آخرین اخبار

سرنوشت سهام ایدرو در جوینت‌ونچر رنو

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حالی باید طبق اساسنامه این سازمان، سهام خود در تفاهم‌نامه با رنو را واگذار کند که هنوز مشخص نیست سهام مربوطه در اختیار رنو قرار می‌گیرد یا خودروسازان داخلی.

مطابق با تفاهم‌نامه ایدرو و رنو (که قرار است تا پایان سال به قرارداد تبدیل شود)، این سازمان سهمی 49 درصدی داشته و رنویی‌ها نیز 51 درصد از سهام مربوطه را در اختیار دارند. طبق این تفاهمنامه، ایدرو و رنو در قالب جوینت‌ونچر با یکدیگر مشارکت خواهند داشت، مشارکتی که از آن به‌عنوان حضور مستقل رنو در ایران یاد می‌شود. به گزارش دنیای اقتصاد ، این در حالی است که ایدرو طبق اساسنامه این سازمان باید پس از 3 سال، سهام خود را واگذار کند و در این شرایط، به‌نظر می‌رسد رنو و دو خودروساز بزرگ کشور کاندیداهای اصلی برای در اختیار گرفتن سهام موردنظر هستند.

به اعتقاد کارشناسان، اگر رنو سهام ایدرو را در اختیار بگیرد، این موضوع، حضور مستقل این شرکت در ایران و رقابت با خودروسازان داخلی را تقویت خواهد کرد. با این حال، در صورت واگذاری سهام موردنظر به خودروسازان داخلی، فعالیت مستقل رنو در بازار کشور زیر سوال خواهد رفت و نمی‌توان انتظار رقابتی نزدیک میان آنها (رنو و خودروسازان بزرگ داخلی) را داشت.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *