آخرین اخبار

مقایسه ساندرو استپ‌ وی با H30 کراس و X50/ جنگ 50 میلیونی های بازار

محبوبیت کراس‌اوورها در سطح جهانی روز بروز در حال افزایش است. کراس‌اوورهایی که در اکثر موارد صرفاً قدِ بلندی دارند و هیچ توانایی آفرودی ندارند. این روند تا جایی در حال افزایش است که احتمالاً در سال‌های آینده فروش کراس‌اوورها از هاچ‌بک‌ها، سدان‌ها و استیشن‌ها پیشی خواهد گرفت. این رویه در کشورمان هم در جریان است و سلیقهٔ مردم تا حد زیادی به سمت خودروهای کراس‌اوور یا به‌اصطلاح شاسی‌بلند کشیده شده است. به همین دلیل خودروسازان داخلی هم بیکار ننشسته و جهت تصاحب سهم بیشتری از این بازار پرسود، کراس‌اوورهای شهری کوچکی را راهی بازار کرده‌اند.

lifan-x50-vs-reno-sandero-stepway-vs-h30-cross

البته گونهٔ دیگری هم از این خودروها وجود دارد که در اصل یک خودروی هاچ‌بک معمولی هستند که با افزایش ارتفاع و تجهیز به قطعاتی چون محافظ زیر خودرو، ریل‌های روی سقف و پوشش‌های پلاستیکی بدنه ظاهری شبیه به کراس‌اوورها پیدا می‌کنند. یکی از جدیدترین نمونهٔ این خودروها در بازار کشور، رنو ساندرو استپ‌وی است که به‌تازگی توسط پارس‌خودرو عرضه شده و با استقبال فوق‌العاده‌ای مواجه شده است. خودرویی که چندی پیش نسخهٔ معمولی آن‌هم توسط پارس‌خودرو عرضه شد.

از سوی دیگر ایران‌خودرو هم خودرویی بنام H30 کراس محصول شرکت دانگ‌فنگ چین را برای فروش ارائه کرده است. همچنین چند سالی است که در این بازار، کراس‌اوور کوچک X50 ساختهٔ شرکت چینی لیفان ‌هم توسط کرمان‌خودرو عرضه می‌شود؛ بنابراین تصمیم گرفتیم این سه کراس‌اوورنمای رقیب که تقریباً در بازهٔ قیمتی مشابهی هم قرار دارند را با یکدیگر مقایسه کنیم.

lifan-x50-vs-reno-sandero-stepway-vs-h30-cross-23

معرفی خودروها

لیفان X50

در ابتدا سراغ لیفان X50 به‌عنوان خودرویی که مدت بیشتری نسبت به دو رقیب دیگر در کشورمان حضور داشته است می‌رویم. X50 پس از X60 دومین کراس‌اوور لیفان محسوب می‌شود که در کشورمان ‌هم عرضه شده است. خودرویی که تولید آن از سال 2014 آغاز شده و برخلاف دو خودروی دیگر این مقایسه از ابتدا به‌صورت کراس‌اوور طراحی شده است و نسخهٔ معمولی ندارد. لیفان X50 توسط کرمان‌خودرو در دو نوع دستی و اتوماتیک CVT به بازار عرضه می‌شود.

lifan-x50-vs-reno-sandero-stepway-vs-h30-cross-1

دانگ‌فنگ H30 کراس

برای معرفی H30 کراس ابتدا باید نگاهی به یک سدان کامپکت ساخت دانگ‌فنگ بنام S30 داشته باشیم. این خودرو بر اساس نسل اول سیتروئن الیزه متعلق به سال 2002 ساخته شده و در نمایشگاه خودروی شانگهای 2009 معرفی شد. همان‌طور که احتمالاً اطلاع دارید پژو-سیتروئن شریک تجاری دانگ‌فنگ چین است و به همین دلیل از قطعات خودروهای PSA در محصولات دانگ‌فنگ استفاده می‌شود. سدان S30 نسبت به سیتروئن الیزه فاصلهٔ محوری بیشتری داشته و طراحی بروزتری دارد.

یکی از پیشرانه‌های ارائه شده برای این خودرو، پیشرانهٔ آشنای TU5 پژو است. سپس دانگ‌فنگ نسخهٔ هاچ‌بک S30 را هم با نام H30 در نمایشگاه گوانگژو 2009 رونمایی کرده و در سال 2010 روانهٔ بازار نمود. بعدازاین در نمایشگاه پکن 2010 دانگ‌فنگ نسخه‌ای کراس‌اوور مانند از H30 را با نام H30 کراس رونمایی نمود که این نمونهٔ موردبحث ما است. H30 کراس هم مانند هاچ‌بک H30 و سدان S30 با همان پیشرانهٔ TU5 و دو گیربکس اتوماتیک و دستی در چین عرضه می‌شود.

در سال 2013 نیز این خودرو فیس‌لیفت شد و پس‌ازآن تولید نسخهٔ هاچ‌بک متوقف گردید؛ بنابراین در حال حاضر فقط مدل‌های H30 کراس و S30 تولید می‌شوند. نسخهٔ عرضه شده در بازار ایران ‌هم نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ H30 کراس است درحالی‌که ایران‌خودرو به‌زودی قصد عرضهٔ مدل سدان S30 را هم دارد.

lifan-x50-vs-reno-sandero-stepway-vs-h30-cross-2

رنو ساندرو استپ‌وی

ساندرو در سال 2007 بر اساس پلت‌فرم لوگان توسط داچیا، از زیرمجموعه‌های رنو، معرفی شد. سپس یک سال بعد نسخهٔ استپ‌وی به‌عنوان مدلی کراس‌اوور مانند از سوی داچیا معرفی شد. بااین‌حال پروندهٔ نسل نخست ساندرو در سال 2012 با معرفی نسل دوم بسته شد اما به‌تازگی پارس‌خودرو سراغ نسل اول رفته و تولید آن‌را در کشور آغاز کرده است. پس از موفقیت ساندرو در بازار کشور، پارس‌خودرو تصمیم به عرضهٔ نسخهٔ استپ‌وی آن گرفت که فروش آن چند روز پیش آغاز شده و ظرف نیم ساعت 40 هزار دستگاه از آن فروش رفت. ساندرو استپ‌وی با همان پیشرانهٔ لوگان یا ال90 و با برند رنو در دو مدل دستی و اتوماتیک به بازار عرضه می‌شود.

lifan-x50-vs-reno-sandero-stepway-vs-h30-cross-3

شروع مقایسه

طراحی بیرونی

بررسی طراحی خودروها را از لیفان X50 شروع می‌کنیم. خودرویی که هر بخشی از آن از یک خودرو کپی شده است. در قسمت عقب شاهد طراحی مشابه آلفارومئو جولیتا و در قسمت جلو شاهد الهام گیری از اوپل آسترا هستیم. بااین‌حال درمجموع X50 طراحی قابل قبولی را ارائه کرده است. دانگ‌فنگ H30 کراس اما بااینکه در آن کپی کاری چندانی دیده نمی‌شود ولی تا حدودی طراحی خارجی قدیمی‌تری نسبت به دو خودروی دیگر دارد چراکه در اصل اساس آن به سال 2002 و سیتروئن الیزه بازمی‌گردد.

در سوی دیگر رنو ساندرو به‌عنوان خودرویی فرانسوی/رومانیایی در برابر دو رقیب چینی قرار گرفته است. خودرویی هرچند از نسل اول ساندرو است اما هنوز هم از طراحی زیباتر و هماهنگ‌تری نسبت به دو خودروی چینی سود می‌برد.

طراحی داخلی

شاید پاشنهٔ آشیل ساندرو استپ‌وی را در برابر X50 و H30 کراس بتوان طراحی داخلی قدیمی و کسل‌کنندهٔ آن دانست که تفاوت چندانی با طراحی داخلی ال90 ندارد. این در حالی است دو رقیب چینی در طراحی داخلی کاملاً بروزتر از ساندرو هستند. خودروهای با طراحی داخلی نسبتاً زیبا و مدرن که بالاتر از ساندرو قرار می‌گیرند. البته مطمئناً در بحث کیفیت ساندرو استپ‌وی کاملاً برتر میدان خواهد بود ولی زیبایی داخلی هم می‌تواند نقشی کلیدی در جذب خریدار به یک خودرو داشته باشد.

موتور و گیربکس

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، یکی از موتورهای دانگ‌فنگ H30 کراس همان پیشرانهٔ TU5 پژو است؛ بنابراین به دلیل اینکه این موتور در ایران داخلی سازی شده است، ایران‌خودرو H30 کراس را با همین موتور عرضه کرده است که این امر موجب کاهش هزینه‌ها و کاهش قیمت خودرو شده است. موتور TU5 در H30 کراس 105 اسب بخار قدرت دارد. همچنین ایران‌خودرو H30 کراس را صرفاً با گیربکس 4 سرعتهٔ اتوماتیک AISIN به بازار عرضه می‌کند که همین امر می‌تواند آن‌را به انتخاب جذابی در بازهٔ قیمتی 40 میلیون تومان تبدیل کند.

lifan-x50-vs-reno-sandero-stepway-vs-h30-cross-10

لیفان X50 به‌طورکلی تنها با یک پیشرانهٔ 1.4 لیتری چهار سیلندر بنزینی ارائه می‌شود که 102 اسب بخار قدرت داشته و نیروی آن توسط دو گیربکس 5 سرعته دستی یا CVT به چرخ‌های جلو انتقال میابد. کرمان‌خودرو X50 را با هر دو گیربکس عرضه می‌کند که البته در این مقایسه جهت تطابق قیمت با H30 کراس، ما نسخهٔ دستی X50 را انتخاب کرده‌ایم.

lifan-x50-vs-reno-sandero-stepway-vs-h30-cross-11

همان‌طور که گفته شد رنو ساندرو در ایران با همان موتور ال90 عرضه می‌شود یعنی یک موتور 1.6 لیتری چهار سیلندر با 105 اسب بخار قدرت. جهت انتقال این نیرو به چرخ‌های جلو هم دو گیربکس 5 سرعته دستی و 4 سرعته اتوماتیک در نظر گرفته شده است که پارس‌خودرو هردوی آن‌ها را عرضه می‌کند و ما بازهم جهت تطابق قیمت نسخهٔ دستی را بررسی می‌کنیم.

lifan-x50-vs-reno-sandero-stepway-vs-h30-cross-12

تجهیزات

هر سه خودرو با توجه به بازهٔ قیمتی، تجهیزات ایمنی و رفاهی نسبتاً مناسبی دارند. البته اینجا هم ساندرو به دلیل عدم برخورداری از آپشن‌هایی چون سانروف، نمایشگر لمسی و تهویهٔ اتوماتیک در پس دو رقیب دیگر قرار می‌گیرد. بااین‌حال هر سه خودرو از تجهیزات چون پنجره‌های برقی، دو ایربگ، ترمز ABS و EBD، رینگ‌های آلیاژی اسپرت، سیستم صوتی با چهار بلندگو و آینه‌های جانبی برقی با گرم‌کن سود می‌برند.

نتیجه

در تمامی موارد پیشرانه، قیمت و تجهیزات، هر سهٔ این کراس‌اوورنماهای شهری بسیار نزدیک به هم عمل کرده‌اند. البته نکتهٔ مهمی که در اینجا وجود دارد، برند معتبر ساندرو و کیفیت برتر آن نسبت به دو رقیب چینی است. چینی‌هایی که بعداً احتمالاً در نمونه‌های دست‌دوم شاهد افت قیمت زیاد و فروش سخت خواهند بود. البته گیربکس اتوماتیک H30 کراس و قیمت کمتر آن نسبت به استپ‌وی و X50 برگ برندهٔ بزرگی برای آن خواهد بود. چراکه H30 کراس با گیربکس اتوماتیک 45,300,000 تومان قیمت دارد درحالی‌که نسخهٔ دستی لیفان X50 و رنو ساندرو استپ‌وی به ترتیب 48,900,000 و 46,500,000 تومان قیمت دارند و قیمت نمونهٔ اتوماتیک آن‌ها به 55,900,000 و 52,500,000 می‌رسد.

بااین‌حال اگر اعتبار برند رنو را در نظر نگیریم و صرفاً بخواهیم با توجه به قیمت و تجهیزات نتیجه‌گیری کنیم، دانگ‌فنگ H30 کراس ایران‌خودرو با قیمت کمتر، تجهیزات بیشتر، گیربکس اتوماتیک و موتور TU5 که قطعات یدکی آن در دسترس است، پیروز این رقابت خواهد بود؛ اما اگر برند و کیفیت خودروها را در نظر بگیریم بدون شک رنو ساندرو استپ‌وی پارس‌خودرو با برند معتبر، کیفیت بهتر و قیمت نسبتاً مناسب (با توجه به شرایط آشفتهٔ بازار خودرو کشور) برندهٔ مقایسه ما لقب خواهد گرفت.

مشخصات فنی

دانگ‌فنگ H30 کراس رنو ساندرو استپ‌وی لیفان X50
پیشرانه 1.6 لیتری 4 سیلندر 1.6 لیتری 4 سیلندر 1.5 لیتری 4 سیلندر
قدرت 105 اسب بخار 105 اسب بخار 102 اسب بخار
گشتاور 142 نیوتن متر 140 نیوتن متر 133 نیوتن متر
گیربکس 4 سرعته اتوماتیک 5 سرعته دستی 5 سرعته دستی
محور محرک جلو جلو جلو
شتاب صفرتاصد 12.5 ثانیه 10.5 ثانیه
حداکثر سرعت 183 کیلومتر در ساعت 175 کیلومتر در ساعت 160 کیلومتر در ساعت
طول/عرض/ارتفاع 4.35/1.76/1.53 متر 4.02/1.75/1.58 متر 4.10/1.72/1.54 متر
فاصلهٔ بین دو محور 2.61 متر 2.58 متر 2.55 متر
وزن خالص 1230 کیلوگرم 1158 کیلوگرم 1150 کیلوگرم
قیمت دستی 46,500,000 48,900,000
قیمت اتوماتیک 45,300,000 تومان 52,500,000 55,900,000

پدال

 

 

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

‫6 نظرها

 1. سلام به همه دوستان .
  1 خواهشی از دوستان داشتم . لصفا خواهشا التماسا تا این حد از محصولی 1 طرفه طرفداری نکنید . اگر تنها 1 بار سوار x50 و ساندرو شده باشین خودتون به صورت کامل متوجه میشین . احساس میکنم 1 جریانی کاملا با پشتیبانی هوشمندانه دارن ساندرو برای مردم بهترین ماشین میکنن . ماشینی که سال 2012 از خط تولید آخرین کشور تولیدیش یعنی برزیل خارج شده حالا چرا نمیدونم .
  امیدوارم روزی برسه که صنعت خودرو سازی ما خودش 1 برند معتبر جهانی داشته باشه

 2. حیف که ساندرو استپ وی ای که تو ایران تولید میشه به خاطر بی تدبیری مسئولین مدل قدیمی اونه وگرنه اگه مدل 2017 اون تولید میشد قطعا انتخاب اول بین این ماشینا بود.

 3. اچ ٣٠ كراس بهتره به نظر بنده به دلايل زير:
  گيربكس ژاپني
  موتور شناخته شده tu5 و تامين كامل قطعات در بازار
  آپشن هاي متنوع مانند سانروف ، مانيتور ، سنسور پارك و….
  طراحي به نسبت به روز نسبت به ساندرو استپ وي
  بازار آزاد اين خودرو هم خيلي خوبه الان دارند صفرش را ٥٢ تومن تا ٥٦ تومن ميفروشند در حالي كه قيمت كارخانه ٤٥ تومن ميباشد.

 4. سلام دوستان در بحث خرید خودرو بنظر من حرف اول و آخر را کیفیت میزنه حالا میخواد این کیفیت دربخش قطعات فنی یا بدنه و یا آپشن ها باشه فرقی نمیکنه در بین این سه خودرو ساندرو استپ وی کیفیت خود را بخش قطعات فنی و بدنه به اثبات رسانده هر چند در بخش آپشن ها ضعیف ظاهر شده ولی
  انتخاب آن نسبت به دو خودرو دیگر منطقی تر بنظر میرسد

 5. اقایون دارن بحث کار شناسی میکنن
  کاملا مشخصه که دارن از ساندرو حمایت میکنن هنوز به بخش مقایسه ی فنی نرسیدن در بخش طراحی داخلی میگن ” البته مطمئناً در بحث کیفیت ساندرو استپ‌وی کاملاً برتر میدان خواهد بود ولی زیبایی داخلی هم می‌تواند نقشی کلیدی در جذب خریدار به یک خودرو داشته باشد. ”
  تا کی تعصب بیجا
  کی میخایید قبول کنید که خودرو های چینی واقعا کیفیتش از این اشغال های تولید داخل بهتره که معلوم نیست قطعاتش تولید کجاست
  و همه ی تولیدات داخلی خودرو های از رده خارج شده ی دیگر کشور هاست
  همش تعصب بیجا

 6. مقایسه واقعی بدون طرف داری از خودروی خاص و برتری خیلی زیاد اچ30 کراس نسبت به چهار خودرو دیگر و ابراز علاقه مندی مردم از اچ30 بعد از یک سال و مشخصات خودروهای 50 میلیونی بازار ایران

  هاوال M4 و دانگ فنگ H30 کراس و رنو ساندرو اتومات رمانی وبایک سابرینا تندر 90 پلاس و جک جی 5 دنده‌ای
  حجم موتور 1.5 لیتر 1.6 لیتر 1.6 لیتر 1.5 لیتر 1.6 لیتر 1.5 لیتر
  قدرت موتور 103 اسب بخار 115 اسب بخار 105 اسب بخار 113 اسب بخار 105 اسب بخار 111 اسب بخار
  گشتاور 138 نیوتن متر 142 نیوتن متر 140 نیوتن متر 143 نیوتن متر 140 نیوتن متر 146 نیوتن متر
  وزن 1106 کیلوگرم 1254 کیلوگرم 1146 کیلوگرم 1135 کیلوگرم 1115 کیلوگرم 1315 کیلوگرم
  مصرف سوخت ترکیبی 7.3 لیتر در هر 100 کیلومتر 7 لیتر در هر 100 کیلومتر 8.3 لیتر در هر 100 کیلومتر 6.5 لیتر در هر 100 کیلومتر 6.6 لیتر در هر 100 کیلومتر 6.1 لیتر در هر 100 کیلومتر
  حدود قیمت در بازار 50 میلیون تومان 50 میلیون تومان 52 میلیون تومان 51 میلیون تومان 51 میلیون تومان 53 میلیون تومان
  در این مقایسه اچ۳۰کراس در بسیاری از بخش‌ها به‌خصوص قیمت، بهتر از نماینده رنو ظاهر شد، اما به یاد داشتیم اشتباه رنو داچیا رومانی در ایران فرانسه خوانده شده و همین امر باعث شده عدهای گول ظاهر ئ اسم رنو عرانسه را به اشتباه بخورند و به سوی ساندرو روند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *