آخرین اخبار

بازار خودرو نباید در اختیار آمریکایی‌ها قرار گیرد

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت معتقد است: این یک اشتباه بزرگ اقتصادی است که بازار خودروی ایران در اختیار خودروهای تولید شده در آمریکا قرار گیرد.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، ابوالفضل خلخالی، اظهار کرد: دیدگاه‌های کلان اقتصادی در کشور باید با دیدگاه‌های کلان سیاسی در یک راستا و هم هدف باشند.

وی با بیان اینکه هیچ توجیهی وجود ندارد که خودروهای تولید شده در آمریکا وارد ایران شود، خاطرنشان کرد: در حالیکه آمریکا در راه فروش کالای استراتژیکی چون هواپیما به ما مانع تراشی می‌کند نباید بازار خود را در اختیار کالاهای مصرفی تولیدی در این کشور مانند خودرو قرار دهیم.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: این یک اشتباه بزرگ اقتصادی است که ارز را از ایران خارج کنیم تا خودرویی را که در کشور متخاصمی چون آمریکا تولید شده وارد کنیم.

وی خاطرنشان کرد:‌ در این زمینه هیچ تفاوتی نمی‌کند خودرویی که در آمریکا تولید و وارد ایران شده متعلق به یک برند آمریکایی یا دیگر برندهای خودرویی است زیرا به هر حال سود این تولید به آمریکا می‌رسد.

برخی خودروهای تولید شده در آمریکا وارد ایران شده و به فروش رسیده است. در برخی از خودروهای وارد شده از آمریکا که برند آن متعلق به یک شرکت ژاپنی است عبارت “MADE IN U.S.A” (ساخت آمریکا) درج شده و نشان می‌دهد که این خودروی ژاپنی در آمریکا مونتاژ و تولید شده است.

در این زمینه مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت باید شفاف‌سازی کنند که با وجود تاکیدات و دستور موکد مقام معظم رهبری مبنی بر ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی آمریکایی چگونه خودروهای تولیدی در آمریکا وارد ایران شده است؟

در این رابطه رییس انجمن واردکنندگان خودرو نیز ورود خودروهای تولید آمریکا به ایران را تایید و خاطرنشان کرده که اخیرا شماره‌گذاری حدود ۴۰۰ دستگاه از این خودروها از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی متوقف شده است.

البته فرهاد احتشام‌زاد اظهار کرده که در گذشته برخی خودروهای تولیدی آمریکا که وارد ایران شده‌اند شماره‌گذاری و فروخته شده‌اند. وی از استعلام از وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره قانونی بودن یا نبودن واردات خودروهای تولیدی آمریکا به ایران خبر داده است.

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

یک نظر

  1. آفرین بر درایت وهوشیاری این عضو هیئت علمی …چه فرمایش متینی !!!اصلا از امریکا نباید خودرو وارد شود باید از کشور برادر چین ، خودرو وارد شود تا مردم ایران دایما دستشان بند باشد وبیکار نباشند ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *