آخرین اخبار

امید به صادرات با خودروهای جدید

آمار صادرات ۱۱ ماه امسال کشور در حالی اعلام شد که طبق آن، صدور انواع خودرو و قطعه به بازارهای خارجی با افت قابل‌توجهی به لحاظ ارزش و وزن روبه‌رو شده است.

طبق آمار گمرک، تا پایان بهمن‌ماه امسال، در مجموع ۲۴ هزار تن انواع خودرو و قطعه به خارج از کشور صادر شده که ارزش آن به ۳۵۶ میلیارد و ۳۷۸ میلیون تومان می‌رسد.

این در حالی است که طی ۱۱ ماه سال گذشته، ۳۷ هزار تن خودرو و قطعه با ارزشی معادل ۵۲۲ میلیارد و ۸۸۲ میلیون تومان صادر شده بود.با این حساب، صادرات خودرو و قطعه طی ۱۱ ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۳۱ درصد به لحاظ ارزش ریالی و حدود ۳۵ درصد از جنبه وزنی کاهش پیدا کرده است.همچنین آمار نشان می‌دهد که صادرات خودرو و قطعه تا پایان بهمن‌ماه امسال و نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته، حدود۳۵ درصد کاهش را از جنبه ارزش دلاری تجربه کرده است.

به گزارش دنیای اقتصاد بر این اساس، ارزش دلاری صادرات خودرو و قطعات طی ۱۱ ماهه سال‌جاری به رقم ۱۱۳ میلیون و ۶۴۴ هزار دلار رسیده، حال آنکه در مدت مشابه سال گذشته، حدود ۱۷۷ میلیون و ۴۱۰ هزار دلار خودرو و قطعه صادر شده بود.

این آمار کاهشی در شرایطی است که نزول صادرات خودروها و قطعات داخلی در سال‌های گذشته و دولت قبل نیز اتفاق افتاده و این موضوع نشان از وجود مشکلات زیربنایی در حوزه صادرات صنایع خودرو و قطعه کشور دارد.

به اعتقاد کارشناسان، اصلی‌ترین مشکلات در حوزه صادرات خودرو و قطعه، به مباحث قیمتی و کیفیتی برمی‌گردد، چه آنکه بالا بودن قیمت در کنار کیفیت نه چندان بالای خودروهای داخلی، از یکسو سبب از دست رفتن بازارهای صادراتی قبل و عدم دستیابی به بازارهای جدید شده است.

با این حال، به‌نظر می‌رسد با توجه به ورود خودروهای جدید به خطوط تولید خودروسازان طی ماه‌های پیش رو، می‌توان صادرات را در سال‌های آینده افزایش داد. این موضوع البته مدنظر شرکت‌های خودروساز خارجی حاضر در کشور نیز هست؛ به‌نحوی‌که همین چندی پیش مدیران ارشد پژو اعلام کردند به‌دنبال صادرات محصول از ایران با استراتژی «کیفیت بی‌نهایت بالا و قیمت بی‌نهایت پایین» هستند.

در حال حاضر هنوز هم عراق اصلی‌ترین بازار صادراتی خودروهای داخلی به‌شمار می‌رود که البته فعلا به‌دلیل قوانین جدید دولت این کشور در حوزه تعرفه، این بازار نیز تضعیف شده است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *