آخرین اخبار

احتمال خرید لوتوس توسط جیلی

بزرگ‌ترین خودروساز مستقل چین گسترش شرکت‌های خود را ادامه خواهد داد. پس از خرید ولوو و شرکت تاکسی لندن، لوتوس می‌تواند خرید بعدی جیلی باشد

شرکت چینی جیلی هنگامی‌که فرصت مناسبی برای خرید یک شرکت خودروسازی غربی فراهم بود درنگ نکرده و به‌سرعت یکی از معتبرترین خودروسازان دنیا در بخش ایمنی، یعنی ولوو را خریداری کرد و با یک تیم مهندسی بسیار قوی از آن حمایت کرد. نتیجهٔ چنین امری، تولید خودروی فوق‌العادهٔ XC90 بود که تولید آن همچنان در سوئد انجام می‌گیرد.

سپس جیلی شرکت تاکسی لندن را هم به تملک خود درآورده و با طراحی یک برند جدید، استفاده از ساختار بسیار سبک‌وزن آلومینیومی و بدنه‌ای کامپوزیتی، تاکسی‌های جدیدی را به تولید رساند. این شرکت همچنین پلت‌فرم دیفرانسیل عقب TX5 هم که پایه‌ای برای طیف وسیعی از خودروهای تجاری بدون آلایندهٔ آینده برای اروپا خواهد بود را نیز توسعه داده است.

lotus-03

گام بعدی جیلی در مسیر پیشرفت، تأسیس یک برند خودروسازی جدید بنام Lynk & Co برای جوانان چینی، آمریکایی و اروپایی عاشق تکنولوژی و تلفن‌های همراه هوشمند است. جیلی با استفاده از استعدادهای مهندسی ولوو و یک تیم بین‌المللی از طراحان، چندی پیش اولین محصول این برند را با نام 01 رونمایی کرد. زیربنا و شالودهٔ این خودرو، پلت‌فرم ماجولار جدید CMA ولوو است که در آینده خودروهای سری 40 این شرکت (شامل سدان S40 و کراس‌اوور XC40) بر روی آن ساخته خواهند شد. بااین‌حال تنها زمان مشخص خواهد کرد که آیا Lynk & Co موفق خواهد بود یا نه.

اما برنامهٔ بعدی جیلی چیست؟ در طول صحبت با کسی که به این شرکت چینی نزدیک است، به ما گفته است که جیلی به خرید شرکت‌های خودروسازی معتبر دیگری ادامه خواهد داد و لوتوس می‌تواند یکی از آن‌ها باشد. لوتوس برای ادامهٔ حیات خود نیاز به یک پلت‌فرم جدید سبک و پول نقد برای استفاده از فیبر کربن دارد اما صاحب فعلی این شرکت یعنی پروتون به نظر نمی‌رسد بتواند در منابع مالی به لوتوس کمک کند درحالی‌که جیلی مطمئناً می‌تواند؛ بنابراین درحالی‌که زمزمه‌های فروش لوتوس از سوی پروتون به گوش می‌رسد، جیلی می‌تواند که از محتمل‌ترین خریداران آن باشد.

geely-nl3

جیلی منابع مالی کافی برای کمک به لوتوس در ساخت خودروهای اسپرت سبک‌وزن جدید را در اختیار دارد درحالی‌که در سوی دیگر اگر این خرید روی دهد جیلی هم به فناوری‌های جدیدی از سوی لوتوس دست پیدا خواهد کرد. همچنین جیلی با در اختیار داشتن شرکت تاکسی لندن، هم‌اکنون به‌نوعی در انگلستان حضور دارد و خرید لوتوس می‌تواند این حضور را قدرتمندتر از قبل کند. این در حالی است که جیلی حتی به دنبال خرید خودروسازان دیگری هم در جهان است. بنابراین شاید در آینده‌ای نه‌چندان دور، این شرکت چینی به یکی از گروه‌های بزرگ خودروسازی دنیا تبدیل‌ شده و زیرمجموعه‌های زیادی را در تملک خود داشته باشد.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *