آخرین اخبار

اطلاعات قراردادهای خودرویی دراختیار سازمان‌های نظارتی قرار میگیرد

مدیر ارتباطات و سخنگوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) با بیان اینکه افشای قراردادهای همکاری از منظر تجاری واقتصادی منطقی نیست، گفت: موارد کلی و مباحث مورد توجه در قراردادهای اخیر خودرویی مبنی بر انتقال دانش فنی، خدمات پس از فروش و میزان داخلی سازی اعلام عمومی شده است.

مجتبی نظری، در رابطه با اظهارات پیرامون قرارداد محرمانه خودرو که توسط شرکت‌های خودرو ساز وتوافقنامه ایدرو به امضا رسیده است، اظهار کرد: در تمام جهان قراردادهای تجاری بین شرکت‌ها و برندها در کنار تعاملات صورت گرفته برای به کسب سهم بیشتر از بازار است.

به گزارش کارنت به نقل از میزان، اطلاعات قراردادهای خودرویی دراختیار سازمان‌های نظارتی قرار خواهد گرفت/ طبق منطق تجاری اطلاعات افشا نخواهد شد

 

اطلاعات قراردادهای خودرویی دراختیار سازمان‌های نظارتی قرار خواهد گرفت/ طبق منطق تجاری اطلاعات افشا نخواهد شد

وی افزود: یکی از عوامل بازار رقبا هستند که برای جلوگیری از دریافت اطلاعات از سوی رقبا و استفاده از این اطلاعات در راستای منافع خود، قراردادها بدون افشای اطلاعاتی به مرحله اجرا وارد می‌شود.

مدیر ارتباطات و سخنگوی ایدرو خاطرنشان کرد: قراردادهای اخیر خودرویی بین خودروسازان بین المللی، خودروسازان داخلی و ایدرو منعقد شده که حتی اگر خودروسازان داخلی و ایدرو به دبنال افشای تمام مفاد قرارداد باشند، قوانین بین‌المللی و عرف تجاری اجازه انتشار را نمی‌دهد.

نظری با تاکید بر اینکه قراردادهای منعقد شده اخیر، تنها صرف به خرید خودرو از شرکت‌های بین‌المللی نیست، گفت: قراردادهای اخیر با نگاه انتقال تکنولوژی و دانش فنی تولید خودرو منعقد شده و تنها مربوط به خرید خودرو تولید شده نیست.

وی افزود: در مجموع می‌توان یادآور شد، قراردادهای مذکور با قراردادهای خرید خودرو که مابین وارد کنندگان و نمایندگان فروش مستقل  در کشورهای حاشیه خلیج فارس به امضا می‌رسد، کاملا متفاوت است؛ این مسائل در حالی مطرح می‌شود که حتی واردکنندگان که صرفا فقط خودرو وارد می کنند حتی یک بند ازقراردادهای خرید خود را منتشر نمی‌کنند.

مدیر ارتباطات و سخنگوی ایدرو در رابطه با ارائه اطلاعات به سازمان‌های نظارتی، اظهار کرد: مفاد قرارداد طبق ضوابط در اختیار سازمان‌های مرتبط قرارداده می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با گذشت زمان مفاد قرارداد با رضایت دو طرف منتشر خواهد شد، بیان کرد: بخش‌های کلی از قراردادهای مد نظر مبنی بر مباحث مورد پیگیری، خدمات پس از فروش و سهم داخلی سازی اعلام شده است، اما ریز قراردادها همچون قراردادهای گذشته اعلام نخواهد شد.

مدیر ارتباطات و سخنگوی ایدرو خاطرنشان کرد: سهام داران شرکت‌های طرف قرارداد اجازه انتشار  اطلاعات خصوصی شرکتهادر بازار را نمی‌دهند زیرا با افشای اطلاعات، منافع شرکت و صاحبان سهام به خطر می‌افتد.

نظری با تاکید بر اینکه نباید قرارداد تولید و انتقال دانش فنی را با قرارداد خرید و وادرات خودرو یکسان دانست، یادآور شد: خدمات نعمت زاده در قامت مسئول صنعت و حوزه پتروشیمی و حوزه های مختلف در نظام جمهوری اسلامی قابل تقدیروبی نمونه  است و نباید با تعبیر اشخاصی که مفهوم صنعت و تولید داخلی را کمتر شناخته اند خدمات بزرگ صنعت زیر سوال رود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *