آخرین اخبار

استانداردهای خودرو سختگیرانه تر می‌شود

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، روز گذشته و به بهانه روز هوای پاک از اجرای اجباری 80 استاندارد جدید برای خودرو تا پایان سال 97، خبر داد.

آماده سازی زیرساخت ها برای تولید خودروهای یورو5، جایگزینی اتوبوس های فرسوده، تولید موتورسیکلت های انژکتوری و ارائه تسهیلات به خودروهای هیبریدی و برقی از دیگر مباحثی بود که وزیر صنعت برای آشتی دادن صنعت خودرو با محیط زیست مطرح کرد. صحبت از اضافه شدن تعداد استاندارد های اجباری در شرایطی مطرح می شود که تاکنون 53 استاندارد اجباری برای خودرو در کشور وجود داشته و پس از کش و قوس های فراوان خودروسازان و واردکنندگان به سختی به رعایت آنها تن داده اند. مثلاً در تولید خودروهای یورو4 گرچه خودروسازان زیر بار آن رفتند اما به گفته کارشناسان از قطعات کم کیفیت استفاده می کنند که حداکثر شش ماه کیفیت خودرو را در سطح یورو4 نگه می دارد.

به گزارش کارنت به نقل از فرصت امروز ، اکنون با توجه به اینکه همچنان بخش عظیمی از مسئولیت آلودگی هوا در زمستان بر عهده خودرو ها و موتورسیکلت های کاربراتوری در حال تردد در سطح شهر است، این پرسش مطرح می شود که آیا وضع استانداردهای جدید می تواند به آشتی صنعت خودرو با محیط زیست منجر شود؟ و همچنین می تواند به افزایش کیفیت و امنیت خودروهای داخلی بینجامد؟

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در پاسخ به این پرسش  می گوید: «وقتی استانداردهای پنجاه وسه گانه برقرار شد، وضعیت نسبت به قبل که هیچ استانداردی وجود نداشت بسیار بهتر شد. وقتی سختگیرانه تر با اعمال این استانداردها برخورد می شود، محصول باکیفیت تری به دست مشتری می رسد البته شاید در خودروهای داخلی چون در نهایت رابطه ها به کار می آیند ممکن است مردم تغییر را به خوبی احساس نکنند اما در خودروهای وارداتی کاملاً این موضوع مشهود است و خودروهای امن تر و کیفی تر وارد ایران می شوند. در هر صورت سختگیرانه تر شدن این استانداردها به نفع مصرف کننده است زیرا احتمال ورود خودروهای بی کیفیت به بازار کمتر می شود، اما از سوی دیگر هزینه های مصرف کننده را بالا می برد.»

او در پاسخ به اینکه که واردکنندگان خودرو که ملزم به واردات خودروهای یورو5 هستند به این موضوع معترضند زیرا معتقدند که بنزین یورو4 به سیستم این خودروها آسیب می رساند، بیان می کند: «مقدار آسیب بسیار کم است و اصولاً مشتریان این نوع خودروها از بنزین سوپر استفاده می کنند بنابراین چنین نکته ای موضوعیت ندارد و مشکل خاصی برای این خودروها ایجاد نمی کند.»

حسن کریمی سنجری، کارشناس صنعت خودرو در این زمینه اظهار می کند: «این استانداردها نمی تواند بی تأثیر باشد اما آن چیزی که امروز در دنیا اتفاق افتاده، ارتقای تکنولوژی مکانیزم های داخلی خودرو است از جمله مکانیزم موتور. یعنی ساختار موتور خودروها تغییراتی کرده که میزان آلایندگی کاسته می شود. اکنون ممکن است ما با اضافه کردن برخی از قطعات به سمت استاندارد شدن پیش برویم اما این موضوع نمی تواند پایدار باشد بنابراین ما باید به سمت ارتقای موتور خودروهای خود حرکت کنیم.»

او می افزاید: «طرف دیگر ماجرا تأمین سوخت مناسب برای برخورداری از موتورهای با تکنولوژی بالاست. یعنی ما هم باید بتوانیم یک موتور با تکنولوژی بالا تولید کنیم و هم سوخت مناسب برای استفاده از این موتورها را تولید کنیم. در نهایت آن چیزی که باید در مشارکت های خارجی در نظر گرفته شود، راه اندازی مرکز تحقیق و توسعه موتور خودرو در کشور توسط شرکای خارجی و همکاری در جهت تولید موتورهای با تکنولوژی بالا و آلایندگی پایین است.»

کریمی سنجری با اشاره به اینکه باید جزییات استانداردهای جدید مشخص شود تا بتوان درباره آنها نظر داد، تصریح می کند: «استانداردهای پنجاه وسه گانه قبلی در جهت بالا بردن تکنولوژی موتور موفق عمل نکردند تا سطح آلایندگی کاهش پیدا کند. حالا باید ببینیم که استانداردهای جدید چقدر می تواند خودروسازها را مجاب به تغییر ساختار موتور کند.»

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *