آخرین اخبار

اروپایی بخریم یا چینی؟ مقایسه پژو301 با ام جی360 و چری آریزو5

pejo301-vs-mg360-vs-arizo5-1

هرچقدر که بریم و برگردیم، بالاخره بازه ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، جذابترین بخش بازار از نگاه عموم خریداران خودرو است و البته هم برای شرکت ها بخش پرسودی به حساب می آید. می توان گفت در این بازه قیمتی، می توان خودروهایی را دید که بیشتر سرشان به تنشان می ارزد و حداقل احساس حماقت در آن ها کمتر دیده می شود!

با آغاز سال جدید که تنها پنج از شروع آن مانده است، رقابتی سخت تر از گذشته در بازار ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان پیش می آید. رقابتی که باز هم چینی ها بیشترین تنوع را در آن دارند و این بار قرار است با معرفی خودروهای کیفی ظاهر شوند.
در این بخش می خواهیم به معرفی و مقایسه تئوری سه محصول سدان بپردازیم که احتمالا در نیمه اول سال ۹۶ رقابت سختی را با هم تجربه می کنند. اگر شما قصد خرید داشته باشید، کدام یک را به عنوان خودروی خود انتخاب می کنید؟

۱- چری آریزو۵
چری آریزو۵ خودرویی است که جایگاه جیلی امگراند۷ در فروش بازار چین از آن خود کرده است. این خودرو امروز به عنوان پرفروش ترین سدان با اصالت چینی در بازار آن کشور شناخته می شود و ۱۶هزار و ۸۰۰ دستگاه در آگوست ۲۰۱۶ فروش داشته است. این نشان می دهد که حداقل این خودرو در بازار کشور مادر فروش خوبی را داشته است و می توان آن را به عنوان تحولی در صنعت خودروسازی چری معرفی کرد. طبق آمار داخلی هم هر ماه حدود ۳۰۰ دستگاه چری آریزو۵ تولید می شود که می توان نتیجه گرفت آمار تولید و فروش این خودرو هم در بازار ایران نسبت به سایر رقبا تا حد زیادی مناسب است.

pejo301-vs-mg360-vs-arizo5-7

مسئله اینجاست، افرادی باید به سراغ چری آریزو۵ بروند که اول به دنبال ایمنی معقول هستند و از طرفی مصرف سوخت خودرو برایشان مهم است. در این دو مسئله چری آریزو۵ با داشتن شش کیسه هوا و سیستم های پایداری مختلف می تواند گزینه مناسبی باشد. همچنین با توجه به موتور ۱٫۵ لیتری و وزن خودرو، اثبات شده است که این سدان چینی در رانندگی های معمولی شهری و جاده ای مصرف مناسبی دارد و می تواند برای خانواده هایی که دنبال خودروی اقتصادی هستند، مفید واقع شود. در کنار این مزایا، امکانات به نسبت خوبی هم در آریزو۵ وجود دارد که به رسم هر خودروی چینی، آن ها را در کابین آریزو۵ احساس می کنیم. کیفیت ساخت قطعات این خودرو هم به نسبت سایر محصولات چری در سطح کیفی بهتری قرار دارد.

pejo301-vs-mg360-vs-arizo5-8

ولی هستند افرادی که به دنبال خودرویی چالاک هستند و پارامترهای دیگری را برای خرید انتخاب می کنند. چری آریزو۵ به گیربکس CVT با قابلییت تعویض دنده ۷ سرعته مجهز است. با اینکه این گیربکس نرمی خوبی را در سواری این خودرو تلفیق کرده است، ولی برای شتابگیری مناسب نبوده و نمی تواند جوان ها را راضی کند. کشش اولیه نه چندان مناسب و حرکت یک نواخت می تواند نظر جوانانی که به دنبال هیجان هستند را از آریزو۵ دور کند.

۲- پژو ۳۰۱
پژو ۳۰۱ با اینکه با نام و نشان فرانسوی به بازار ایران می آید، ولی به عنوان پروژه هایی در بازار جهانی شناخته شده که تا به امروز در بازار کشورهای در حال توسعه عرضه شده است. بیان ساده تر این مسئله به ما این را می گوید که ۳۰۱ را کشورهای مطرح آنچنان نمی بینید و بیشتر در کشورهایی عرضه می شود که خودروهای خاصی در آنجا وجود ندارد و استقبال عمومی بازارشان از خودروهای اقتصادی است. با این حال پژو ۳۰۱ در ماه آگوست، چهار هزار و ۸۷۰ دستگاه فروش داشته است و تا حدی استقبال از این خودرو را به ما می رساند. پژو ۳۰۱ خودرویی است مناسب برای افرادی که به خودروهای چینی اعتماد ندارند و همچنان به امید خودروهایی با برند مطرح نشسته اند. البته که با این بودجه نباید توقع داشت که یک خودروساز ژاپنی برای ما خودرویی خانوادگی آن هم در بازار ایران داشته باشد و یا مثل قبلا بشود خودرویی کره ای خرید. در واقع باید گفت که با این بودجه می توانید یا خودروی چینی بخرید یا فرانسوی اقتصادی.

pejo301-vs-mg360-vs-arizo5-3

پژو ۳۰۱ از نظر کیفی در سطح خوب و قابل قبولی قرار دارد. در واقع می توان گفت با توجه به ماهیت تولید، یک پله از خودروهای چینی بالاتر است. موتور ۱٫۶ لیتری این خودرو از نوع EC5 است که مدل ارتقا یافته TU5 به حساب می آید. قدرت ۱۱۵ اسب بخار با گشتاور ۱۵۰ نیوتون متر به نسبت مناسب بوده و با توجه به اینکه زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها در ۳۰۱ ارتقا پیدا کرده ، مصرف سوخت و استهلاک هم تا حد قابل توجهی کاهش یافته است. برخی شنیده ها حاکی از آن است که شاید ایکاپ این خودرو را در سه تیپ عرضه کند و در نسخه فول آن امکانات به نسبت مناسبی وجود داشته باشد. تیپ۳ پژو ۳۰۱ به امکاناتی چون کروزکنترل، لیمتر، سیستم کنترل پایداری الکتریکی، سیستم تهویه اتوماتیک، چهار کیسه هوا، مانیتور، دوربین عقب، GPS و… مجهز است. گیربکس این خودرو هم از نوع چهار سرعته اتوماتیک با قابلیت تیپترونیک است که از نسل جدید گیربکس های PSA به حساب می آید. حالت برفی و اسپرت هم به صورت پیش فرض روی این خودرو قرار دارد.

pejo301-vs-mg360-vs-arizo5-2

مسئله ای که شاید مشتریانی را از این خودرو دفع کند، ظاهر و طراحی ۳۰۱ است. این خودرو در بخش داخلی آنچنان طراحی خاصی ندارد و گاهی ارگونومی داخلی آن باعث آزار راننده می شود. همچنین طراحی بدنه این خودرو ساده بوده و به نسبت چینی چند مرحله ای عقب است. در صورتی هم که در زمان عرضه ۳۰۱، امکانات این فرانسوی از چینی ها پایین باشد، می توان باز هم مشتریان بیشتری را از ایکاپ و ایران خودرو دور کند. البته که قیمت کمتر از ۶۵ میلیون تومان برای ۳۰۱ می توان خرید آن را برای بسیاری افراد به نسبت چینی ها توجیه کند.

۳- ام جی ۳۶۰
ام جی ۳۶۰ یا سایک روو ۳۶۰ را می توان نسخه ارتقا یافته ام جی ۳۵۰ دانست. این خودرو از نظر طراحی به روز شده است و حالتی جدید در بدنه دارد. از نظر بسیاری پارامترهای طراحی و فنی، ۳۶۰ به ام جی جی تی شباهت زیادی دارد. این خودرو با موتور ۱٫۵ لیتری به بازار ایران می آید و احتمالا با تنفس طبیعی ۱۰۷ اسب بخار قدرت تولید می کند. برخی شنیده ها حاکی از آن است که مدل ۱۳۰ اسب بخار با گشتاور ۲۱۰ نیوتون متر نیز هم به خط مونتاژ صنعت خودرو آذربایجان می آید. ولی نمونه هایی که تا به امروز مورد تست و بررسی قرار گرفته اند و از طرفی در نمایشگاه تبریز رونمایی شده است، نسخه تنفس طبیعی بوده که به گیربکس چهار دنده اتوماتیک در نسخه فول مجهز است.

pejo301-vs-mg360-vs-arizo5-6

این خودرو از نظر سطح کیفی در شرایط خوب و مساعدی قرار دارد. ولی با توجه به شباهت پلتفرم و مشخصات فنی به MG GT و MG350، نمی توان توقع فروش بالا را از این محصول در بازار جهانی داشت. با اینکه سایت به عنوان ششمین خودروساز برتر جهان شناخته می شود، ولی برای ام جی ۳۶۰ در بازار جهانی اتفاق خاصی نیافتاده است و گویا برنامه اصلی این خودرو از ایران آغاز می شود. طراحی ام جی ۳۶۰ می تواند افراد زیادی را جذب این خودرو کند. البته که امکانات به نسبت مناسب هم تا حدی رضایت مشتریان را به ارمغان می آورد. کیفیت سواری خوب و سابقه استهلاک کم ام جی ۳۵۰ هم می تواند کمک شایانی به فروش این خودرو بکند.

pejo301-vs-mg360-vs-arizo5-4

ولی از طرفی خرید خودرو از یک شرکت نوپا در بازار ایران، برای بسیاری از افراد ریسک به حساب می آید. همچنین آن چنان برنامه های این شرکت مشخص نیست که مشتریان را تا زمان عرضه محصول خود منتظر نگه دارد. ولی می توان این طور نتیجه گیری کرد که قیمتی در محدوده ۶۰ میلیون تومان برای نسخه ۱۰۷ اسب بخار و ۶۵ میلیون تومان برای مدل توربو ۱۳۰ اسب بخار می تواند مشتریان زیادی را از جمله جوانان به سمت این محصول به کشاند.

 

مشخصات پژو ۳۰۱ چری آریزو۵ MG 360
موتور ۱٫۶ لیتری EC5 ۱٫۵ لیتری با تنظیم متغیر سوپاپ ها ۱٫۵ لیتری با تنظیم متغیر سوپاپ ها- ۵/۱ لیتری توربو
قدرت (اسب بخار) ۱۱۵ ۱۱۶ ۱۰۷- ۱۳۰
گشتاور (نیوتون متر) ۱۵۰ ۱۴۱ ۱۳۵- ۲۱۰
گیربکس ۴ دنده اتوماتیک تیپترونیک CVT با قابلیت تیپترونیک ۴ دنده اتوماتیک – ۶ دنده اتوماتیک
کیسه هوا ۲ یا ۴ ۶ ۲ یا ۴
سیستم کنترل پایداری دارد دارد دارد
فرمان برقی دارد دارد دارد
کروز کنترل دارد دارد دارد
لیمتر سرعت دارد ندارد ندارد
سیستم تهویه اتوماتیک دارد ندارد دارد
مانیتور دارد دارد دارد
دوربین عقب دارد دارد دارد
GPS دارد ندارد ندارد
بلوتوث دارد دارد دارد
سانروف احتمالا ندارد دارد دارد
تودوزی چرمی ندارد دارد دارد
قیمت حدودی (میلیون تومان) ۶۵ ۷۵ ۶۰- ۶۵

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

 

 

 

 

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *