آخرین اخبار

اثر آرام برجام روی صنعت خودرو

برآوردهای مراکز پژوهشی نشان می‌دهد که تولید خودرو در سال جاری 25 درصد رشد خواهد داشت.

بیش از یک‌سال از اجرای برجام می‌گذرد و در حال حاضر این سوال برای بسیاری مطرح است که دستاوردهای آن در اقتصاد و صنعت کشور چه بوده است. در این میان، گزارش‌ها حاکی از آن است که صنعت خودرو کشور، یکی از بخش‌های تاثیرپذیر از برجام بوده است. به گزارش کارنت به نقل از خبرآنلاین، آمار 8 ماهه تولید خودرو نشان می‌دهد که تولید خودرو در سال‌جاری رشد چشمگیری داشته؛ به‌طوری که تولید خودروهای سواری از حدود 554 هزار دستگاه به 760 هزار دستگاه در 8 ماهه اول سال 1395 رسیده است. به‌طور کلی مجموع تولید خودرو در 8ماهه ابتدای سال‌جاری رشد 36 درصدی را تجربه کرده است.

به نظر می‌رسد توافق هسته‌ای اثر خود را به آرامی روی صنعت خودرو گذاشته است. برخی از تحلیلگران اقتصادی، افزایش تولید خودرو در ایران را به‌علت اثر مثبت برجام بر اقتصاد ایران می‌دانند.

در این میان، اعمال تحریم‌ها در سال 1391 تاثیر بسیار مخربی بر تولید این محصولات داشته است؛ به‌طوری که تولید خودروهای سواری از یک میلیون و 421 هزار دستگاه در سال 1390 به 788 هزار دستگاه در سال 1391 کاهش یافته و این روند در سال 1392 نیز تداوم یافته است.

عملکرد 6ماهه 1395 سه شرکت اصلی تولیدکننده خودرو (ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو) نشان‌دهنده رشد 19.6 درصدی تولید است. پیش‌بینی هر یک از شرکت‌ها از تولید سال 1395 براساس گزارش‌های پیش‌بینی درآمد هر سهم براساس عملکرد 6ماهه شرکت‌ها نشان می‌دهد این شرکت‌ها مجموعا 22 درصد رشد برای تولید خودروهای سواری در سال 1395 پیش‌بینی می‌کنند.

برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد تولید خودرو در سال جاری 25 درصد رشد خواهد داشت.

amar-tolid-khodro

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *