آخرین اخبار

تولید پراید و 405 تا دی ماه 97 تمدید شد

خط تولید پراید و پژو ۴۰۵ نه تنها در پایان سال ۱۳۹۵ متوقف نشد بلکه با تصمیم اتخاذ شده مبنی بر رعایت افزایش استانداردها از ۵۲ به ۸۳ مورد تا دی‌ماه سال ۱۳۹۷ کلیه خودروها به حیات خود ادامه می‌دهند.

به نظر می‌رسید در پایان سال ۱۳۹۵  خط تولید دو خودروی پراید و پژو ۴۰۵ به دلیل گذشت بیش از ۱۰ سال از خط تولید آنها متوقف شود. مساله‌ای که در برهه‌های زمانی مختلف در خصوص آن صحبت‌های گوناگونی مطرح شد اما در نهایت با گذر از سال ۱۳۹۵ اتفاق دیگری در خصوص این دو خودرو رخ داد تا حداقل به مدت دو سال دیگر و تا ابتدای دی‌ماه ۱۳۹۷ هیچ‌گونه تصمیم جدیدی در مورد ادامه حیات این دو خودرو اتخاذ نشود.

سازمان استاندارد: توقف خط تولید پراید و پژو ربطی به ما ندارد

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، در آخرین نشست خبری نیره پیروزبخت – رییس سازمان ملی استاندارد ایران – خبر جدیدی در مورد ادامه خط تولید پراید و پژو ۴۰۵ اعلام شد. این‌که استانداردهای خودرویی از ۵۲ مورد به ۸۳ مورد افزایش یافته و در ستاد سیاست‌گذاری خودرو که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود در مورد چگونگی اجرای این استانداردها تصمیم‌گیری‌های لازم به عمل آمده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طبق قانون باید خودروهایی که ۱۰ سال از زمان تولید آنها می‌گذرد، خط تولیدشان متوقف شود، بنابراین چرا در مورد خودروهای پراید و پژو ۴۰۵ اقدام جدی‌ای صورت نمی‌گیرد، بیان کرد که در هر کشوری بین سازمان‌های مختلف یک فرآیند زنجیره‌ای حاکم است. در ایران نیز باید بدانیم که همه چیز بر عهده سازمان ملی استاندارد نیست و خودرو نیز از این مقوله مستثنی نخواهد بود. موضوع توقف خط تولید خودروهایی که ۱۰ سال از طول عمر آنها می‌گذرد، ربطی به ما ندارد.

شرکت بازرسی استاندارد: جایگزینی برای پراید و پژو نداریم

در این خصوص سعید تاجیک – معاون اجرایی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران – نیز در گفت‌وگویی در مورد آخرین وضعیت خط تولید پراید و پژو ۴۰۵ و زمان توقف خط تولید این دو خودرو، اظهار کرد که اگر بخواهیم به صورت شفاف در این رابطه اظهار نظر کنیم باید چند نکته را مدنظر قرار دهیم. ابتدا اینکه خودروی جایگزینی با این قیمت در دنیا به سختی پیدا می‌شود، چراکه بسته CKD خودرو حدود ۹ تا ۱۰ هزار دلار است که اگر در قیمت و تعرفه ضرب شود، کمتر از ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان آب نمی‌خورد؛ بنابراین خودروی ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی برای جایگزینی پراید و پژو ۴۰۵ وجود ندارد.

وزارت صنعت: خط تولید هیچ خودرویی تا دی‌ماه ۹۷ متوقف نمی‌شود

در مورد ادامه خط تولید خودرهایی که ۱۰ سال از طول عمر آنها می‌گذرد به ویژه پراید و پژو ۴۰۵، صالحی‌نیا – معاون صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت – حجت را برهمه تمام و اعلام کرد که تا دی‌ماه سال ۱۳۹۷ خط تولید هیچ خودرویی متوقف نخواهد شد و براساس رعایت استانداردهایی که توسط شورای عالی استاندارد و نیز سازمان ملی استاندارد ایران تدوین می‌شود بخش‌های مختلف مکلف به رعایت استانداردها هستند، بنابراین در بخش خودرو نیز در زمینه ایمنی، کیفیت، آلایندگی و مصرف سوخت استانداردها مدنظر قرار می‌گیرد.

پراید خودرویی است که از سال ۱۳۷۲ تولید آن در ایران و در شرکت سایپا آغاز شده و در مورد پژو ۴۰۵ نیز مونتاژ و تولید از سال ۱۳۶۹ کلید خورده است. هرچند در نیمه سال ۱۳۹۵ به نظر می‌رسید تا پایان سال این دو خودرو متوقف شود، اما در نهایت با افزایش تعداد استانداردها به ۸۳ مورد و تغییر پلت‌فرم خودروهایی که نیازمند اصلاح است تا ابتدای دی‌ماه ۱۳۹۷ همچنان کلیه خودروها به حیات خود ادامه خواهند داد تا پس از زمان اعلام شده در مورد تولید یا توقف تولید آنها تصمیم‌گیری شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. خدا را شکر.
  ما صاحبان تعمیرگاه و فروشنده گان لوازم یدکی، بسیار از تعطیلی خط تولید این دو خودرو نگرانیم.
  بعد قطعا بیکار خواهیم شد.
  لطفاً همچنان تولید کنید و به هموطنان عزیز تقدیم نمایید.
  ضمنا از کیفیت بالای این دو خودرو هم تقدیر! و قدردانی! به عمل می آید……!

 2. خب دستشون درد نكنه
  حداقل اين ملت تحريم گر خائن از نعمت شهادت در جاده ها محروم نشدند

  انشالله ٢سال ديگه هم نشست بزارن و تصميم به ادامه روند شهادت هموطنان بگيرند

  اميدوارم مسئولين با اين تصميم و بجاي كاهش تعرفه گمركي و حذف آن و جايگزيني يك خودرو بروز بر روي خط توليد جاده مخصوصي ها با خيال راحت شبها صحنه هاي اكشن تصادفات را خواب ببينند.

  بگذريم از خروج ميلياردها دلار ارز به جهت واردات قطعات چيني اين خودروهاي توليد داخل
  از بين رفتن منابع نفتي مملكت به جهت مصرف بالاي سوخت
  آلوده شدن هواي كلان شهرها به جهت آلايندگي اين خودروها
  و ديگر مواردي كه بارها كارشناسان عنوان كرده اند

  به هر حال اقتصاد مقاومتي احتمالا يعني مقاومت در قبال تغيير.
  عيدي خوبي بود موچكريم

 3. سلام
  زیاد جوش نزنید دوستان!
  صاف و پوست کنده بگم:
  اونیکه باید باج می گرفت، باجش رو گرفت؛
  پس اجازه تولید با هزار و یک بهانه داده شد
  اگه روزی هم قرار به بیرون رفتن این خودروها از خط تولید باشد جایگزین این خودروها چیزی جز دوستان وبرادران چینی (البته با قیمتی فراتر از این قیمتها)نخواهد گرفت زیاد به دلتون صابون ماشین ارزان وبا کیفیت اروپایی رو نزنید
  به قول معروف همینه که هست میخواهی بخواه نمی خوای باید بخوای وسلام
  پس حالشو ببرید که در هیچ کجایی دنیا دیگه از اینها گیرتون نمی یاد

 4. اینانشون دادند ک ن جون مردم براشون ارزش داره ن سرمایشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *