آخرین اخبار

نعمت زاده: خودروسازان یک شرکت مشترک با برند ایرانی ایجاد کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در چهل و هشتمین نشست شورای سیاستگذاری و نظارت بر صنعت خودرو پیشنهاد کرد خودروسازان یا قطعه سازان یک شرکت مشترک با برند و طراحی ایرانی ایجاد کنند.

«محمدرضا نعمت زاده» در این نشست افزود: خودروسازان باید به تحقق اهداف صادراتی در صنعت خودرو برای رقابت با همتایان خارجی در بازار توجه بیشتری داشته باشند.

نعمت زاده ادامه داد: خودروسازان تلاش کنند با مدیریت قوی و شناخت بازار در داخل و خارج کشور، بازارهای جدیدی ایجاد و مشتریان بیشتری جذب کنند.

وی گفت: استفاده از روش ها و سازو کارهای فاینانس و یوزانس درازمدت می تواند کمک موثری برای خودروساز باشد.

به گزارش ایرنا وزیر صنعت، معدن و تجارت از اعضای این نشست خواست ضابطه مندی در صنعت خودرو را مدار فعالیت های سال ۱۳۹۶ قرار دهند.

یوزانس نوعی از اعتبارات اسنادی است که در آن فروشنده‌ کالا به خریدار مهلتی می‌دهد تا بتواند در این فاصله وجه اعتبار را بپردازد.

فاینانس در مواقعی به کار می آید که فروشنده‌ کالا اعتبار اسنادی یوزانس را قبول نمی‌کند و خریدار به سبب فقدان نقدینگی یا شرایط ارزی کشور قادر به افتتاح اعتبار اسنادی دیداری نیست.

در این هنگام خریدار از یک شرکت مالی می خواهد وارد معامله شده و وجه معامله را به طور نقدی به فروشنده بپردازد و در سررسید یوزانس، اصل و بهره‌ را از خریدار کالا بگیرد یا اعتبار یوزانس گشایش شده را برای خود بخرد. بهره یوزانس را ریسک کشور خریدار در بازار جهانی ارز تعیین می‌کند.

رشد ۳۹٫۲ درصدی تولید خودرو داخلی در ۱۱ ماهه امسال

بر پایه گزارشی که در این نشست ارائه شد، تا پایان بهمن ماه امسال در مجموع یک میلیون و ۲۲۵ هزار و ۳۹۸ دستگاه خودرو تولید شد که ۳۹٫۲ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش نشان داد.

در این مدت یک میلیون و ۱۳۹ هزار و ۲۷۷ دستگاه سواری تولید شد که ۴۱٫۸ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد کرد.

همچنین ۷۱ هزار و ۷۰۴ دستگاه وانت تولید شد که در همسنجی با مدت مشابه پارسال ۷٫۲ درصد افزایش یافت.

تولید ۷۲۳ دستگاه مینی بوس و میدل باس در ۱۱ ماهه امسال، ۳۴٫۶ درصد رشد را به ثبت رساند.

۵۲٫۲ درصد افزایش با تولید یک هزار و ۶ دستگاه اتوبوس نیز ثبت شد.

در این دوره، تولید ۱۲ هزار و ۶۸۸ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده رقم خورد که ۳۶٫۶ درصد افزایش را سبب شد.

چندی پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۱۸ درصد تولید ناخالص صنعت کشور به صنعت خودرو مربوط می شود.

به گفته نعمت زاده، امسال تولید خودرو بیش از ۴۰ درصد رشد کرد و مطابق شواهد این روند ادامه می یابد و انتظار داریم در سال ۱۴۰۴ تولید خودرو به سه میلیون دستگاه افزایش یابد که دستکم ۵۰ درصد آن با برند داخلی است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *