آخرین اخبار

چانگانCS35 سایپا بخریم یا لیفانX60 اتوماتیک کرمان موتور/ مسئله این است!

changan cs35 saipa-6

چانگان CS35 خودرویی است که بتازگی روی خط تولید سایپا کاشان رفته و این شرکت، برنامه های ویژه ای برای عرضه آن در بازار را دارد. شرکت کرمان موتور هم این روزها روی محصول لیفان X60 اتوماتیک فعالیت خود گسترش داده است و احتمالا می خواهد دوباره بازار کراس اوورهای تا ۷۰ میلیون تومان را در اختیار بگیرد.

این شرکت در زمان عرضه لیفان X60 دنده ای، شرایط سختی را برای شرکت های رقیب ایجاد کرده بود. حال بعد از چند سال دوباره سایپا و کرمان موتور بر سر دو کراس اوور با هم رقیب شده اند و این رقابت به خاطر نوع قیمت گذاری شکل گرفته شده است. در این بخش به مقایسه این خودرو با هم می پردازیم.

مشخصات فنی
changan cs35 saipa-4
لیفان X60 به موتور ۱٫۸ لیتری چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ مجهز است که ۱۳۱ اسب بخار قدرت تولید می کند و گشتاور ۱۶۸ نیوتون متری را به وسیله گیربکس اتوماتیک CVT به چرخ های جلو منتقل می کند. حداکثر دور موتور تعریف شده در لیفان X60 به صورت استاندارد ۶۰۰۰rpm است و این امر باعث می شود تا در شتاب و دورگیری خودرو تاثیر مثبتی دیده شود. طبق اعلام شرکت کرمان موتور وزن خالص این کراس اوور چینی ۱۳۳۰ کیلوگرم است و وزن این خودرو روی چرخ هایی با قطر رینگ ۱۶ اینچ قرار دارد. فاصله محوری X60 توسط شرکت سازنده ۲۶۰۰ میلی متر اعلام می شود و از همین جهت می توان به ابعاد به نسبت مناسب کابین پی برد. سیستم تعلیق لیفان X60 در جلو از نوع مک فرسون بوده و در عقب آن از اکسل یک پارچه استفاده شده است.

با اینکه تعادل این خودرو به نسبت مناسب گزارش می شود، ولی با نگاهی ساده در بخش تعلیق از فناوری خاص و بروزی استفاده نشده است و نمی توان توقع خاصی از آن داشت. عددی مورد تایید در خصوص مصرف سوخت نسخه اتوماتیک منتشر نشده است. ولی با توجه به مصرف ترکیبی نسخه دنده ای X60 احتمال داده می شود که نسخه اتوماتیک به صورت ترکیبی بیش از ۸٫۳ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف داشته باشد.

چانگان CS35 در سال های گذشته توانسته است به عنوان یک کراس اوور شهری بسیار در چین محبوب واقع شود و آمار فروش چند صد هزار دستگاهی را در چین ثبت کند. آمار فروش نشان می دهد که CS35 با فروش ۱۲ هزار و ۳۱ دستگاه در ژوئن ۲۰۱۶ به عنوان دوازهمین کراس اوور پرفروش بازار چین شناخته می شود. این در حالی است که لیفان X60 با فروش ۲۸۴۴ دستگاه در رتبه ۷۴ قرار دارد.

موتور CS35 از نوع ۱٫۶ لیتری بولوکور است که از فناوری به نسبت خوبی برخوردار بوده و ۱۲۳ اسب بخار قدرت تولید می کند و گشتاور ۱۶۰ نیوتون متری را در اختیار راننده قرار می دهد. قدرت این موتور توسط یک گیربکس چهار دنده اتوماتیک و تیپرونیک به چرخ های جلو منتقل می شود. با توجه به اینکه کمپانی Aisin ژاپن تامین این گیربکس ها را بر عهده دارد، عملکرد نرم و دقیقی در CS35 به چشم می آید. به خاطر فناوری Bluecore در CS35 شاهد هستیم که مصرف سوخت ترکیبی تا ۷ لیتر ثبت شده است. همچنین وزن این کراس اوور شهری ۱۲۹۰ کیلوگرم است.

فاصله محوری این خودرو کراس اوور ۲۵۶۰ میلی متر اعلام می شود و همین عدد نشان دهنده فضای کابین کمتر CS35 نسبت به لیفان X60 اتوماتیک است. جالب است بدانید که با توجه به ابعاد کوچکتر CS35، رینگ ۱۷ اینچی برای لاستیک های آن انتخاب شده است که ظاهری جذابتر را از کنار به این خودرو می دهد. سیستم تعلیق CS35 در جلو از نوع مک فرسون بوده و در عقب از سیستم تعلیق یک پارچه نه چندان بروز استفاده شده است. فرمان این خودرو از نوع کمکی برقی است که با توجه به سرعت سفتی و واکنش متفاوتی را از خود نشان می دهد.

مشخصات ایمنی
lifan x60-vs-changan c-s35-1
در بخش ایمنی چانگان CS35 نسبت به لیفان X60 اتوماتیک بهتر ظاهر می شود. زیرا چانگان به چهار کیسه هوا مجهز است و در بخش طراحی و ساخت شاسی آن از تکنیک های به روزتری استفاده شده است. CS35 به ترمزهای ABS و EBD مجهز است و در شرایط خطر، ترمز BA آن فعال می شود. این در حالی است که لیفان X60 اتوماتیک طبق کاتالوگ های شرکت کرمان موتور تنها به سامانه ABS و EBD مجهز است و چیزی به عنوان عملگر به عنوان ترمز اضطراری در آن دیده نمی شود. در تست های تصادف CNCAP چانگان CS35 توانست پنج ستاره ایمنی دریافت کند. ولی لیفان X60 چیزی بین ۴ و ۵ ستاره را از آن خود کرد. با توجه به تصاویر مشخص است که ستون A لیفان X60 نسبت به چانگان از مقاومت کمتری برخوردار است و عقب خودرو از واکنش نامناسبی را به تصادف از روبه رو نشان می دهد. در یک کلام می توان گفت که CS35 ایمن تر از لیفان X60 اتوماتیک است.

امکانات رفاهی
lifan x60-vs-changan c-s35-2
تقریبا می توان گفت که CS35 و X60 اتوماتیک در یک سطح امکاناتی هستند. سیستم تهویه دستی، سانروف، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، آینه ها و شیشه های برقی، سنسور نور، فرمان تلسکوپی، سنسور دنده عقب و از جمله این امکانات در هر دو خودرو دیده می شود. ولی در X60 اتوماتیک مانیتور و دوربنی عقب به صورت پایه نصب شده است و این در حالی است که برای داشتن چنین امکاناتی با تلویزیون دیجیتال، باید حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای چانگان CS35 خرج کنید. در عوض CS35 به عنوان یک خودروی اتوماتیک به کروزکنترل و دی لایت مجهز است که برای خیلی از مشتریان جذابتر از مانیتور به نظر می آید. در نتیجه می توان سطح امکاناتی دو خودرو را در یک حد و اندازه دانست و تفاوت های آپشنی آن را بحثی سلیقه ای اعلام کرد.
کیفیت، مسئله ای مهم
lifan x60-vs-changan c-s35-3هر دو این کراس اوورها چینی هستند. ولی مسئله اصلی این است که کدام یک از نظر کیفیت بالاتر قرار می گیرند. در شرح شرایط کیفی تنها به گفتن چند جمله بسنده می کنیم. چانگان CS35 خط تولید روباتیک و پیشرفته ای دارد که دقت کار خط مونتاژ به مراتب بالاتر از سایر خودروهای تا ۹۰ میلیون تومان اعلام می شود. کیفیت رنگ نسخه های مونتاژ سایپا نیز خوب و قابل قبول اعلام می شود و در نمایشگاه مشهد، بازدیدکنندگان کیفیت رنگ آن را به نسبت خوب می دانستند.

لیفان X60 اتوماتیک هم به عنوان یک خودرو کراس اوور چینی شناخته می شود که این روزها در خط تولید کرمان موتور واقع در منطقه ویژه اقتصادی بم مونتاژ می شود و خط رنگ دستی دارد و مونتاژ و سرهم بندی قطعات بیشتر توسط نیرو انسانی انجام می شود. برخی دارندگان CS35، برتری این خودرو را کیفیت مواد داخلی آن می دانند. زیرا به نظر آن ها در حد یک خودروی چینی کیفیت خوب چرم غیر طبیعی در این خودرو دیده می شود و داشبورد با دوامی در آن نصب شده است.

و اما قیمت!
lifan x60 automatic-4
این روزها شرکت سایپا قیمت چانگان CS35 مونتاژ داخل را ۶۴ میلیون تومان اعلام کرده است و در ابتدا با تخفیف دو میلیون تومانی و سود مشارک به مشتریان تحویل داده می شد. حال که نسخه های مونتاژی این خودرو کم کم به دست مصرف کنندگان رسیده است، شاهد هستیم که برخی نمایندگی ها و فروشندگان، قیمت CS35 مونتاژی سایپا را تا ۶۸ میلیون تومان اعلام می کنند.

این در حالی است که کرمان موتور لیفان X60 اتوماتیک را با قیمت ۶۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای فروش گذاشته است و شرایط فروش اقساطی برای آن در نظر گرفته است. جالب است بدانید که برخی نمایندگی های این شرکت در سایت های خرید و فروش خودرو، قیمت نسخه آماده تحویل X60 اتوماتیک را ۶۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعلام می کنند.

با توجه به تازه وارد بودن این دو خودرو، باید کمی منتظر مانند و شرایط آن ها را در بازار دید. نگاه خریداران و مصرف کنندگان به این خودروها می تواند برای آینده شرکت های عرضه کننده بسیار مهم باشد.

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

 

 

 

 

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *