل ایران خودرو در این خصوص توضیحاتی ارائه دهد.
وقتی هم که بحث داخلی سازی این خودرو پیش می آید، معمولا کسی نیست که مثل داستان مونتاژ خودروهای چینی و کره ای انتقاد داشته باشد. کسی نمی گوید که چرا عدد واقعی داخلی سازی ۲۰۰۸ را اعلام نمی کنید؟ چرا حتی لاستیک را هم وارداتی انتخاب می کنید؟ البته شخصا به این مسئله انتقاد ندارم. زیرا حداقل اطمینان خاطری وجود دارد که نسخه مونتاژ ایران به کیفیت جهانی خودرو نزدیک هستند. شاید الان با خود بگویید که قصد تخریب ۲۰۰۸ را دارم. ولی باید بگویم که تا به امروز انتقاد خاصی به خود ۲۰۰۸ نداشته ام و حتی مخالف حذف آپشن های غیر ضروروی این خودرو هم نیستم. زیرا به اعتقاد بنده، وجود شش کیسه هوا و سیستم کنترل پایداری اتوماتیک، موتور توربو ۱۶۳ اسب بخار و گیربکس ژاپنی شش سرعته به مراتب از وجود آپشنی چون چرم صندلی و سقف شیشه های مهم تر است.

گارانتی
قبلا هم اعلام کرده بودیم. بسیاری از کمپانی های جهان خودروهای خود را دو سال و ۴۰ هزار کیلومتر گارانتی می کنند و در صورتی که مشتری بخواده گارانتی خودروش بیشتر باشد، می تواند پکیچ گارانتی بیشتری را با پرداخت هزینه اضافه انتخاب کند. ولی ایران خودرویی که امروز روی کیفیت این خودرو تاکید دارد و می خواهد با سایر خودروها در بازار ایران رقابت کند، گارانتی دو سال یا ۴۰ هزار کیلومتر را برای ۲۰۰۸ اعلام کرده است. جالب است بدانید که این گارانتی از تمام رقبای چینی کمتر است و حتی رانا این شرکت هم گارانتی بهتری دارد. همه ما می دانیم که فناوری موتور EP6 گروه PSA بالا است و از طرفی در صورت بروز مشکل هزینه تعمیرات بالایی دارد. حال چه طور ممکن است که مشتریان بتوانند با گارانتی دو ساله به ۲۰۰۸ اعتماد داشته باشند؟! وقتی هزینه های احتمالی تعمیرات موتورهای توربو سری EP6 را بررسی می کنیم، عددی واقعا سنگین است. جالب است بدانید که این سری موتور EP6 گروه PSA در ایران برای خودرویی با کارکرد کمتر از ۱۰ هزار کیلومتر به خاطر بروز مشکل تعویض شده است. کاش ایران خودرو برای اطمینان خاطر مشتریان گارانتی این خودرو را بیشتر کند تا اعتماد اولیه مردم به پژو بیشتر از شرایط فعلی باشد.

نه گذاشتند که خط تولید را ببینیم و نه می گذارند که قبل از خرید یک دور با آن بزنید
یاد دارم وقتی سال گذشته به پاریس رفتم، نمایندگی های پژو امکان تست درایو درون شهری را برای مشتریان و علاقه مندان فراهم می کردند. ولی جالب بود که تا به امروز ایران خودرو نگذاشته خبرنگاران تخصصی صنعت خودرو یکبار گزارشی از خط تولید این خودرو در رسانه ها منتشر کنند. چند ساعت دیگر پیش فروش پژو ۲۰۰۸ آغاز می شود و هنوز کسی نمی داند که این خودرو چگونه در ایران خودرو سرهم بندی می شود. از طرفی هم تا به امروز شرایطی را فراهم نکرده تا بسیاری از مشتریان حداقل یکبار این خودرو را از نزدیک ببینند و تنها یک بار در نمایشگاه خودرو تهران و چند باری در امکانی چون برج میلاد، امکان بازدید از ۲۰۰۸ را با درهای قفل شده برای علاقه مندان فراهم کرده است. امروز هیچ کس در ایران نمی داند که عملکرد پژو ۲۰۰۸ در جاده های کشور چگونه است و اگر هم معدود افرادی به واسطه تست نسخه مونتاژ داخل اطلاعاتی داشته باشند، اجازه اعلام آن را به صورت رسمی ندارند. بارها با این سیاست ایران خودرو برخورده ایم که نمی خواهد مشتریان قبل از تحویل محصول، خودرویی را که خریده اند ببینند. حتی بوده است که به خاطر انتشار مطالب تست برخی خودروها پیش از تحویل رسمی به مشتری، توسط مدیران این شرکت بازخواست شده ایم.

واقعیت مسئله این است که ۲۰۰۸ خودرو خوبی است. بالاخره کراس اووری که میان آن همه رقبا فروش چند صد هزاری را در بازار جهانی دارد و جز محبوبترین ها به حساب می آید، به احتمال زیاد نکات مثبت بسیاری دارد. از طرفی با اینکه ایران خودرو امکاناتی نظیر سقف شیشه های، سنسور پارک جلو، تودوزی چرم، سیستم تنظیم کشش خودرو با توجه به سطوح، تودوزی چرم و… را از خودرو حذف کرده است، ولی باز هم ۲۰۰۸ امکانات خوبی دارد. سیستم کنترل پایداری فعال، سنسور نور و باران، شش کیسه هوا ۱۰ نقطه ای، مانیتور، سنسور و دوربین عقب، فرمان برقی، سیستم تهویه دوگانه اتوماتیک، کروزکنترل و محدود کننده سرعت جز امکاناتی است که ۲۰۰۸ را به عنوان یک خودرو کم آپشن در بازار معرفی نمی کند. ولی واقعا در شان مردم ما نیست که به خاطر یک خودرو معمولی بازار جهانی بیش از یکسال در نوبت بمانند و ۶۰ میلیون تومان برای داشتن یک برگ حواله بپردازند.
طی این چند روز کم نبوده اند از دوستان و آشنایان که می گفتند: «آشنا نداری که بتوانیم ۲۰۰۸ را ثبت نام کنیم؟». این جمله یعنی اینکه بسیاری از افراد به ۲۰۰۸ اعتماد دارند. نظر سنجی سایت اسب بخار هم نشان می دهد که این کراس اوور محبوبیت فوق العاده ای در بازار دارد. ولی این اتفاق بدی است که هنوز خیلی ها به ایران خودرو و سیاست های آن اعتماد ندارند. این بد است که مردم می دانند به احتمال زیاد نمی توانند ۲۰۰۸ را برای تحویل های اولیه ثبت نام کنند و سری اول این خودروها وارد داستان دلال بازی می شود. کافی است در فضای مجازی کمی جستجو کنید. خیلی ها می گویند: « سری اول ۲۰۰۸ که به مردم نمی رسد و بین خودشان تقسیم می شود». به فرض اینکه این باور عمومی مردم غلط باشد، این عمق فاجعه غول صنعت خودروسازی ایران را می رساند که نسبت به این حرف ها بی اهمیت و حتی تلاش نمی کند که اعتماد مردم را به دست آورد. امروز یک نفر از مدیران ایران خودرو نمی تواند اعلام کند که « به مردم قول می دهیم تمام ۲۰۰۸ها به دست مشتریان واقعی می رسد». امروز می بینیم که ایران خودرو از سیاست ناسالم برای فروش این خودرو استفاده کرده است. بیش از یک سال مردم را منتظر عرضه این خودرو کرده است و خریداران را در انتظار ۲۰۰۸ نگه داشته است، حال که نوبت به فروش رسیده تعهد خود را برای برخی ثبت نام کنندگان برای مرداد۹۷ اعلام می کند. فاجعه بعدی این است که چنین اتفاقی در حال رخ دادن است و یکی از مسئولین واکنشی نشان نمی دهد و فاجعه بدتر اینکه رسانه به خاطر نوشتن چنین حرفهایی مورد سرزنش واقع می شود.

این ها را نگفتیم که ما را به خط تولید خود دعوت کنید. نگفتیم که بیایید ۲۰۰۸ را برای تست در اختیارمان قرار دهید. ولی می خواهیم کاری کنید که هرچه در بالا گفتیم تکذیب شود. نه اینکه تکذیبیتان را برای ما بفرستید. در هر جایی که دوست دارید مطالب فوق را که باور مردم نسبت به شماست را تکذیب کنید. کاش بعد از دیدن خبر توسط مدیران ایران خودرو، «اسب بخار» مورد سرزنش از جانبتان قرار گیرد. ولی به شرط اینکه به حق باشد. نه مثل دفعه های قبل. کاش بگویید اسب بخار دروغ گفت و واقعیت به شکلی است که صد در صد آن به نفع خریداران است. کاش کاری کنید که نگاه مردم نسبت به شما شرافتمندانه باشد. باز هم می گویم؛ خیلی ها خودروهای شما را می خواهند، ولی با رضایت کامل از شما خرید نمی کنند.

حسین دلاور
گروه مستند اسب بخار
۳۱ خرداد ۱۳۹۶

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫8 نظرها

 1. ممنون خیلی خوب و خواندنی بود
  من مطلب مقایسه پژو 2008 و کپچر شما رو هم خوندنم و خیلی لذت بردم و در کل سایت خوبی دارید

 2. من پژو ۲۰۰۸ رو در منطقه آزاد سوار شدم و نکاتی را متوجه شدم که شاید برای کسانی که ندیده ثبت نام میکنند جالب باشد ۱_ از کراس اوور کوچکتر است( کوچکتراز تیوولی) ۲_ فضای عقب آن برای افراد بزرگسال کمی تنگ است ۳_ شتاب خوبی دارد ۴_ فضای بار برای خانواده ۴ نفره در مسافرت کم است. در نمونه ای که من سوار شدم ۲/۳ سقف شیشه بود و صندلیها تمام چرم که ظاهرأ این موارد در محصول ایرانخودرو حذف شده

 3. من تعصب هیچ برندی رو نمیکشم
  ولی این خوبه پیش خریدش یا تیوولی
  ویرانخودروعادتشه قیمت هرماشینو سه برابر قالب کنه ب ملت

 4. لعنت به این بازار دزد خودروی کشور.کجایند آقایانی که در موقع تحریم نخریدن خودروصفر از مردم عاجزانه کمک میخواستن واز شفافیت وصداقت حرف میزدند.چرا اینهمه سوکت معنادار مسولین ورسانه ها در برابر تخلف؛ دزدی و توهین ایرانخودرو به مردم درفروش2008

 5. لعنت به این بازار دزد خودروی کشور.کجایند آقایانی که در موقع تحریم نخریدن خودروصفر از مردم عاجزانه کمک میخواستن واز شفافیت وصداقت حرف میزدند.چرا اینهمه سوکت معنادار مسولین ورسانه ها در برابر تخلف؛ دزدی و توهین ایرانخودرو به مردم درفروش2008

 6. وقتی میخوای ماشین بخری حس میکنی دارند بهت صدقه میدن.
  همشون همین هستند،ایرانخودرو بدتر و بنجول فروشتر.
  حتی ماشین خارجی هم که میخری واسه رنگش و قطعی بودن امکاناتش مطمئن نیستی.
  وقتی بازار رقابتی نباشه بهتر از این نمیشه.
  وگرنه همین پژو را اگه از خود فرانسه بخری ۶۰ یا ۷۰ ملیون بیشتر در نمیاد.
  کلی هم احترام بهت میگذارند

 7. من الان بدون وسیله هستم و برای تهیه پول ثبت نام در تلاش بودم و مشتاق بودم ثبت نام کنم و فکر می کردم برای شهریور یا نهایتا آبان و آذر ماه این وسیله را دریافت خواهم کرد . از شما متشکرم که ذهنم را روشن کردید .
  هرچند من نسبت به محصولات داخلی (خودرو) هیچ اعتمادی ندارم اما حرف های شما حقایقی را برایم روشن کرد که هم خوشحال شدم که بالاخره یکنفر در جهت منافع مردم دو کلمه حرف حساب زد و هم متاسف شدم که ما ایرانیها تا چند سال دیگر باید به بهانه حمایت از صنعت خودرو داخلی بی لیاقتی و سوء مدیریت و حتی روشهای شبه کلاهبرداری مدیران این شرکت ها را ازجیب مردم پرداخت کنیم . مردم ایران حق ما بهترین ها ست . والسلام

 8. نه عکس کاملی از این خودروی مونتاژی دیدیم نه فیلمی..نه اطلاعات کاملی..
  یعنی واقعا ظلم نیست واسه چیزی که ندیدی و مطمن نیستی ۶۰میلیون پیش پرداخت کنیم..تازه معلوم نیست کی تحویل بدن!؟ ماشااله شرکت های ایرانی اسمشون شرکته، و گرنه هیچ نام و نشانی از یک شرکت معتبر و مشتری مدار که ادم دلش گرم باشه نداره!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *