آخرین اخبار

4 کلاهبرداری شایع در فروش خودروهای وارداتی

در سالیان اخیر تیپ‌بندی و آپشن‌های ارائه شده توسط عرضه کنندگان خودروهای خارجی، دغدغه‌های زیادی برای خریداران داشته و متاسفانه برخی از آنها، اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه ارائه نمی‌دهند.

با توجه به گسترش کمی و کیفی فروش خودروهای خارجی در ایران، هنوز هم بسیاری از مردم با ترس و نگرانی سراغ فروشندگان این خودروها می‌روند که به نظر می‌رسد عمده این دغدغه و نگرانی ناشی از عدم آگاهی و تخصص کافی در زمینه ویژگی‌های اتومبیل‌های خارجی باشد. از آنجایی که برای خرید خودروهای با کیفیت خارجی می‌بایست هزینه قابل توجهی را متقبل شد، لذا خریداران آن ترجیح می‌دهند تا زمانی که از اعتبار عرضه کننده خودرو مطمئن نشده‌اند، اقدام به خرید نکرده و تبعات اقدام اشتباه خود را با صرف هزینه و زمان فراوان ندهند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد عمده اطلاعات غلط و توضیحات نادرستی که عرضه کنندگان متخلف خودروهای خارجی، به علاقمندان و خریداران این خودروها عرضه می‌کنند، در حوزه‌هایی چون آپشن‌های خودرو، کارکرد اتومبیل و پیش فروش خودروهای غیرقابل ورود است که داشتن اطلاعات زیر می‌تواند جلوی مغبون شدن خریداران این خودروها را بگیرد:

تشخیص صفر بودن خودرو

برای تشخیص اینکه خودروی انتخابی شما، واقعا صفر کیلومتر است یا چند هزار کیلومتر کارکرده و سپس توسط برخی فروشندگان کلاهبردار، کیلومترش صفر شده، راه‌های مختلفی وجود دارد که ساده‌ترین آن تست اگزوز خودرو، نرمی صندلی راننده نسبت به شاگرد، بررسی زه لاستیکی سپر جلو و… است.

البته همین موارد به ظاهر ساده نیز نیازمند تخصص و مهارت کافی است که به راحتی برای هرکس قابل تشخیص نخواهد بود. اگرچه ترس از کارکرده بودن خودروهای خارجی به ظاهر صفر کیلومتر امری طبیعی است اما مراجعه به شرکت‌های معتبر و خوشنام می تواند تلخی این ترس را  برای خریداران به شیرینی ماندگاری تبدیل کند.
تعداد واقعی ایربگ‌ها

در چند سال اخیر تیپ بندی و آپشن‌های ارائه شده توسط عرضه‌کنندگان خودروهای خارجی، دغدغه‌های زیادی برای خریداران ایجاد کرده و متاسفانه برخی از فروشندگان این خودروها، اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه ارائه نمی‌دهند و سود خود را در عدم دانش و تخصص کافی خریداران می‌دانند.

یکی از آپشن‌هایی که برای خریداران اهمیت فراوانی دارد، اطمینان از ایمنی کامل خودرو است که ایربگ های نصب شده در خودرو از جمله اصلی‌ترین آپشن ها در این بخش محسوب می‌شود.

متاسفانه برخی از سودجویان عرضه کننده خودروهای خارجی با علم به اهمیت ایربگ برای خریداران، اقدام به دستکاری اسناد آپشن‌های خودرو کرده  و با نصب قاب‌ها و برچسب‌هایی سعی می‌کنند خودرو را به قیمت بالاتر و اصطلاح «فول ایربگ» در بازار به فروش برسانند.

دستکاری در قطعات فابریک و نصب آپشن‌های مورد استقبال خریداران

از جمله دیگر کلاهبرداری های شایع در بازار خودرو، دستکاری در برخی قطعات خودروهای وارداتی مانند باز کردن آپشن‌های فابریک و اصلی و جایگزین کردن آن با نمونه تقلبی و ارزان چینی است.  این موضوع علاوه بر آنکه ضرر مالی قابل توجهی را به خریداران بی‌اطلاع وارد می‌کند، باعث خواهد شد ایمنی و کیفیت خودرو نیز دچار خدشه شده و در مواقعی حتی خطر جانی، سرنشینان آنرا تهدید کند.

بسیاری از خودروهای وجود در بازار دارای مدل های کم آپشن و فول آپشن هستند و در برخی از مدل‌های low option تعدادی از ویژگی‌های مورد انتظار و علاقه خریداران وجود ندارد که شامل آپشن‌هایی چون کروز کنترل، keyless، سنسور پارک، Daylight، گرمکن صندلی و … است.

متاسفانه برخی از عرضه کنندگان متفرقه خودروهای خارجی، بدون توجه به خطرات و خسارات ناشی از نصب غیراستاندارد برخی اقلام، اقدام به تعبیه این آپشن‌های غیرفابریک روی خودروها کرده تا سودبیشتری به جیب بزنند.

فروش خودروهای غیرمجاز و ممنوع الورود

برخی از این شرکت‌های فعال در این حوزه، با سوء استفاده از علاقه خریداران به برخی از خودروهای خارجی، تبلیغاتی دروغین مبنی بر فروش خودروهایی که مطابق با قوانین اخیر مجوز ورود به کشور را نداشته و حتی امکان شمارهگذاری ندارند، انجام می‌دهند.

به عنوان مثال خودروهای ساخت آمریکا و حتی خودروهایی با برند کره ای و ژاپنی که در آمریکا تولید می‌شود (مانند بی ام و X۴، تویوتا کمری هیبرید، هوندا آکورد و …) امکان واردات به کشور را ندارند اما متاسفانه شرکت‌های سودجو بدون توجه به حقوق مصرف کنندگان اقدام به پیش فروش مدل‌های ۲۰۱۷ آن می‌کنند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *