آخرین اخبار

خودروهای تجاری گران می‌شود؟

درحالی‌که این روزها بازار خودروهای وارداتی در حال خروج از رکود است و نشانه‌هایی از رونق در آن دیده می‌شود، افزایش قیمت برخی قطعات مهم از احتمال افزایش قیمت خودروهای تجاری خبر می‌دهد.

طی روزهای اخیر برخی قطعات مانند باطری به‌طور میانگین تا 20 درصد گران شده است.
فعالان این حوزه با اعلام اینکه طی چند ماه اخیر قیمت قطعاتی همچون لاستیک، باطری و قطعات پلیمری بین 15 تا 20 درصد گران شده است می‌گویند: این افزایش قیمت به‌تازگی اتفاق افتاده و هنوز نتوانسته در قیمت تمام‌شده محصولات تأثیر بگذارد اما به‌طور حتم می‌تواند موجب افزایش قیمت خودروهای تولیدی در سال آینده شود.
بر این اساس الزام دولت به تولید خودروهای تجاری یورو 6 و یا تولید خودروهای یورو 4 مجهز به DPM نیز دلیل دیگری برای افرایش قیمت احتمالی در سال آینده است.
این گرانی در حالی اتفاق افتاده است که قطعات گران شده همگی در داخل تولید می‌شوند و هنوز گرانی ارز به قطعات وارداتی که برای محصولات ckd استفاده می‌شود نرسیده است، اتفاقی که بعد از افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر باید منتظر آن نیز بود.
این در حالی است که شرکت‌های تولیدکننده خودروهای تجاری در سال جاری نیز با افزایش قیمت برخی قطعات و همچنین افزایش نرخ ارز دست‌به‌گریبان بودند اما با راهکارهایی مانند افزایش بهره‌وری از افزایش قیمت محصولات خود خودداری کردند.
حال همه این موارد را باید کنار رکود کسب‌وکار، کاهش واردات و صادرات و به‌تبع آن کاهش شدید میزان حمل‌ونقل کاهش در کنار روند بسیار کند خروج خودروهای فرسوده گذاشت که به‌تبع آن باید منتظر افزایش قیمت خودروهای تجاری در ابتدای سال آینده باشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.