آخرین اخبار

شرط ایجاد خط تولید بنز در کشور

به گفته بسیاری از کارشناسان حضور دایملر در ایران و تولید خودروهای سواری و تجاری خبر خوبی خواهد بود. هرچند نظر کارشناسان برتولید خودروهای تجاری است تا خودروهای سواری

به گزارش اخبار خودرو ، تقریبا از اواسط سال ۹۴ و در جریان مذاکرات هسته‌ای بود که مدیران ایران‌خودرو از مذاکره و حتی امضای قرارداد با یکی از مهم‌ترین شرکت‌های خودروسازی جهان یعنی شرکت دایملر آلمان خبر دادند. البته هر بار امضای قرارداد به ماه بعد موکول می‌شد.

هرچند تاکنون قرارداد رسمی بین ایران‌خودرو و دایملر برای همکاری و تولید مشترک به طور رسمی رسانه‌ای نشده اما به گفته یک منبع آگاه شرکت مدنظر معاون وزیر صنعت، شرکت ستاره ایران است و پس از این شرکت ستاره ایران مجددا به‌عنوان نماینده رسمی دایملر آلمان برای عرضه برند بنز در کشورمان خواهد بود.این دو شرکت از همان روزهای آغاز برجام به مذاکره با یکدیگر پرداختند و تفاهم‌نامه اولیه از این مذاکرات حاصل شد.

به گفته یک منبع آگاه قرار است به زودی قراردادی در خصوص همکاری ایران‌خودرو و دایملر در دو حوزه خودروهای تجاری و خودروهای سواری امضا شود.

البته شرکت دایملر با وسواس بسیاری درخصوص سرمایه‌گذاری در کشورمان و همکاری با ایران‌خودرو عمل می‌کند و قرار است در بخش خودروهای سواری ابتدا یک بازارسنجی داشته باشد و پس از آن تصمیم به ایجاد خط تولید بنز در ایران کند.

به نظر می‌رسد صحبت‌های مدیرعامل ایران‌خودرو مبنی بر امضای ۵قرارداد با شرکت دایملر در حال کامل شدن است و به زودی خبرهای این قراردادهای مهم، رسانه‌ای خواهد شد.

در بخش خودروهای تجاری قرار است یک قرارداد طولانی‌مدت امضا شود و طی آن بخش یا تمام شرکت تولید موتور ایدم تبریز به دایملر واگذار شود. شرکت ایدم در سال ۱۳۴۸ با سرمایه مشترک ایران و آلمان تحت لیسانس شرکت دایملر آلمان و به منظور تولید موتورهای دیزلی سبک، نیمه‌سنگین و سنگین تاسیس شده است.

به نظر می‌رسد این قرارداد در راستای وعده هاشم یکه‌زارع مبنی بر واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه ایران‌خودرو به سرمایه‌گذاران خارجی انجام می‌شود. در این زمینه ایران‌خودرو قصد دارد شرکت گواه راکه خدمات پس از فروش ایران‌خودرو دیزل است نیز به شرکت دایملر واگذار کند.

البته هنوز مشخص نشده است این واگذاری به صورت کامل انجام خواهد شد یا به‌صورت فروش بخشی از سهام این شرکت‌ها اما در هر صورت نشان از یک قرارداد با اهمیت و البته پایدار دارد.

به گفته بسیاری از کارشناسان حضور دایملر در ایران و تولید خودروهای سواری و تجاری خبر خوبی خواهد بود. هرچند نظر کارشناسان برتولید خودروهای تجاری است تا خودروهای سواری. اما بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو از ورود برند بنز به کشورمان حمایت می‌کنند.

در بخش خودروهای سواری نیز شرکت دایملر قصد دارد ابتدا برخی محصولات خود را به صورت CBU به بازار ایران عرضه کند و در صورت استقبال مشتریان ایرانی در ادامه به تولید خودرو در کشورمان بپردازد.

شرکت‌ ستاره ایران که پیش از این هم با دایملر همکاری داشته است، با امضای قرارداد به عنوان نماینده انحصاری برند بنز در ایران شناخته خواهد شد و به تولید و واردات محصولات مختلف بنز خواهد پرداخت.

این شرکت قصد دارد چند مدل از خودروهای بنز را به بازار عرضه کند تا بنز بتواند در خصوص ایجاد خط تولید در کشورمان ارزیابی‌های لازم را داشته باشد.

در صورتی که ارزیابی دایملر مثبت باشد و به اصطلاح بازار ایران برای ایجاد خط تولید تیراژ مقرون به صرفه جواب بدهد، این شرکت در همکاری با ایران‌خودرو به ایجاد خط تولید اقدام می‌کند.

پیش از این هاشم‌ یکه‌زارع مدیرعامل ایران‌خودرو با بیان اینکه به زودی قرارداد پنج ساله‌ای با دایملر امضا خواهد شد، از شرکت ستاره‌ایران‌ به عنوان وارد‌کننده و از شرکت‌ تاپ‌خودرو به عنوان تولیدکننده محصولات دایملر در ایران‌ خبر داده بود.

ممکن است خودروهای اسمارت هم به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های شرکت دایملر در این قرارداد گنجانده شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *