آخرین اخبار

مونتاژ هیوندای در ایران چگونه انجام می شود؟

شرکت خودروسازی کرمان موتور در سال ۹۵ سکوت خبری عجیبی را داشت. این شرکت کمتر از در نمایشگاه ها دیده می شد و علی رغم سال های گذشته حرفی از محصول جدید نمی زد. ولی ناگهان در نمایشگاه خودرو کرمان۹۵، با غرفه آرایی هیوندای حاضر شد و به صورت رسمی اعلام کرد که نماینده اصلی هیوندای در ایران شده است. در آن موقع با معرفی دو محصول i10 و i20 توانست گام اول را بردارد و چندی بعد پیش فروش این خودروها برای عرضه در شب عید آغاز شد. کرمان موتور اعلام کرده بود که از همان اول i10 و i20 در ایران مونتاژ می شوند و شاهد بودیم که با برنامه ریزی دقیق، خودروهای مونتاژی پیش از آغاز سال ۹۶ به دست مشتریان رسیدند.

بعد از عرضه این خودروها در بازار شاهد بودیم که طی دو ماه گذشته، i10 و i20 به عنوان با کیفیتترین خودروهای تولید و مونتاژ داخل در ایران شناخته شده اند. همین مسئله باعث شد تا برخی کاربران فضای مجازی که نسبت به همه چیز ایراد می گیرند، هیوندای i10 و i20 را تولید و مونتاژ داخل ندانند و شایعه ای را راه بیاندازند که این خودروها در ایران اصلا مونتاژ نمی شوند.
چندی پیش شرکت کرمان موتور فیلمی از خط تولید و مونتاژ هیوندای در ایران منتشر کرد که در گزارش امروز قصد داریم به تشریح مراحل مونتاژ i10 و i20 بپردازیم. پیش از انتشار این فیلم اعلام شده بود که در حال حاضر مونتاژ خودروهای هیوندای در ایران به صورت SKD انجام می شود و طی چهار ماه آینده برنامه مونتاژ CKD در کشور آغاز می شود.

۱- بدنه ها به ایران می آید

کمپامی هیوندای بعد از این که قطعات مختلف بدنه را می سازد و آن ها را به هم متصل می کند، در آن طرف مرزها فرایند رنگ آمیزی اتاق را تکمیل کرده و بعد آن، اتاق های کامل را به خط تولید هیوندای کرمان موتور می فرستد. پیش از ارسال قطعاتی چون شیشه ها، چراغ ها، دستگیره و سپر روی خودرو مونتاژ شده است.

۲- بدنه به داخل خط می روند

بعد از تخلیه بدنه خودروها، تک تک آن ها با توجه به شماره تولید به داخل خط مونتاژ فنی می آیند. در این بخش تکنسین های فنی کرمان موتور قطعات فنی و زیر بندی خودرو را تکمیل می کنند. موتور، گیربکس، سیستم تعلیق، سیستم های ورودی و خروجی، جایگیری دسته سیم ها، چرخ ها، اکسل، دیسک ها و… در این بخش بر روی i10 و i20 مونتاژ می شوند.

پیش از اتصال قطعات ذکر شده، آن ها از انبار به واحد پیش مونتاژ نهایی می آیند و بازرسی هایی روی آن ها انجام می شود. همچنین بخشی از فرایند مونتاژ هم قبل از اتصال به بدنه و اتاق اتقاق می افتد.

۳- خودرو به بخش تزیینات می آید

وقتی که i10 و i20 می توانند روی چرخ های خود حرکت کنند، به خط مونتاژ قطعات کابین و تزیینات می آیند. در این قسمت دوباره بخشی از اتصال دسته سیم ها انجام می شود. همچنین غریبیلک فرمان، دکمه ها، دسته دنده، صندلی ها، سیستم صوتی و تصویری، آینه های جانبی و… در این بخش برای روی خودرو نصب می شود. جالب است بدانید که سیستم صوتی و تصویری i20 متفاوت از نسخه های بازار جهانی بوده و می تواند کاربرد بیشتری را نسبت به رقبا در ایران نشان دهد.

۴- آغاز بازرسی ها

بعد از مونتاژ هر خودرو، آن را به سالن بازرسی می برند. در این بخش کارشناسان هیوندای و کرمان موتور بدنه و قطعات نصب شده را بازرسی می کنند و تا ضعفی را آن ها پیدا نکنند. اگر بدنه یا بخشی از فرایند مونتاژ از نگاه کارشناسان ایراد داشته باشد، خودرو مجبور است که دوباره به خط مونتاژ بگردد تا مشکل آن حل شود.

۵- تست های جاده ای شروع می شود

بعد از اینکه بازرسی اولیه خودرو انجام شد، خودروها وارد پیست آزمایش فنی کرمان موتور می شوند. در این پیست مسیرهایی با دست اندازهای مخصوص وجود دارد و و پیچ های متفاوتی در آن طراحی شده اند. وقتی که خودروها در تست های جاده های هم موفق ظاهر می شوند، می توانند برای رسیدن به دست مشتری بارگیری شوند و به مقصد مورد نظر بروند. ولی در صورتی که در این مرحله خودرو با کوچکترین مشکلی مواجه شود، دوباره برای رفع مشکل باید به خط تولید باز گردد.

تا به امروز خط تولید هیوندای-کرمان موتور بیش از دو هزار دستگاه i10 و i20 را طی چند ماه گذشته روانه بازار کرده است. این خط تولید در آینده نزدیک مونتاژ اکسنت جدید و النترا AD را به خود می بیند و قرار است که طی چند ماه آینده روند مونتاژ i10 و i20 و محصولات آتی هیوندای به صورت CKD در ایران انجام شود. دو محصول مونتاژی هیوندای در ایران توانسته اند که به عنوان با کیفیت ترین خودروهای تولیدی کشور در رده کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان شناخته شوند. با اینکه تا به امروز در کنار مونتاژ هیوندای i10 و i20 قطعات سازانی در کشور فعالیت خود را بیشتر نکرده اند و حضور این خودروها در کرمان موتور صرفا جهت مونتاژ است، ولی در آینده نزدیک با آغاز فرایند مونتاژ CKD و داخلی سازی، بدیهی است که این خط تولید می تواند اشتغال زایی بیشتری را به دنبال داشته باشد.

روزنامه دنیای خودرو

برچسب ها

یک نظر

  1. هیوندای به این شرکت فناوری هم انتقال خواهد داد یا هدف فقط مونتاژ صرف هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *