آخرین اخبار

چالش قانونی ورود خودروهای آمریکایی

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد،در حالی اوایل اردیبهشت‌ماه سال جاری ورود برندهای آمریکایی به ایران ممنوع شد که به‌نظر می‌رسد در حال حاضر ورود برخی خودروهای برندغیرآمریکایی که تولید کشور آمریکا هستند آزاد است.این موضوع در حالی مطرح می‌شود که روز‌ گذشته فرهاد احتشام‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در نشست خبری با خبرنگاران با تایید این موضوع گفت: از وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره واردات خودروهای با برند غیرآمریکایی که در آمریکا تولید می‌شوند، استعلام کرده‌ایم که هنوز پاسخ نداده‌اند.

 

احتشام‌زاد با بیان اینکه در کشور تاکید شده که خودروهای آمریکایی وارد ایران نشود، می‌گوید: این موضوع قابلیت تفسیر به‌وجود آورده که آیا برند آمریکایی مدنظر است یا حتی خودروهایی که در آمریکا تولید شده‌اند نیز شامل این موضوع می‌شود. وی گفت: حدود ۴۰۰دستگاه خودروی تولید آمریکا وارد ایران شده که مربوط به برندهای بی‌ام‌و، تویوتا، ولوو و هوندا است که با کد آمریکا تولید شده‌اند. احتشام‌زاد در پاسخ به اینکه از نظر قوانین، واردات خودروهای غیر‌آمریکایی تولیدی در آمریکا ممنوع است یا خیر گفت: در این زمینه شفاف‌سازی صورت نگرفته است، اما موضوع مهم آن است که واردات این خودروها صورت گرفته و پلیس آنها را شماره‌گذاری نمی‌کند؛ بنابراین این خودروها در شرایط بلاتکلیفی قرار دارند.

همچنین در بخش دیگری از این جلسه رئیس انجمن واردکنندگان خودرو به نسبت 6 درصدی واردات به تولید در نیمه اول امسال اشاره کرد و گفت: براساس استراتژی صنعت خودرو، این نسبت باید به 10 درصد برسد.وی ارزش کل واردات کالا در نیمه اول امسال را ۲۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار عنوان کرد که سهم خودرو در سبد کالاهای وارداتی 25/ 4 درصد بوده است و پیش‌بینی کرد که در نیمه دوم سال، واردات خودرو کاهش یابد.وی افزود: سهم کشورهای خاورمیانه و به خصوص ایران از سهم خودروهای فروش رفته در دنیا بسیار پایین و در حدود دو درصد است؛ بنابراین بسیاری از کشورهای خارجی سهم ۹۸‌درصدی کار با دنیا را برای کار با ایران نادیده نمی‌گیرند و هنوز هم به رعایت قوانین و مقررات وضع‌شده در دوران تحریم پایبند هستند؛ بنابراین باید در یک فضای واقع‌بینانه کار را پیش برد.وی مبدا ورود خودرو به کشور در نیمه اول سال جاری را به ترتیب امارات با سهم 3/ 69 درصدی، کره 2/ 13 درصدی و آلمان 4/ 5 درصدی عنوان کرد که در این میان میزان واردات از امارات با افت ۷ درصدی مواجه بوده است.

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *