آخرین اخبارقیمت خودرو

قیمت خودروهای صفر کیلومتر داخلی و وارداتی در هفته ای که گذست

بازار خودرو در سومین هفته اسفندماه به‌واسطه عرضه و تقاضای مناسب به تعادل رسیده است؛ بر همین ‌اساس دست‌اندرکاران بازار، وضعیت معاملات را مطلوب ارزیابی می‌کنند.

به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، عرضه متعادل خودرو ازسوی شرکت‌های خودروساز از یکسو و افزایش تقاضا به‌دلیل بازار شب عید از سوی دیگر موجب شده معاملات در بازار خودرو رونق بگیرد. بر همین اساس به گفته برخی از دست‌اندرکاران بازار، فعلا رکودی در بازار دیده نمی‌شود و به روزهای پر رونق خودرو نزدیک می‌شویم. به‌رغم آنکه نمایشگاهداران خودرو پایتخت از تجربه تلخ رکود در بازار خودرو طی یکی دو سال گذشته یاد می‌کنند و اینکه بازار در شرایط کنونی شرایط بهتری را تجربه می‌کند با این حال کارشناسان دو دیدگاه متفاوت نسبت به آینده بازار خودرو دارند.

برخی از آنها ورود خودروهای جدید در قراردادهای مشارکت خودروسازان داخلی با خارجی را موجب افزایش تقاضا در بازار آینده خودرو عنوان می‌کنند. به اعتقاد این دسته، بازار خودرو حتی با وجود عرضه محصولات کنونی با رونق مواجه است، حال آنکه با عرضه خودروهای جدید قطعا بازار تکان خوبی خواهد خورد. به گزارش دنیای اقتصاد، در حالی پیش‌بینی‌های مثبتی نسبت به عرضه خودروهای جدید در بازار صورت می‌گیرد که برخی دیگر معتقدند که خودروهای جدید به این دلیل که بالای 50 میلیون قرار می‌گیرند نمی‌توانند در بازار معجزه کنند و تقاضا را بیش از عرضه افزایش دهد.

تغییرات اندک قیمت در بازار داخلی‌

اما سری به بازار خودرو بزنیم و ببینیم اوضاع قیمت‌ها در سومین هفته اسفندماه به چه شکل است. به گفته نمایشگاهداران خودروی پایتخت، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 38 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. همچنین مدل صندوقدار این محصول یعنی پژو 206 مدلV8 نیز این هفته ثبات قیمت را به خود دید. این خودرو در حال حاضر 38 میلیون و 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد این محصول طی هفته‌جاری ثبات قیمت خود را حفظ کرده است و در حال حاضر 30 میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. در این میان دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 نیز این هفته تغییرات قیمتی را به خود ندیده است؛ بنابراین این خودرو هم‌اکنون 31 میلیون و 900 هزار تومان به فروش می‌رسد. نمایشگاهداران خودروی پایتخت، اما در مورد رانا به‌عنوان یکی از محصولات نسبتا کم‌تیراژ ایران‌خودرو نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته‌جاری، هم‌اکنون 33 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می‌رسد. از رانا که بگذریم، دنا نیز در حال حاضر قیمتی برابر با 45 میلیون و 500 هزار تومان دارد و این یعنی دنا با ثبات قیمت هفته را به انتها رسانده است. نگاهی اما به بازار خودروهای سایپا بیندازیم، این خودروها طی هفته‌جاری به ثبات قیمت رسیده‌اند. بر این اساس، پراید مدل 111 در حال حاضر 21 میلیون و 700 هزار تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده افزایش 200 هزار تومانی قیمت این خودرو در هفته‌جاری است. همچنین مدل 131 پراید نیز هفته باثباتی را سپری کرده است؛ بنابراین برای خرید آن باید 21 میلیون و 300 هزار تومان هزینه کرد. تیبا نیز این هفته 25 میلیون تومان به فروش رفت تا این محصول نیز بعد از افزایش اندک در هفته‌های گذشته، روزهای باثباتی را به خود ببیند. اما سراتوهای مونتاژی سایپا، تغییر خاصی در هفته‌جاری نداشته‌اند. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات هم‌اکنون 91 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با 75 میلیون و 800 هزار تومان دارد. در بین دیگر خودروهای بازار طی هفته‌جاری اما تندر-90ها تغییرات قیمتی را به خود دیده‌اند. بنا به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-90 مدل E2 قیمتی برابر با 41 میلیون و 500 هزار تومان دارد که این موضوع از افزایش 300 هزار تومانی خودرو مدنظر حکایت می‌کند. همچنین پارس‌تندر نیز در هفته‌جاری با قیمت 42 میلیون در بازار به فروش می‌رسد که نشان می‌دهد این خودرو افزایش 200هزار تومانی را طی هفته‌جاری داشته است. تندر اتومات (محصول تولیدی در ایران‌خودرو) نیز با افزایش یک میلیون و 300 هزار تومانی که طی هفته‌جاری داشته، هم‌اکنون 49 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین ساندرو نیز که عضو هاچ‌بک خانواده تندر-90 به‌شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با 52 میلیون و 700 هزار تومان دارد و این در حالی است که مدل پلاک 95 آن دو میلیون تومان ارزان‌تر به فروش می‌رسد. به گفته فعالان بازار، مدل استپ‌وی ساندرو نیز هم‌اکنون حدود 61 میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد که نشان از اختلاف قیمتی بیش از 8 میلیون تومانی با نرخ کارخانه‌ای این خودرو دارد.

نوسان در بازار خودروهای وارداتی

سری هم اما به بازار خودروهای وارداتی بزنیم، بازاری که هراز چندگاهی به‌واسطه حواشی، دستخوش تغییرات قیمتی می‌شود، آنگونه که به‌نظر می‌رسد بازار وارداتی‌ها نوسان اندکی را در هفته‌جاری به خود دیده است. این در حالی است که نمایشگاهداران خودرو پایتخت افزایش قیمت خودروهای خارجی طی هفته‌های گذشته را بیش از اندازه ارزیابی می‌کنند. آن‌طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، در حال حاضر تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با 240 میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول افزایش قیمت 2 میلیون تومانی داشته است. تویوتا در مدل RAV4 نیز با افزایش 3 میلیون تومانی در حال حاضر 258 میلیون تومان قیمت دارد. قیمت تویوتا پریوس هیبریدی تغییر خاصی در هفته‌جاری نکرده و در حال حاضر 147 میلیون تومان باید برای خرید آن هزینه کرد. مدل معمولی (غیرهیبریدی) تویوتا‌پریوس نیز 115 میلیون تومان قیمت دارد. در بین دیگر خودروهای وارداتی، کیا سراتو با قیمتی معادل 147 میلیون تومان عرضه می‌شود که نشان از افزایش قیمت 2 میلیونی این خودرو دارد؛ اپتیما ثبات خود را حفظ کرده و 205 میلیون تومان قیمت دارد. از سوی دیگر اسپورتیج نیز کماکان با قیمت 186 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در شرایطی است که فعالان بازار می‌گویند خودرو موردنظر این روزها سخت‌گیر می‌آید و با کمبود شدید عرضه از سوی واردکنندگان مواجه است. در بین دیگر خودروهای وارداتی اما هیوندایی النترا بدون تغییر قیمتی خاص، هم‌اکنون قیمتی برابر با 137میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در شرایطی است که سانتافه نیز 235 میلیون تومان قیمت دارد. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، این محصول شاسی‌بلند هیوندایی ثبات قیمت را تجربه کرده است. در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز در حال حاضر هیوندایی سوناتا قیمتی برابر با 176 میلیون تومان دارد که افزایش قیمت 2 میلیون تومانی این خودرو را نشان می‌دهد، اما توسان بدون تغییرات قیمتی هم‌اکنون 195‌ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *