آخرین اخبار

تغییر مبدا واردات خودرو در پساتحریم

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد، با اوجگیری واردات خودرو از سال 1392، امارات‌متحده عربی همواره رتبه اول مبدا خودروهای وارداتی به کشور را از آن خود کرده است. این در شرایطی است که طبق آمار واردات خودرو در پنج ماهه سال جاری، امارات همچنان در این زمینه صدرنشین است. براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، هر چند امارات همچنان اولین مبدا واردات خودرو به کشور است، اما میزان ورود خودرو از این کشور در سال‌جاری با افت 12 درصدی همراه بوده است. از سوی دیگر رتبه‌های دوم و سوم واردات خودرو در سال گذشته به کشورهای چین و کویت اختصاص داشت حال آنکه در سال جاری این دو کشور نیز رتبه خود را به کشورهای کره‌جنوبی و اسپانیا واگذار کردند. صدرنشینی امارات و جایگزینی کره جنوبی و اسپانیا با کشورهای چین و کویت در شرایطی است که به‌دنبال امضای توافق هسته‌ای و اجرایی شدن برجام، تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده بر کشور لغو شدند.

براین‌اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت قوانین سختگیرانه‌ای را در پساتحریم بر واردات خودرو اعمال کرد؛ به‌طوری‌که مقرر شد، شرکت‌های واردکننده خودرو بالاجبار محصولات خود را از شرکت‌های مادر تامین کنند. ازسوی دیگر، بنا به تصمیم دولت به‌دلیل مغایرت استانداردهای کشورهای حاشیه خلیج فارس با ایران واردات از کشورهای ثالث منع شد و دولت فرصت 6 ماهه‌ای را برای شرکت‌های واردکننده خودرو در نظر گرفت تا در دوره پساتحریم نمایندگی خود از شرکت مادر را دریافت کند. بر این ‌اساس کارشناسان تاکید دارند که تغییرات صورت گرفته در مبدا واردات خودرو، ارتباط اساسی با قوانین و مقررات کشور در دوره پساتحریم دارد. در این زمینه، فرهاد احتشام‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: با توجه به آنکه وزارت صنعت واردات خودرو ازسوی شرکت‌ها در دوره پساتحریم را منوط به ارتباط با شرکت مادر دانسته؛ بنابراین شاهد تغییر در مبدا واردات خودرو هستیم.

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *