آخرین اخبار

ورود خودروهای کم‌مصرف به بازار ایران

تولید خودروهای کم‌مصرف و سازگار با محیط زیست همزمان با اوج‌گیری آلودگی هوا به‌عنوان یک راه‌حل از سوی مسوولان صنعتی کشور مطرح می‌شود و این در حالی است که قرار گرفتن در شرایط پساتحریم رسیدن به هدف مذکور را دست یافتنی کرده است. در همین حال در اهداف و سياست‌هاي توسعه صنعت خودرو در افق 1404 نیز تاکید فراوانی بر تولید کم‌مصرف‌ها و سازگار با محیط زیست از طریق طراحی محصول و توسعه خودروهایی با تکنولوژی‌های نوین به‌ویژه با سوخت‌های جایگزین شده است.

در همین راستا نعمت‌زاده، وزیر صنعت و معدن و تجارت نیز چهار‌شنبه شب گذشته با حضور در یکی از شبکه‌های تلویزیونی به بیان زمان ورود خودروهای کم‌مصرف سه سیلندر و همچنین برنامه این وزارتخانه برای حضور خودروهای یاد شده در بازار کشور پرداخت و اظهار کرد که هم مرکز تحقیقات موتور و هم شرکت‌های خودروساز با کمک طراحان اروپایی هم‌اکنون در این زمینه فعال شده‌اند؛ به‌طوری‌که ایران خودرو با شرکت آلمانی و سایپا با شرکت تحقیقاتی اتریش در حال طراحی دو مدل هستند که سال آینده یکی از این خودروها می‌تواند وارد بازار شود.وی همچنین تاکید کرده که در یکی دو سال آینده به سمت مصرف کمتر خواهیم رفت که هدف از این کار کاهش آلاینده‌ها و صرفه جویی در هزینه‌های مصرف‌کنندگان است که البته روی خودروهای برقی نیز در حال کار هستیم که مکمل این طرح است.

اما در راستای برنامه‌ریزی وزارت صنعت برای ورود کم‌مصرف‌ها این نکته نیز قابل ذکر است که اکثر برندهای معتبر خودروسازی جهان بحث کاهش آلایندگی خودروها با کاهش مصرف و تغییر نوع سوخت را از چندین دهه گذشته آغاز کردند و این در شرایطی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان برای سهولت این روند در کشور بهتر بود که خودروسازی ایران در رویکرد سرمایه‌گذاری مشترک در فضای پساتحریم از برندهای فرانسوی و چینی به سمت برندهای آلمانی و ژاپنی تغییر مسیر می‌داد.

برچسب ها

‫2 نظرها

  1. مگر جمشید آرین اصل رو فراموش کردیم دوستان
    که حالا دم از تولید خودروی برقی می زنند؟

    1. به نفعشون نیست که برای مردم بخوان کاری بکنن چون هزینه های مصرفی میاد پایین و وزیر ان همه بی کار میمونن و چه بسا دیگه از سهامهاشون سود کمتری به دستشون میاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *