آخرین اخبار

مقایسه فنی لیفان820 با بسترنB70، جدال دو چینی جدید در بازار ایران

lifan-820-vs-bestern-b70-1

اواخر سال ۹۴ بود که شرکت کرمان موتور از جدیدترین محصول لیفان در بازار ایران رونمایی کرد. ۸۲۰ به عنوان یک سدان نیمه لوکس چینی در بازارهای مختلف شناخته می شود و با ورود به بازار ایران و برخی تغییرات به عنوان یک خودرو خانوادگی با امکانات به نسبت کامل به فروش می رسد.

این خودرو که بتازگی وارد خیابان ها شده است، با قیمت رسمی ۸۳ میلیون تومان و قیمت بازار آزاد ۸۴ الی ۸۶ میلیون تومان به عنوان یک سدان به نسبت محبوب جای خود بین خودروهای دیگر باز کرده است. قیمت اولیه لیفان ۸۲۰ در سال گذشته ۸۲ میلیون تومان اعلام شده بود و با توجه به تخفیفات فروش و سود مشارک، حدود ۷۸ میلیون تومان برای مشتریان هزینه به همراه داشت. در آن زمان و در شرایط فعلی بازار، فاو بسترن B50F که در بهمن موتور تولید می شود، به عنوان اصلی ترین رقیب ۸۲۰ شناخته می شود.

زیرا قیمت کمتر از ۷۷ میلیون تومان B50F یا همان آسا رقابت قیمتی را بین این دو خودرو شکل داده بود. با اینکه ابعاد و قوای محرکه آسا با ۸۲۰ متفاوت بود و از نظر سطح برخی امکانات پایین تر بود، ولی بخاطر جاافتادگی آسا هنوز برخی مشتریان خودروهای ۸۰ میلیون تومانی به سراغ بهمن موتور برای خرید خودروی دلخواهشان می روند. گروه بهمن در نمایشگاه خودرو شیراز به صورت رسمی اعلام کرد که فاو بسترن B70 به عنوان محصول جدید در خط تولید بهمن موتور تولید می شود. با ورود این خودرو به بازار، شاهد رقابت قیمتی و کلاس بندی بین لیفان ۸۲۰ و فاو بسترن B70 خواهیم بود. به همین دلیل در این بخش به مقایسه مختصر این دو خودرو با هم می پردازیم.

۱- طراحی ظاهری

lifan-820-vs-bestern-b70-2

لیفان ۸۲۰ طراحی منحصر به فرد خود را دارد. البته که برخی ظاهر آن را به محصولات هیوندای، تویوتا، آئودی و ب ام و نسبت می دهند که تا حد زیادی صحیح است. لیفان برای طراحی شاسی و پلتفرم این خودرو از اصول تویوتا استفاده کرده است و اتاق XV50 (تویوتا کمری نسل جدید) را الگوی ۸۲۰ قرار داده است. همین مسئله باعث شده تا در بخش فاصله محوری و برخی ابعاد و اندازه ها لیفان ۸۲۰ به تویوتا کمری شباهت بیش از اندازه داشته باشد. جلوی خودرو از نظر طراحی به شکلی متفاوت از سایر لیفان ها ظاهر شده است و دماغه تهاجمی ۸۲۰ به بسیاری از افراد حس اسپرت بودن می دهد.

در کنار این احساس، ترکیبی قطعات کنار هم درست انجام شده است و ابعاد نا همگونی در آن دیده نمی شود. برای همین طراحی لیفان ۸۲۰ را بروز و مدرن می دانند و تا حد زیادی زیبا خوانده می شود. در نگاه از بغل خودرو بسیار به کمری شبیه است که نشان از جادار بودن فضای داخل اتاق دارد. البته که برخی در این زاویه به رینگ های ۱۶ اینچی ۸۲۰ انتقاد می کنند که چرا انقدر کوچک است؟! در جواب باید گفت که شاید برای حفظ نرمی و تعادل واکنش در سیستم تعلیق، رینگ های ۸۲۰ کوچک در نظر گرفته شده است.

بخش عقب این خودرو نیز به طراحی های هیوندای نسبت داده شده و سبک چراغ ها و نوردهی نیز عده ای را یاد هیوندای سوناتا می اندازد. با توجه به امتداد خطوط بدنه و قالبگیری ها می توان این قسمت ۸۲۰ را هم مدرن و بروز خطاب کرد.

lifan-820-vs-bestern-b70-3

فاو بسترن B70 هم از نظر طراحی خود کفا بوده و کمتر کسی ظاهر آن را به خودرویی اصیل نسبت می دهد. زیرا بخش طراحی FAW سبک خاص خود را استفاده می کند و هنوز کسی نتوانسته تقلیدی واحد را محصولات آن نسبت دهد. B70 پلتفرم مزدا۶ نسل دوم (۲۰۰۷ الی ۲۰۱۲) را دارد و در طراحی مجدد شاسی آن از قاعده H3 و M2 مزدا استفاده شده است. این بدان معنا است که اتاق B70 اصطلاحا حالت قفسی دارد و ایمنی بالایی در واژگونی را ثبت می کند. همچنین به جای استفاده از یک طرح M در جلوی خودرو، از قطعه M شکل استفاده شده است که در نیمه و پایین قسمت جلویی شاسی نصب شده است که به مراتب ایمنی بالاتری را در تصادف های از روبه رو دارد. در بخش جلو با یک طراحی به نسبت کلاسیک و مدرن طرف هستیم.

با اینکه چند سالی است FAW به ظاهر کلی B70 دست نزده است، ولی با تغییرات جزئی و قرار دادن دی لایت و دستکاری ترکیب چراغ ها ثابت کرده که می تواند خودرویی به سبک ۲۰۱۶ به بازارهای هدف صادر کند. با توجه به ظاهر اسپرت و جوانپسند B50F خیلی از افراد دماغه B70 را به جذابی آسا نمی دانند. ولی از طرفی ظاهر این خودرو را با توجه به سادگی و استفاده از برخی اصول طراحی کلاسیک، می توان برای خانواده ها جذاب دانست. وقتی از بغل به B70 نگاه می کنید خودرو شباهت زیادی به مزدا۶ نسل دوم دارد و خطوط طراحی به درستی روی آن نقش بسته است. با اینکه رینگ های این خودرو جدید ۱۷ اینچی در نظر گرفته شده است و به نسبت خودروهای اصیل کمی کوچک است، ولی با توجه به ابعاد و ارتفاع خودرو، زیبا به نظر می رسد و حس رینگ های لیفان ۸۲۰ را منتقل نمی کند.

نمای عقب خودرو کمی حس و حال بهتری دارد و برای برخی از جوانا جذاب است. زیرا شیشه ه عقب ابعاد بزرگی دارد و از طرفی درب صندوق و کوچک در نظر گرفته شده است. برای اینکه فضای صندوق عقب به واسطه طاق کوچک درب صندوق محدود نشود، از جک های هیدرولیکی در باز و بسته شدن آن استفاده شده است. در کل می توان گفت که فاو بسترن B70 از نظر طراحی مردانه تر و رسمی تر طراحی شده است و هماهنگی خوبی را در قسمت های مختلف خودرو رعایت کرده است.

۲- طراحی داخلی

lifan820-5

در بخش طراحی داخلی لیفان ۸۲۰ را می توان به کمری شباهت دارد. خطوط روی داشبورد، تزیینات به کار رفته، محل قرارگیری مانیتور، کنسول وسط و… جز نقاط عطف لیفان ۸۲۰ با تویوتا کمری است. البته که این نقاط عطف باعث نشده که این خودرو چینی کیفیت و اصالتی در حد ژاپنی معروفی چون کمری داشته باشد.

ولی همین مسئله و رعایت برخی اصول باعث شده تا امروز از لیفان ۸۲۰ استقبال خوبی شود و جادار بودن آن برای بسیاری از افراد مهم به حساب آید. برخی قسمت های داشبورد مانند دور مانیتور کمی خلوت طراحی شده که باعث انتقاد برخی مشتریان شده است. البته که طراحی شلوغ نباید معیار خرید باشد، ولی استفاده از برخی تزئینات و ترفندهای طراحی می تواند مشتریان بیشتری را برای ۸۲۰ جذب کند.

faw besturn b70-7

طراحی داخلی فاو بسترن B70 متفاوت از ۸۲۰ بوده و با ظاهری شلوغ به بازار می آید. استفاده از خطوط خمیده و قرینه در طراحی داخی B70 باعث شده تا همان حس کلاسیک بیشتر در خودرو دیده شود. باز هم در داخل این خودرو شاهد هستیم شباهت خاصی بین B70 و خودروهای معروف وجود ندارد.

همین مسئله تاییدی است بر این حرف که FAW در بخش طراحی مستقل تر از سایر خودروسازان چینی عمل می کند. در برخی قسمت های داشبورد فرورفتگی های وجود دارد که آنچنان بروز نیست و بیشتر سبک طراحی سال ۲۰۱۲ را به یاد می آورد. البته که در فیس لیفت انجام شده برای این فرورفتگی ها فکری شده است و استفاده از برخی تزئینات جدید باعث شده تا افراد زیادی به این خودرو ابراز علاقه کنند.

۳- مشخصات فنی

lifan-820-vs-bestern-b70-6

لیفان ۸۲۰ به موتور ۲٫۴ لیتری چهار سیلندر مجهز است که ۱۵۸ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۲۲۶ نیوتون متر تولید می کند. گیربکس این خودرو از نوع شش سرعته اتوماتیک است که قدرت را به چرخ های جلو می رساند و با برند DSI (قطعه ساز استرالیایی که این روزها با جیلی چین ادامه فعالیت خود را دنبال می کند) روی ۸۲۰ نصب است. انتقال قدرت در این خودرو به نسبت خوب انجام می شود. ولی در برخی دنده ها و واکنش های لحظه ای دریچه گاز، شاهد اعمال گاز خلاص و اضافه هستیم. البته که این مسئله آن چنان به چشم نمی آید و بسیاری از مشتریان آن را متوجه نمی شوند.

گیربکس ۸۲۰ باعث شده تا انتقال گشتاور بهتری صورت گیرد و شتاب ثانویه به مراتب بهتری را در این خودرو شاهد باشیم. هندلینگ این خودرو با توجه به سیستم تعلیق مک فرسون در جلو و تعلیق مک فرسون در عقب در حد خوبی ارزیابی شده است. مصرف سوخت ترکیبی ۸۲۰ در بسیاری از تست ها بین ۸٫۴ الی ۸٫۸ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام می شود. همچنین وزن خالص این خودرو ۱۵۴۵ کیلوگرم است.

faw besturn b70-6

فاو بسترن B70 با موتور دو لیتری ۱۴۷ اسب بخار و گشتاور ۱۸۴ نیوتون متری به بازار ایران می آید. موتور این خودرو بر مبنا سری LF-VD مزدا است که در همان سال ها روی مزدا۶ نسل دوم نصب شده است. گیربکس این خودرو از نوع شش سرعته اتوماتیک Aisin ( یکی از کمپانی های مطرح قطعه ساز در دنیا که اصالت ژاپنی دارد) که قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند. انتقال قدرت در این خودرو به مراتب بهتر از لیفان ۸۲۰ انجام می شود و بخاطر مبدل های گشتاوری روند ثابتی در شتابگیری این خودرو شاهد هستیم.

البته که نسخه دو لیتری با توجه به قوا و وزن ۱۴۸۰ کیلوگرمی شتاب آنچنان قوی ندارد و در بدو حرکت از لیفان ۸۲۰ جا می ماند، ولی به لطف گیربکس خوب و قابلیت پر شدن دو موتور تا محدوده ۷۰۰۰rpm، مانور خودرو در سرعت بالای ۵۰ کیلومتر بهتر از لیفان ۸۲۰ است. مصرف سوخت ترکیبی B70 در تست های انجام شده ۸ الی ۸٫۵ لیتر گزارش شده است. سیستم تعلیق این خودرو در بخش جلو Double wishbone است که با توجه به طراحی و مهندسی به روز هندلینگ خوبی را نسبت به رقیب در اختیار راننده می گذارد. همچنین در بخش عقب سیستم تعلیق مولتی لینک قرار دارد که زایه دهی خطی بیشتری نسبت به لیفان ۸۲۰ دارد.

۴- امکانات

lifan 820-9

لیفان ۸۲۰ در بازار ایران به شش کیسه هوا، سیستم ترمز ABS، EBD، BAS، سیستم کنترل پایداری ESP، TCS و سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی مجهز است و باعث شده تا پارامترهای ایمنی در این خودرو به شکلی کامل حضور داشته باشد. در بخش امکانات جانبی و رفاهی، گرمکن صندلی راننده، استارت دکمه ای، مانیتور، دوربین عقب، GPS، صندلی راننده برقی، سنسور پارک عقب، سانروف، تودوزی چرم مصنوعی، سنسور نور، دی لایت، کروز کنترل، شش بلندگو، تنظیم گودی کمر، سیستم تهویه اتوماتیک، چراغ مشایعت تا منزل و…مجهز است. همین امکانات باعث شده تا امروز در رده قیمتی ۸۰ میلیون تومان، لیفان ۸۲۰ به عنوان یکی از فول ترین خودروهای بازار شناخته شود.

faw besturn b70-5

فاو بسترن B70 نیز احتمالا با امکانات سطح فول به بازار ایران می آید. شش کیسه هوا، سیستم ترمز ABS، EBD، BA، سیستم کنترل پایداری ESP و TCS جز امکانات ایمنی این خودرو به حساب می آیند. از طرفی در B70 سیستم طراحی شده است که در هنگام ترمزگیری، قوای گشتاوری کنترل شده و در ایستادن زود هنگام خودرو کمک می کند. همچنین امکاناتی نظیر سیستم تهویه اتوماتیک دوکاناله، گرمکن صندلی های جلو، صندلی برقی راننده، سنسور پارک جلو و عقب، استارت دکمه ای، کروزکنترل، تودوزی چرم مصنوعی، هشت بلندگو، سنسور باد لاستیک، آینه حساس به نور، مانیتور و دوربین عقب سفارشی، دی لایت، سانروف، آینه های تاشو برقی، تنظیم گودی کمر راننده، سنسور نور، شیشه های UV، روشن شدن چراغ های مهشکن در هنگام راهنما زدن برای پیچیدن، چراغ مشایعت تا منزل و… در B70 وجود دارد.

۵- جمع بندی در خصوص تجربه رانندگی
طبق نظر کاربران جهانی و برخی تست ها که در ایران انجام شده است، لیفان ۸۲۰ را خودرویی قویتر و پر شتاب تر از فاو بسترن B70 می دانند. همچنین فضای پای عقب بیشتری در لیفان ۸۲۰ را شاهد هستیم. ورودی صندوق عقب ۸۲۰ بهتر از B70 بوده و وسایل بزرگ راحتر داخل صندوق ۸۲۰ می روند. در عوض اتاق B70 کم صداتر است و صدای موتور کمتر وارد اتاق می شود. همچنین نرمی سواری این خودرو بیشتر از ۸۲۰ بوده و در شتابگیری ها و مانور ثبات بیشتری دارد.

کیفیت داشبورد و صندلی ها نیز از نظر بسیاری بهتر از ۸۲۰ است و صندلی ها با ارگونومی بدن بیشتر هماهنگ شده است. ولی باز ظاهر لیفان ۸۲۰ برای بسیاری جذابتر است. امکانات فاو بسترن هم از لیفان ۸۲۰ بیشتر بوده که می تواند برای عده ای مهم باشد. در تست های رانندگی، مصرف سوخت کمتری برای B70 گزارش می شود و کنترل خودرو راحت تر گزارش شده است.

۶- و اما قیمت
لیفان ۸۲۰ با قیمت حدودی ۱۱۲ هزار یوآن، امروز در بازار ایران ۸۳ میلیون تومان قیمت گذاری شده است و گارانتی پنج سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر را دارد. جالب است بدانید نسخه چهار ایربگ نیمه فول فاو بسترن B70 در بازار چین هم قیمت نسخه چهار ایربگ لیفان ۸۲۰ است و ۱۰۹ هزار و ۸۰۰ یوآن قیمت دارد. نسخه شش ایربگ فول B70 هم ۱۱۹ هزار و ۸۰۰ یوآن قیمت دارد. جالبتر آن است که قیمت B70 با B50F تفاوت اندکی دارد. پس می توان پیش بینی کرد که قیمت محصول جدید بهمن موتور کمتر از ۸۵ میلیون تومان خواهد بود. برخی منابع حتی قیمت پایین تری را اعلام می کنند.

البته که هنوز مشخص نشده گارانتی این خودرو چه میزان تعیین می شود و چه زمانی وارد بازار می شود. ولی با نگاه کلی می توان حدس زد در صورتی که قیمت B70 کمتر از ۸۵ میلیون تومان باشد، با توجه به سطح امکانات احتمالی، کیفیت ساخت و مونتاژ و برند، رقابت سختی را برای لیفان ۸۲۰ آغاز می کند.

رونمایی از فاو بسترن B70 در نمایشگاه خودرو شیراز95/ رقیب جدید لیفان820 وارد می شود

با 85میلیون تومان، لیفان820 صفر بخریم یا اپتیما2010 ؟

مشخصات فنی لیفان ۸۲۰ فاو بسترن B70
پلتفرم کلی تویوتا کمری XV50 مزدا۶ نسل دوم
حجم موتور ۲۳۷۳ سی سی ۱۹۹۹ سی سی
حداکثر قدرت (اسب بخار) ۱۵۸ ۱۴۷
حداکثر گشتاور (نیوتون متر) ۲۲۱ ۱۸۴
حداکثر دور موتور مجاز (RPM) ۶۰۰۰ ۶۵۰۰
مصرف سوخت ترکیبی (L/100Km) ۸٫۷ ۸٫۶
گیربکس شش سرعته اتوماتیک تیپترونیک با حالت برفی و اسپرت ساخت DSI شش سرعته اتوماتیک تیپترونیک با حالت اسپرت ساخت Aisin ژاپن
محور انتقال قدرت جلو جلو
فاصله محوری (میلی متر) ۲۷۷۵ ۲۷۲۵
ارتفاع/ عرض / طول ۱۴۸۰/۱۸۳۵/۴۸۶۵ ۱۴۷۲/۱۸۲۰/۴۸۰۰
نوع فرمان هیدرولیک حساس به سرعت هیدرولیک حساس به سرعت
اندازه رینگ ۱۶ اینچی ۱۷ اینچی
مشخصات لاستیک ۲۱۵/۵۰ R17 ۲۱۵/۶۰ R16
وزن خالص (کیلوگرم) ۱۵۴۵ ۱۴۸۰
سیستم تعلیق جلو مک فرسون دوجناغی
سیستم تعلیق عقب مولتی لینک مولتی لینک
مشخصات ایمنی لیفان ۸۲۰ فاو بسترن B70
تعداد کیسه هوا ۶ ۶
ترمز جلو دیسکی خنک شونده دیسکی خنک شونده
ترمز عقب دیسکی دیسکی
ABS دارد دارد
EBD دارد دارد
سامانه ترمز اضطراری دارد دارد
سیستم کنترل پایداری دارد دارد
سیستم کنترل هرزگردی دارد دارد
سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی دارد ندارد
سیستم مبدل گشتاوری ترمز ندارد دارد
سنسور پارک جلو ندارد دارد
سنسور پارک عقب دارد دارد
دوربین عقب دارد به صورت سفارشی
سنسور باد لاستیک مجزا به صورت یکپارچه دارد
امکانات رفاهی لیفان ۸۲۰ فاو بسترن B70
سیستم تهویه اتوماتیک اتوماتیک دو کاناله
سانروف دارد دارد
استارت دکمه ای دارد دارد
آینه تاشو برقی ندارد دارد
کروزکنترل دارد دارد
سنسور نور دارد دارد
چراغ مشایعت تا منزل دارد دارد
چراغ روشنایی روز دارد دارد
مانیتور/ GPS دارد سفارشی با DVD
تعداد بلندگو ۶ ۸
تودوزی چرم دارد دارد
آینه حساس به نور ندارد دارد
گرمکن صندلی فقط راننده راننده و شاگرد
کامپیوتر سفر دارد دارد
صندلی برقی راننده دارد دارد
شیشه های UV تیره کننده ندارد دارد
چراغ کمکی راهنما در هنگام چرخش ندارد دارد
بلوتوث روی فرمان دارد دارد

نکات مثبت لیفان ۸۲۰:
۱- موتور قوی
۲- اتاق جادار
۳- طراحی به روز
۴- محبوبیت در بازار
۵- گارانتی بلند مدت و معتبر
۶- مصرف سوخت مناسب در جاده
۷- هندلینگ خوب
۸- تعداد نمایندگی های فعال

نکات منفی لیفان ۸۲۰:
۱- صندلی های سفت
۲- ناقص بودن برخی امکانات مانند حذف گرمکن صندلی شاگرد
۳- صدای موتور به نسبت زیاد در دور موتور بالای ۴۵۰۰rpm
۴- سامانه EBD نه چندان دقیق
۵- مصرف سوخت نه چندان عالی در شهر
۶- تنوع رنگ کم

نکات مثبت فاو بسترن B70:
۱- صدای موتور کم و اتاق کم سر و صدا
۲- امکانات خوب و کامل
۳- صندلی های راحت و نرم
۴- گیربکس دقیق
۵- کیفیت به نسبت بالای ساخت و قطعات
۶- هندلینگ خوب
۷- ترمزهای عالی
۸- مصرف سوخت مناسب در شهر و جاده

نکات منفی فاو بسترن B70:
۱- طراحی جلو نه چندان جذاب و بروز
۲- موتور می توانست قوی تر باشد
۳- دهنه صندوق عقب به نسبت کوچک
۴- نبود برخی امکانات مثل مانیتور به صورت فابریکی
۵- طراحی ساده رینگ ها در نمونه های وارد شده به کشور
۶- احتمالا تنوع رنگ کم در ابتدای عرضه

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

 

 

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *