آخرین اخبار

با کیفیت ترین خودروهای اقتصادی بازار ایران از آن رنو

این مسئله برای همه افراد جا افتاده است که امروز بازه قیمتی تا ۵۰ میلیون تومان در بازار خودرو، پرطرفدارترین بخش برای خرید خودرو به حساب می آید و مشتریان زیادی به این قسمت بازار مراجعه می کنند.

با اینکه این رده قیمتی آنچنان خودروهای خاصی را به خود نمی بیند و دیر به دیر به روز می شود، ولی با نگاهی ساده می توان فهمید که بخش زیادی از صنعت خودرو کشور، درگیر تولید و مونتاژ خودروهای کمتر از ۵۰ میلیون تومان است.

بدیهی است که مشتریان در این بازه قیمتی به دنبال خودرویی هستند که از نظر مصرف سوخت، استهلاک و کیفیت در حد قابل قبولی باشند و از طرفی راحتی مناسبی را برای خانواده داشته باشد. چند وقتی است که چینی ها به بازار خودروهای تا ۵۰ میلیون تومان نگاهی داشته اند و تا حدی توانسته اند نظر خریداران را به سمت خود بکشانند و گاهی از خودروهایی با برند غیر چینی موفقتر باشند. حال با بررسی جدول کیفیت در ماه آذر می توان به نکته ای جالب پی برد. هرچقدر که خودروهای چینی جدید به بازار بیایند و هرچقدر آپشن های متنوع در اختیار مشتری قرار دهند، باز هم نمی توانند در بحث کیفیت آنچنان موفق ظاهر شوند. امروز با کیفیتترین خودروهای کمتر از ۵۰ میلیون تومان در بازار ایران، از آن رنوهای مونتاژی است که در ایران خودرو و پارس خودرو مونتاژ می شود. رنو ساندرو به عنوان تنها خودرو ۴ ستاره کیفی در بازار کمتر از ۵۰ میلیون تومان شناخته می شود و در رتبه اول قرار دارد. تندر۹۰ اتوماتیک ایران خودرو با سه ستاره کیفی در رتبه دوم قرار دارد. در رتبه های بعدی به ترتیب پارس تندر، تندر۹۰ دنده ای ایران خودرو و تندر۹۰ پارس خودرو قرار دارند. همچنین با کیفیتترین وانت کمتر از ۵۰ میلیون تومان هم تندر۹۰ پیکاپ معرفی شده است و سه ستاره کیفی دارد. سایر وانت های این رده قیمتی تنها یک ستاره کیفی را از ISQI دریافت کرده اند.

نگاه ساده به ما این مسئله را گوش زد می کند که امروز پنج خودرو با کیفیت سواری را در بازار ایران، رنو تولید می کند و از طرفی برخی مدعی هستند که خودروهای رنو برای بازار ایران قدیمی است. البته این مسئله صد در صد حقیقت دارد و این روزها رنو برای خطوط مونتاژ خود در ایران، خودرویی به روز را در نظر نگرفته است. ولی سوال ما اینجا پدید می آید که چرا خودروهای قدیمی رنو از خودروهای جدید چینی و داخلی با کیفیت تر است و استهلاک و خرج اضافه کمتری برای مشتری می تراشد؟

حال در نظر بگیرید که قرار است در آینده ای نزدیک، «بن رو» به پایگاه اصلی تولید و صادرات رنو در ایران تبدیل شود و بی شک تحقق برنامه صادرات از ایران، خودروهای روز را می طلبد. شنیده ها و گفته ها حاکی از آن است که رنو داستر نسل جدید و رنو سمیبل جدید به خط تولید بن رو مونتاژ شوند. حال در آن روز احتمالش بسیار قوی است که داستر و سیمبل بتوانند به عنوان با کیفیت ترین خودروهای بازه ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان در ایران شناخته شوند. در صورتی که این واقعیت اتفاق افتد، می توان گفت که حداقل رنو برای مردم و صنعت خودرو ایران ضرری را به همراه نداشته است و اگر برخی خودروسازان تنها چند خط اول ساز و کار رنو را سرمشق خود قرار می دانند، امروز صنعت ملی خودروسازی ما حداقل هم پا با چینی ها حرکت می کرد.

اسب بخار

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *