آخرین اخبار

افزایش هزینه تعویض روغن

خبری که روز گذشته درباره جایگزینی نرخ ارز آزاد به ‌جای نرخ ارز مبادله‌ای در قیمت‌گذاری۲۰ فرآورده نفتی منتشر شد اثر ملموسی بر زندگی بسیاری از مردم خواهد داشت، خصوصا که این تحول با افزایش قیمت پایه فرآورده مهم و پرمصرفی همچون روغن موتور همراه شود.

 این مصوبه می‌تواند موجی از گرانی در بازار روغن موتور ایجاد کند و این امر حتی از نظر مسئولان اتحادیه تولیدکنندگان فرآورده‌های نفتی که ذی‌نفع مصوبه مذکور هستند هم چندان خوشایند نبود. چنان که یکی از شناخته‌شده‌ترین اعضای این اتحادیه سعی کرد با اعلام اینکه پیشنهاد ما به شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی کاهش قیمت‌های پایه است، تلخی گرانی را در کام مردم کم کند.

گرانی مضاعف با حذف ارز مبادله‌ای و افزایش قیمت پایه

به گزارش کارنت به نقل از کسب و کار ، دولت همزمان با صدور مصوبه‌ای مبنی بر جایگزینی نرخ ارز آزاد به‌جای نرخ ارز مبادله‌ای در قیمت‌گذاری ۲۰ فرآورده نفتی، طرح گرانی ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت انواع روغن موتور و قیر در بازار را کلید زد. براساس مصوبه جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، پیش‌بینی می‌شود قیمت انواع روغن صنعتی، خودرو، قیر و محصولات نفتی مورد نیاز در صنایع تکمیلی و پایین دستی با افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی همراه شود. محاسبه قیمت‌گذاری ۲۰ قلم فرآورده ویژه نفتی با ارز آزاد شامل انواع حلال‌های صنعتی، لوبکات، وکیوم باتوم، گوگرد گرانول و کلوخه بوده که عملا موج جدیدی از گرانی انواع روغن و قیر را در بازار رقم خواهد زد. سیدحمید حسینی، عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی درباره تصمیم اخیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای محاسبه نرخ ۲۰ فرآورده ویژه نفتی با ارز آزاد به جای ارز مبادله‌ای، گفت: تغییر فرمول قیمت‌گذاری صرفا جایگزینی ارز آزاد با ارز مبادله‌ای نبوده و دولت قیمت پایه محصولات ویژه نفتی را افزایش داده است.

40 درصد گرانی در انتظار انواع روغن صنعتی و خودرو

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه با جایگزینی ارز آزاد با مبادله‌ای و افزایش قیمت‌های پایه، عملا قیمت انواع روغن صنعتی و خودرو در بازار افزایشی ۳۰ تا  ۴۰ درصدی پیدا کرده است، اظهار داشت: اجرای طرح یکسان‌سازی نرخ ارز اقدام خوبی بوده اما افزایش همزمان قیمت‌های پایه موجب افزایش قیمت‌ها در بازارهای داخلی و حتی صادراتی خواهد شد. حسینی با یادآوری اینکه به زودی با برگزاری نشستی با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی پیشنهاد کاهش قیمت‌های پایه ارائه خواهد شد، افزود: جایگزینی نرخ ارز آزاد به جای ارز مبادله‌ای به تنهایی منجر به افزایش ۱۰ درصدی قیمت‌ها خواهد شد اما افزایش همزمان نرخ ارز و قیمت‌های پایه، یک افزایش قیمت ۳۰ تا ۴۰ درصدی را به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تحمیل می‌کند.

سنگینی هزینه تعویض روغن روی دوش مردم

در حال حاضر درصد بالایی از خودروی مردم را سه خودروی پراید، پژو405 و سمند تشکیل می‌دهد و هزینه تعویض روغن این خودروها به طور متوسط در نقاط مختلف تهران از 45 تا 65 هزار تومان است. تحقیق میدانی حکایت از آن دارد که هنوز اغلب سرویس کاران خودرو نسبت به خبر افزایش قیمت واکنشی نداشته‌اند و البته اکثر آنها از این خبر اطلاعی نداشتند. در صورتی که قیمت روغن موتور، همانطور که عضو اتحادیه تولیدکنندگان فرآورده‌های نفتی پیش‌بینی کرد 30 تا 40 درصد افزایش یابد هزینه تعویض روغن نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت و به 65 تا 85 هزارتومان خواهد رسید.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *