آخرین اخبار

ماجرای قیمت 800 هزار تومانی هیوندای اکسنت در سال 73

hudai acsent 1994

در ابتدای دهه 70 شمسی که واردات خودرو از سر گرفته شد، برخی برندهای جدید و تقریبا ناشناس در کنار برندهای قدیمی و مشهور وارد ایران شدند. در این میان برندهای کره‌ای همانند کیا، هیوندای و دوو از موفق‌ترین برندهای جدیدالورود بازار ایران بودند.

به گزارش کارنت، به لطف امکانات رفاهی مناسب و قیمت نسبتا پایین و از همه مهم‌تر، تبلیغات بسیار گسترده، کره‌ای‌ها در بازار ایران به بازیگری مطرح بدل شدند. اما برگ برنده هیوندای برای بازار ایران، مدل اکسنت بود که در سال 1373 زمزمه ورود آن به کشور مطرح شد و سپس ثبت نام آن توسط شرکت وارد‌کننده آغاز شد. در آن زمان قیمت نمونه پایه این مدل اقتصادی و جذاب هیوندای تنها 800 هزار تومان عنوان شده بود و نمونه فول نیز چیزی در حدود 1 میلیون و 200 هزار تومان قیمت داشت.

برای مثال در آن زمان قیمت یک دستگاه پراید در حدود یک میلیون و 800 هزار تومان و قیمت پیکان به عنوان خودرو ارزان‌قیمت بازار ایران، یک میلیون و 400 هزار تومان بود! این به معنای آن بود که اکسنت در صورت ورود می‌توانست در تیراژی بالا و قیمتی مناسب، به خطری جدی برای خودروهای داخلی بدل شود و برخلاف دیدگاه بسیاری که سود چندانی برای وارد‌کننده مذکور نداشت، به لطف همین تیراژ  بالا نیز در تعداد بالا به سوددهی خوبی می‌رسید. با این حال دقیقا پیش از راهیابی این خودرو به بازار ایران بود که مرزها بسته شد و پرونده واردات خودرو مختومه شد و تمامی اکسنت‌هایی که در گمرک کشور بودند نیز به کیش رفتند تا در کسوت تاکسی و یا خودرو اجاره‌ای خدمت کنند

 

 

 

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

یک نظر

  1. هر دم از این باغ بری میرسد.
    میبینیم که بازم یه خیانت دیگه در حق مردم ایران…
    یه وقت نکنه ایرانیا برن ماشین خوب با قیمت پائین سوار شن، ماشینای ما بمونه رو دستمون؟!
    چقد آخه اجحاف در حقمون. چرا باید گمرک اعلام کنه که ارزونترین ماشین وارداتی کیا سورتا با قیمت 46 میلیونه، اما بیان بهمون بندازن 80 میلیون تومن؟ این حقه؟این مسلمونیه؟این انسانیته؟ چی بگیم آخه ؟ اه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *