آخرین اخبار

شماره‌گذاری وسایل نقلیه موتوری دارای آلایندگی ممنوع شد

نمایندگان مجلس فروش یا پیش‌فروش وسایل نقلیه موتوری که دارای آلایندگی هستند را ممنوع کردند.

 به گزارش کارنت به نقل از تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه (15 فروردین) قوه مقننه در جریان بررسی لایحه هوای پاک با 173 رای موافق، 7 رای مخالف، 4 رای ممتنع از مجموع 237 نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان ماده 4 این لایحه را تصویب کردند.

در ماده 4 این لایحه که به تصویب نمایندگان رسید، تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون اعلامی از سوی سازمان شد.

همچنین استاندارد ساخت و تولید حد مجاز مصرف سوخت و واردات قطعات واجد استاندارد مرتبط با احتراق و یا موثر بر آلایندگی وسایل نقلیه از قبیل اگزوز، صافی(فیلتر) و واکنش‌ساز(کاتالیست) توسط سازمان ملی استاندارد تعیین، کنترل و نظارت می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

شماره‌گذاری انواع وسیله نقلیه موتوری اعم از داخلی و وارداتی مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون و اخذ تاییدیه سازمان می‌باشد.

سازمان موظف است از ادامه تولید و ورود وسایل نقلیه‌ای که حدود مجاز انتشار آلاینده‌های تعریف شده موضوع این قانون را رعایت نمی‌نمایند، جلوگیری نماید. پیش‌فروش یا فروش این گونه وسایل نقلیه موتوری ممنوع است.

در تبصره ماده 4 نیز ذکر شده سازمان مکلف است با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران طی قانون برنامه 5 ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، حدود مجاز انتشار آلاینده‌ها را به استاندارد روز دنیا ارتقاء دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *