آخرین اخبار

پیش‌بینی تولید خودروسازان داخلی در سال 96

برنامه تولید شرکت‌‌های خصوصی و نیمه‌دولتی برای سال جدید در حالی اعلام شد که برخی شرکت‌ها رشد تولید را در برنامه خود قرار داده‌اند و برخی دیگر روند کاهشی تولید را در سال جدید پیش بینی کرده اند.

براساس تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت خودروسازان طی سال‌جاری باید در مجموع یک میلیون و 500 هزار دستگاه انواع خودرو به تولید برسانند. این تیراژ شامل خودروهای سواری، تجاری سبک و سنگین است.

بنابر پیش‌بینی صورت گرفته شرکت‌های خودروساز برنامه تولید خود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کرده‌اند. براساس این برنامه شرکت سایپا با برنامه تولید 633 هزار و 919 دستگاه بیشترین تیراژ را برای خود در نظر گرفته است.

این شرکت سال گذشته توانست تولید 570 هزار دستگاه خودرو را محقق کند در صورتی که بتواند این میزان تولید را عملی کند، رشد تولید 11.21 درصد نسبت به سال 95 را به خود خواهد دید. بعد از سایپا ایران خودرو تولید 630 هزار دستگاهی را در برنامه قرار داده است. این موضوع در حالی است که ایران خودرو طی سال گذشته 650 هزار دستگاه خودرو را به تولید رساند؛ بنابراین برنامه تولیدات این شرکت طی سال‌جاری در مقایسه با سال گذشته 3.07 درصد کاهش خواهد داشت.

در این بین، آمار تولید شرکت‌های خصوصی نیز با افت و خیز پیش‌بینی شده است، به‌طوری که کرمان موتور، تولید 52 هزار دستگاهی را در برنامه سال‌جاری خود قرار داده که در مقایسه با تیراژ تولید سال 95، افزایش 26.8 درصدی را در نظر گرفته است. اما شرکت مدیران خودرو برنامه تولید 44 هزار دستگاهی را در نظر گرفته است که در مقایسه با تولید 54 هزار دستگاهی سال گذشته این شرکت برنامه کاهش 18.5 درصدی در مونتاژ محصولات خود را خواهد داشت.

پس از این دو، گروه بهمن برنامه 16 هزار دستگاهی را پیش بینی کرده است که در مقایسه با تیراژ تولید 18هزار و 600 دستگاهی سال گذشته‌اش، کاهش 13.9 درصدی در سال جدید دارد.

در این میان، شرکت ایران خودرو دیزل برنامه تولید 6 هزار و 100 دستگاهی را برای سال 96 در نظر گرفته است؛ براین اساس این شرکت قصد دارد طی سال‌جاری رشد 79.4 درصدی را در برنامه تولید خود محقق کند.

دیگر خودروساز سایپا دیزل نیز تولید چهار هزار و 500 دستگاهی را برای سال 96 پیش‌بینی کرده است؛ بنابراین این شرکت قصد دارد رشد 40.6 درصدی را در سال‌جاری عملیاتی کند.

دنیای اقتصاد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *