آخرین اخبار

خط و نشان برای بقای پراید به مدت نامعلوم!

هرچند اواخر سال گذشته تصمیم بر این شد که خط تولید خودروهایی چون پراید و پژو 405 تا دی ماه سال 1397 ادامه یابد و پس از آن در صورت تغییر پلتفرم و رعایت افزایش استانداردها از ۵۲ به ۸۳ مورد، ادامه تولید آنها در دستور کار قرار گیرد، اما در اظهارنظری جدید مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا شرط توقف خط تولید پراید را منوط به زمانی دانسته که دیگر تقاضایی از سوی مشتریان برای خرید این خودرو وجود نداشته باشد.

خط تولید پراید و پژو ۴۰۵ نه تنها در پایان سال ۱۳۹۵ متوقف نشد، بلکه با تصمیم اتخاذ شده مبنی بر رعایت افزایش استانداردها از ۵۲ به ۸۳ مورد، تصمیم بر این شد که تا دی ماه سال ۱۳۹۷ کلیه خودروها به حیات خود ادامه  دهند، حتی آن  مدل خودروهایی که بیش از ۱۰ سال از تولید آنها می گذرد و باید سال ها قبل پرونده تولیدشان بسته می شد.

بنابراین هرچند به نظر می رسید در پایان سال ۱۳۹۵ خط تولید دو خودروی پراید و پژو ۴۰۵ به دلیل گذشت بیش از ۱۰سال از خط تولیدشان متوقف شوند اما در نهایت مسئله ای که در برهه های زمانی مختلف در خصوص آن صحبت های گوناگونی مطرح شده بود با گذر از سال ۱۳۹۵ سرنوشت دیگری برایشان رقم خورد تا حداقل به مدت دو سال دیگر و تا ابتدای دی ماه ۱۳۹۷ به حیات خود ادامه دهند و تا آن زمان هیچ گونه تصمیم جدیدی در مورد این دو خودرو گرفته نشود.
شرط ادامه تولید پراید از دی ماه 97

در آخرین نشست خبری نیره پیروزبخت – رئیس سازمان ملی استاندارد ایران –اواخر سال ۱۳۹۵ خبر جدیدی در مورد ادامه خط تولید پراید و پژو ۴۰۵ اعلام شد؛ اینکه استانداردهای خودرویی از ۵۲ مورد به ۸۳ مورد افزایش یافته و در ستاد سیاست گذاری خودرو که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار می شود در مورد چگونگی اجرای این استانداردها تصمیم گیری های لازم به عمل آمده است.

او همچنین در پاسخ به این سوال، مبنی بر اینکه طبق قانون باید خودروهایی که ۱۰ سال از زمان تولید آنها می گذرد، خط تولیدشان متوقف شود، بنابراین چرا در مورد خودروهای پراید و پژو ۴۰۵ اقدام جدی ای صورت نمی گیرد، بیان کرد که در هر کشوری بین سازمان های مختلف یک فرآیند زنجیره ای حاکم است.در ایران نیز باید بدانیم که همه چیز بر عهده سازمان ملی استاندارد نیست و خودرو نیز از این مقوله مستثنی نخواهد بود. موضوع توقف خط تولید خودروهایی که ۱۰ سال از طول عمر آنها می گذرد، ربطی به ما ندارد.

وحید مرندی، معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران نیز در این نشست در مورد افزایش استانداردهای خودرویی از ۵۲ مورد به ۸۳ مورد توضیح داد که تفاهم نامه ای بین سازمان ملی استاندارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت مدنظر قرار گرفته تا استانداردها از نظر تعداد و کیفیت افزایش یابد، بنابراین بیش از نیمی از ۸۳ مورد استاندارد مدنظر از سال جاری کلید خورده و ۱۱ مورد آن از ابتدای دی ماه سال آینده و ۲۲ مورد آن از ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۷ اجرایی می شود.

فرصت دوساله به پراید برای رعایت حداقل  استانداردها

در مورد ادامه خط تولید خودروهایی که ۱۰ سال از طول عمر آنها می گذرد به ویژه پراید و پژو ۴۰۵، صالحی نیا – معاون صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت – حجت را بر همه تمام و اعلام کرد که تا دی ماه سال ۱۳۹۷ خط تولید هیچ خودرویی متوقف نخواهد شد و براساس رعایت استانداردهایی که توسط شورای عالی استاندارد و نیز سازمان ملی استاندارد ایران تدوین می شود، بخش های مختلف مکلف به رعایت استانداردها هستند، بنابراین در بخش خودرو نیز در زمینه ایمنی، کیفیت، آلایندگی و مصرف سوخت استانداردها مدنظر قرار می گیرد.

براساس این گزارش، پراید خودرویی است که از سال ۱۳۷۲ تولید آن در ایران و در شرکت سایپا آغاز شده و در مورد پژو ۴۰۵ نیز مونتاژ و تولید از سال ۱۳۶۹ کلید خورده است. هرچند در نیمه سال ۱۳۹۵ به نظر می رسید تا پایان سال این دو خودرو متوقف شود، اما در نهایت با افزایش تعداد استانداردها به ۸۳ مورد و تغییر پلتفرم خودروهایی که نیازمند اصلاح است تا ابتدای دی ماه ۱۳۹۷ همچنان کلیه خودروها به حیات خود ادامه خواهند داد تا پس از زمان اعلام شده در مورد تولید یا توقف تولید آنها تصمیم گیری شود.

پراید از رده خارج نمی شود!؟

با این حال اما روز گذشته مهدی جمالی -مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا- با اشاره به کاهش سهم تولید پراید در بین تولیدات این کارخانه، تأکید کرد تا زمانی که تقاضا برای خرید این خودرو وجود دارد، این خودرو از رده خارج نخواهد شد.

همچنین وی با بیان اینکه سازمان استاندارد ورود و خروج خودرو از خط تولید را اعلام نمی کند، بلکه استانداردهای آن را تعیین می کند، عنوان کرد که خودروی پراید با ارتقا، یا از استانداردهای آتی عبور می کند یا اگر نتوانست تأییدیه استاندارد را بگیرد، ظاهراً شماره گذاری می کند. بحث از رده خارج شدن پراید وجود ندارد و تا زمانی که تقاضا وجود دارد و می توان تأییدیه استاندارد را گرفت، پراید تولید می شود و نمی توان به تقاضای بازار پاسخ نداد.

کلام آخر . . .

پراید خودرویی است که از سال ۱۳۷۲ تولید آن در ایران و در شرکت سایپا آغاز شده و طبق قانون باید خط تولید اتومبیل هایی که ۱۰ سال از عمر آنها می گذرد، متوقف شود. حال نه تنها با گذشت چندین و چند سال از آغاز تولید این خودرو در ایران خط تولید آن متوقف نشده، بلکه دو سال دیگر و تا دی ماه سال ۱۳۹۷ نیز فرصت دو ساله دیگری در اختیار شرکت تولید کننده پراید قرار داده شده تا در صورت تغییر پلتفرم و رعایت افزایش استانداردها از ۵۲ به ۸۳ مورد به حیات خود پس از سال ۹۷ نیز ادامه دهد!

سوالی که در این خصوص ذهن را به خود مشغول می سازد این است که اگر توانایی مالی خرید عموم مردم به دلیل مسائل و مشکلات اقتصادی خودرویی جز پراید که نسبت به سایر خودروها از قیمت پایین تری برخوردار است نباشدف این خودرو همواره تولید خواهد شد و هرگز قرار نیست که خط تولید آن متوقف شود؟ آیا ملاک برای بقا رعایت استانداردها و حضور در بازه زمانی ۱۰ساله پس از آغاز خط تولید است یا تا زمانی که حتی یک نفر متقاضی برای خرید پراید وجود داشته باشد این گروه خودرویی کماکان به تولید محصولات خود ادامه می دهد؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *